REKLAMA

Kochanowski, Kaper, Kilar i inni. Rozmowa z Kubą Stankiewiczem

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2022 08:00
Wszyscy podziwiają utwory Victora Younga i Bronisława Kapera, takie jak "Stella by Starlight" czy "On Green Dolphin Street", ale nie każdy zna ich niezwykłe biografie oraz związki z Polską. Nieco inaczej jest w przypadku Henryka Warsa - choć w Polsce nie docenia się jego twórczości z okresu amerykańskiego, a w USA - z lat spędzonych w Warszawie.
Kuba Stankiewicz
Kuba StankiewiczFoto: Kuba Majerczyk

Pianista Kuba Stankiewicz swoim płytowym tryptykiem z muzyką Younga, Kapera i Warsa przypomina ich nieco zapomniane w Polsce losy. Jednocześnie z szacunkiem i wnikliwością zagłębia się we wdzięczne tworzywo, jakim dla muzyka jazzowego są brodwayowskie i filmowe piosenki tych kompozytorów.

W Dwójkowym wywiadzie anegdoty z biografii twórców przeplatają się z wątkami czysto muzycznymi. Mówiliśmy o zapomnianym, przedwojennym polskim jazzie, zabójczym tempie pisania muzyki dla Hollywood, pobycie Kuby Stankiewicza w USA na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku, pamiętnym debiucie płytowym "Northern Song", Wojciechu Kilarze oraz wcale niełatwej pracy nad "Pieśniami" Jana Kochanowskiego. Padły też nazwiska Ludomira Różyckiego i Romana Statkowskiego.

Wśród nowości między innymi "City Jungle" basisty Alana Wykpisza oraz "On the Road Vol. 1" Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego.

Posłuchaj
116:26 2022_11_23 23_00_08_PR2_Nocna_strefa.mp3 Kochanowski, Kaper, Kilar i inni. Rozmowa z Kubą Stankiewiczem (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycj: "Rozmowy improwizowane" w cyklu "Nocna strefa"

Prowadzili: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Gość: Kuba Stankiewicz (pianista)

Data emisji: 23.11.2022

Godzina emisji: 23.00

mg/kor

Czytaj także

"Fallen Angel". Mateusz Smoczyński i Janusz Olejniczak razem na scenie

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2022 10:00
- Janusz Olejniczak często mówi, że uwielbia jazz, muzykę improwizowaną, "ale bez wzajemności", z czym nie do końca się zgadzam. Uważam, że ma wspaniałą intuicję i powinien uwierzyć, że może wspaniale improwizować - mówił w "Poranku Dwójki" skrzypek i kompozytor Mateusz Smoczyński. Artysta zaprosił wszystkich na koncert w Szczecinie, podczas którego wraz z Januszem Olejniczakiem wykona III Koncert na skrzypce, fortepian i orkiestrę symfoniczną "Fallen Angel" własnej kompozycji.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kateryna Ziabliuk o "Pieśni lasu", wibracji miast i miłości do ziemi

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2022 07:00
Z pochodzącą z Kijowa pianistką Kateryną Ziabliuk rozmawialiśmy w audycji m.in. o programie "Pieśń lasu" – wydanym już dwukrotnie w różnych wersjach – z muzyką do tekstu słynnego dramatu Łesi Ukrainki z 1912 roku.
rozwiń zwiń