REKLAMA

Dirty Dozen Brass Band – duch Nowego Orleanu

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 00:55
Nowoorleański Dirty Dozen Brass Band to orkiestra-instytucja. Działają nieprzerwanie od 1977 roku, jako jedni z pierwszych zaczęli łączyć tradycyjne nowoorleańskie brzmienie z funkowymi rytmami, wyznaczając nowe wzorce, w które dziś zapatrzone są rzesze wdzięcznych brassbandowych naśladowców z całego świata, z laureatami nagrody Grammy Rebirth Brass Band na czele.
Okładka płyty Dirty Dozen Brass Band
Okładka płyty Dirty Dozen Brass Band Foto: Mat pras.

Jak zwykle pod koniec karnawału w środowej "Nocnej strefie" zaprosiliśmy na nowoorleańską "tłustą środę", ale tym razem mieliśmy gościa – wprost z Nowego Orleanu właśnie.

Roger Lewis – saksofonista barytonowy i jeden z założycieli Dirty Dozen Brass Band opowiedział o swojej przyjaźni z ojcem chrzestnym rock and rolla Fatsem Domino, o lokalnej kuchni i o wyjątkowej energii, jaką ma muzyka nowoorleańskich orkiestr – na przykładzie koncertu Dirty Dozen gdzieś na Dalekim Wschodzie:

Ostrzegano nas: Tutejsza publiczność jest bardzo powściągliwa. Będą siedzieć i chłonąć muzykę jak na koncertach klasycznych, ale nie zrażajcie się – to nie będzie znaczyć, że wasza muzyka im się nie spodobała. Weszliśmy na scenę i już po pierwszym kawałku widzieliśmy, jak te małe stópki na widowni zaczęły się poruszać. Potem zaskoczeni organizatorzy mówili nam, że pierwszy raz widzieli takie reakcje publiczności. To jest właśnie duch tej muzyki - to on sprawia, że chcesz się poruszać, tak to już jest.

Zapraszamy do posłuchania rozmowy z Rogerem Lewisem oraz starszej i nowszej, ale zawsze porywającej muzyki z Nowego Orleanu.


Posłuchaj
116:11 2022_02_23 23_00_22_PR2_Nocna_strefa.mp3 Dirty Dozen Brass Band – duch Nowego Orleanu (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadzili: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Data emisji: 23.02.2022

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Potężny instrument o doniosłym brzmieniu. Nowe organy w NOSPR w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 11:40
Dwie klawiatury i ponad milion części. W sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach powstają zupełnie nowe organy. W nieodległej przyszłości instrument wybrzmi skalą aż 105 głosów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co może tuba?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2022 08:00
Bohaterką kolejnego odcinka cyklu "Karnawał instrumentów" była tuba - największy i najniżej brzmiący instrument w orkiestrowej rodzinie dętych blaszanych.
rozwiń zwiń