"Walc Mephisto" Franciszka Liszta i jego skomplikowana harmonika

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2022 12:00
Chyba każdy meloman słyszał wielokrotnie, jak skrzypek stroi instrument. Te trzy kwinty, które wówczas wybrzmiewają, tworzą dobrze nam znany akord - akord z początku "Walca Mephisto" Franciszka Liszta. W audycji "Upiór w eterze" przyjrzeliśmy się trudnej, ale niezwykle intrygującej harmonice wspomnianego utworu jednego z najwybitniejszych kompozytorów węgierskich.
Franciszek Liszt
Franciszek LisztFoto: Shutterstock/Yusly

Walc Mephisto nr 1 to jeden z najbardziej intrygujących utworów Franciszka Liszta - jednego z najznakomitszych przedstawicieli romantyzmu w muzyce węgierskiej. Temat utworu, będącego pierwszym z serii czterech walców, autor zaczerpnął wprost od austriackiego poety Nikolausa Lenaua, a konkretnie z jego poematu "Faust".

Utwór Liszta miał również swój podtytuł: "Taniec w wiejskiej karczmie", i pierwotnie był przeznaczony na orkiestrę, jednak przede wszystkim znamy go z wirtuozowskich wykonań fortepianowych (m.in. kanadyjskiego pianisty André Laplante'a czy Artura Rubinsteina).

Walc Mephisto to opowieść o hucznym weselu, które odbywa się w wiejskiej karczmie. Towarzyszą temu tańce i muzyka. Przechodzący obok Mefistofeles nakłania towarzyszącego mu Fausta, aby ten zajrzał do wnętrza karczmy. Sam zaś odbiera muzykowi skrzypce i wygrywa na nich zniewalające dźwięki. Faust wiruje w szalonym tańcu z jedną z dziewcząt, tańcząc w rytm urzekającego walca. Para opuszcza oberżę, a dźwięki skrzypiec cichną w oddali.

O tej niezwykłej harmonice Walca Mephisto Franciszka Liszta opowiedział Waldemar Malicki.

Posłuchaj
119:05 2022_05_28 10_00_00_PR2_Upior_w_Eterze.mp3 "Walc Mephisto" Franciszka Liszta i jego skomplikowana harmonika (Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show/Dwójka)

 

ZOBACZ WIDEO:

(You Tube Programu 2 Polskiego Radia)

***

Tytuł audycji: Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show

Prowadził: Waldemar Malicki

Data emisji: 28.05.2022

Godzina emisji: 10.00

Czytaj także

Festiwal Musica Polonica Nova. Paweł Hendrich: tematem wydarzenia jest przestrzeń

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2022 17:30
- Podczas koncertów będziemy starali się znosić granicę między wykonawcami a publicznością – tę dosłowną, ale i psychologiczną. Przestrzeń będzie ważnym elementem, reprezentowanym nie tylko przez dźwięk, kierunek dochodzenia tego dźwięku, ale i aspekty wizualne - mówił w Dwójce Paweł Hendrich – dyrektor artystyczny festiwalu Musica Polonica Nova 2022.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dmowski i Paderewski - na światowych salonach walczyć o sprawę polską

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2022 09:14
Choć dyplomatyczna aktywność Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w okresie I wojny światowej ma charakter synergiczny, choć obaj ze sobą współpracowali, to zdaniem prof. Andrzeja Nowaka wszystkie wysiłki zaczynają się od współzałożyciela Narodowej Demokracji.
rozwiń zwiń