Józef Czapski - piórem i "Kulturą"

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2023 18:55
- Przy każdej nadarzającej się okazji, a i bez okazji, rząd w Warszawie zwracał się do władz francuskich, żeby coś z "Kulturą" zrobić, żeby ją zakneblować, zlikwidować, wyrzucić - mówił w audycji "Ślady pamięci" prof. Rafał Habielski.
Fragment monety 10 zł na 70-lecie Kultury paryskiej; Warszawa, 2017
Fragment monety 10 zł na 70-lecie "Kultury" paryskiej; Warszawa, 2017Foto: kronika.gov.pl

To był już trzeci odcinek audycji poświęcony Józefowi Czapskiemu. Przypomnieliśmy rolę artysty i pisarza w paryskiej "Kulturze" oraz jego działania jako "szefa dyplomacji", najpierw u generała Andersa, a później u Jerzego Giedroycia. Przywołaliśmy także misje specjalne Czapskiego w Rosji w roku 1918 i w latach 40. XX wieku.

Trzy dekady od śmierci Józefa Czapskiego>>>>

"Kultura" była ważnym pismem polskiej emigracji oraz jednym z cenionych miesięczników intelektualnych na świecie. Jej założycielami byli - oprócz Jerzego Giedroycia - Gustaw Herling-Grudziński, Zofia i Zygmunt Hertzowie i Józef Czapski. W "Kulturze" publikowali m.in.: Witold Gombrowicz, Czesław Miłosz, Jerzy Stempowski czy Melchior Wańkowicz. Z biegiem czasu zaczęli wydawać tu również pisarze mieszkający w PRL, obłożeni zapisem cenzorskim.

Znajomość z Warszawy

Giedroyc i Czapski znali się z Warszawy lat 30. Łączyło ich zainteresowanie sprawami Wschodu, pierwszego - geopolityką, drugiego - kulturą. Ponownie nawiązali kontakt na Bliskim Wschodzie podczas wojny. - Szefem Giedroycia w czasie wojny był Czapski - mówił prof. Habielski. 

"Dziennik wojenny". Świadectwo wojennych losów Józefa Czapskiego >>>>

Wielki jałmużnik "Kultury"

Józef Czapski współtworzył pierwszy numer emigracyjnej "Kultury". Do paryskiego miesięcznika pisał niemal do śmierci. - Mówi o sobie w tej pierwszej fazie działalności "Kultury": byłem wielkim jałmużnikiem - podkreślił Andrzej Mietkowski.

***

Czapski zasłynął także jako pisarz dokumentujący zbrodnie systemu sowieckiego. Był jednym z 450 polskich oficerów, którym udało się uniknąć mordu dokonanego przez NKWD w kwietniu 1940 roku.

Józef Czapski - serwis specjalny >>>>

W latach 1941-1942, na polecenie gen. Władysława Andersa - dowódcy Armii Polskiej w Związku Sowieckim, Czapski prowadził poszukiwania, rzekomo zaginionych, polskich oficerów - jeńców sowieckich. Świadectwem tragicznych, bezskutecznych poszukiwań kolegów, ofiar zbrodni katyńskiej, stała się książka "Na nieludzkiej ziemi".

Posłuchaj
28:14 Ślady pamięci Dwójka 23 styczeń 2023 17_30_40.mp3 Rola Józefa Czapskiego w paryskiej "Kulturze" (Ślady pamięci/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: "Ślady pamięci"

Prowadzili: prof. Rafał Habielski i Andrzej Mietkowski

Data emisji: 23.01.2023

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Projekt Artists in Arms. "W Armii Andersa kwitło życie kulturalne"

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 12:57
- Na stronie naszego projektu prezentujemy mało znaną historię Armii Andersa. Opisujemy to, w jaki sposób w armii funkcjonowała kultura i sztuka. Artykuły są bogato ilustrowane, nierzadko unikatowymi materiałami, które pochodzą z archiwum Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie i nie są powszechnie znane ani nie zaistniały jeszcze w powszechnym obiegu - mówił w Dwójce Mikołaj Gliński, koordynator projektu Artists in Arms w Instytucie Adama Mickiewicza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kazimierz Romanowicz. Człowiek, który pokazał Paryżowi polską kulturę

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2023 05:40
- Gdy zakładałem "Libellę", byłem młodym człowiekiem. Miałem dużo sił, jeszcze więcej zapału i wierzyłem, zresztą musiałem wierzyć, że mi się uda i że to, co robię, jest ważne. Nie było innej alternatywy, bo przecież pomocy znikąd żadnej nie miałem. I myślę, że właśnie dlatego mi się udało, bo wierzyłem - mówił Kazimierz Romanowicz na antenie Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń