Jazzowi jeźdźcy Hammonda

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 08:00
W audycji słuchaliśmy jazzowych organistów, którzy w latach 50. i 60. minionego wieku wytyczali nowe przestrzenie muzycznej ekspresji. Zagrali m.in. Jimmy Smith, Larry Young, Don Patterson i Shirley Scott.
Na organach Hammonda grali tacy muzycy, jak Jimmy Smith, Larry Young, Don Patterson i Shirley Scott
Na organach Hammonda grali tacy muzycy, jak Jimmy Smith, Larry Young, Don Patterson i Shirley ScottFoto: Shutterstock/Adam Calaitzis

Organy Hammonda, którym przysłuchiwaliśmy się podczas audycji, zostały wynalezione przez Amerykanina Laurensa Hammonda w latach 30. XX wieku. Zaprojektowane z myślą o kościołach i chórach gospel, z biegiem czasu zaistniały na muzycznej scenie.

- Mają 44 klawisze w każdym z dwóch manuałów, wbudowany lub zewnętrzny głośnik, w zależności od modelu. Cała filozofia organów Hammonda opiera się na silniku synchronicznym, który napędza koła tonalne. Te, pracując w polu magnetycznym, powodują zakłócenia i drgania, które przekładają się na charakterystyczny wibrujący dźwięk - tłumaczył w Polskim Radiu Kamil Bukowski, kurator ubiegłorocznej wystawy Laurensa Hammonda w Kielcach, gdzie trafiło około 60 egzemplarzy organów Hammonda oraz innych urządzeń wymyślonych i skonstruowanych przez amerykańskiego wynalazcę.

Instrument ten znalazł zastosowanie nie tylko w muzyce jazzowej lat 50.i 60., ale także w rocku progresywnym lat 70. i hard rocku (m.in. Pink Floyd, Deep Purple). W Polsce używany był przez Czesława Niemena i Andrzeja Zielińskiego.


Posłuchaj
114:05 2022_11_28 23_00_36_PR2_Nocna_strefa.mp3 Jazzowi jeźdźcy Hammonda (Nocna strefa/Dwójka) 

Zapraszamy do słuchania 2-godzinnego pasma autorskiego, w którym przemierzać będziemy rejony muzycznej awangardy, eksperymentu, jazzu, improwizacji, rocka, nietypowego popu i muzyki z najdalszych zakątków świata. 

Będzie to też okazja do sięgnięcia po nagrania (także koncertowe!) z ostatnich miesięcy, na które nie starczyło czasu wiosną oraz płyty i zjawiska zapomniane.

W podróż w nieznane zabiorą Państwa dziennikarze bacznie obserwujący współczesną scenę.

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził: Rafał Księżyk

Data emisji: 28.11.2022

Godzina emisji: 23.00

mg/kor

Czytaj także

Wojciech Karolak. Jazzman, wirtuoz i kompozytor

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2023 05:40
Współpracował z najwybitniejszymi polskimi twórcami jazzowymi swojej epoki, w powszechnej świadomości utrwalił się jednak przede wszystkim jako wirtuoz organów Hammonda. Artysta zmarł 23 czerwca 2021 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Potężny instrument o doniosłym brzmieniu. Nowe organy w NOSPR w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 11:40
Dwie klawiatury i ponad milion części. W sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach powstają zupełnie nowe organy. W nieodległej przyszłości instrument wybrzmi skalą aż 105 głosów. 
rozwiń zwiń