Józef Mackiewicz - persona non grata w Radiu Wolna Europa

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2023 18:00
- Zawdzięczał to antypatii, którą darzył go Jan Nowak-Jeziorański i jego następcy. W archiwum Radia Wolna Europa nie ma strzępu jego nagrania. W "Śladach pamięci" powiemy o przyczynach tego stanu rzeczy - mówił Andrzej Mietkowski we wstępie pierwszej audycji z cyklu o Józefie Mackiewiczu.
Józef Mackiewicz
Józef MackiewiczFoto: PR na podstawie fot. z NAC/domena publiczna
  • Jednym z pierwszych, który widział masowe groby w Katyniu, był Józef Mackiewicz.
  • Z powodu zarzutów o kolaborację z Niemcami po wojnie został odtrącony przez część polskiej emigracji i środowisk Armii Krajowej.
  • Decyzją Sejmu RP Józef Mackiewicz był jednym z patronów 2022 roku.

Józef Mackiewicz – niezwykły pisarz, samotnik z Monachium, autor wspaniałych powieści: "Kontra", "Droga donikąd", "Nie trzeba głośno mówić", "Lewa wolna", "Sprawa pułkownika Miasojedowa", ale także drapieżniej publicystyki: "W cieniu krzyża", "Watykan w cieniu czerwonej gwiazdy", "Zwycięstwo prowokacji".

Wyklęty w PRL, izolowany na emigracji

W PRL, z powodu swoich zdecydowanie antysowieckich poglądów, był całkowicie skazany na zapomnienie. Nie miał też łatwego życia na emigracji. 

- Dla niektórych środowisk był osobą, którą należało eliminować z życia publicznego, a nie z nią polemizować. Był osobą narażona na cały szereg trudności, i jeśli chodzi o publikację swoich tekstów, i jeśli chodzi o konsekwencje w życiu codziennym. On płacił bardzo określoną cenę za swoje poglądy. Tą ceną było właśnie to, że w Radiu Wolna Europa on i jego brat Stanisław po prostu nie istnieli. Nie istnieli tak dalece, że w momencie, gdy w przeglądach prasy występowały utwory Józefa Mackiewicza, były one pomijane milczeniem - opowiadał prof. Rafał Habielski.

Józef Mackiewicz skazany na śmierć i uniewiniony

Józef Mackiewicz urodził się 1 kwietnia 1902 roku w Petersburgu w polskiej rodzinie szlacheckiej. W roku 1907 przenieśli się do Wilna, gdzie trzy lata później Józef rozpoczął naukę w gimnazjum. Pracę dziennikarską rozpoczął na początku lat 20., kiedy to zaczął publikować pierwsze artykuły w wileńskim dzienniku "Słowo". Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, był zagorzałym przeciwnikiem Sowietów. Kiedy w roku 1939 wkroczyli do Wilna, uciekł do Kowna. Podczas II wojny światowej jego losy były dramatyczne.

Na przełomie lat 1942/1943 sąd specjalny Armii Krajowej skazał go na karę śmierci za kolaborację z Niemcami. Sergiusz Piasecki odmówił jednak wykonania wyroku, a ppłk Aleksander Krzyżanowski, komendant Okręgu Wileńskiego, zdecydował o jego uniewinnieniu. Mackiewicz brał udział w ekshumacji polskich oficerów w Katyniu. Kiedy Armia Czerwona znów wkroczyła do Polski, raz jeszcze opuścił Wilno, a następnie przez Warszawę, Kraków, Wiedeń, Rzym wyjechał do Londynu.


Posłuchaj
28:45 Dwójka slady pamieci 2.10.2023.mp3 Józef Mackiewicz - persona non grata w Radiu Wolna Europa (Ślady pamięci/Dwójka) 

29:54 2023_10_09 17_29_08_PR2_Slady_Pamieci.mp3 Józef Mackiewicz - persona non grata w Radiu Wolna Europa. Część 2 (Ślady pamięci/Dwójka)

24:27 Dwójka slady pamieci 16.10.2023.mp3 Józef Mackiewicz - persona non grata w Radiu Wolna Europa. Część 3 (Ślady pamięci/Dwójka)

  

Od roku 1955 Józef Mackiewicz mieszkał w Monachium. Tam zmarł, 31 stycznia 1985 roku. Decyzją Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej rok 2022 ustanowiono Rokiem Józefa Mackiewicza.

***

Tytuł audycji: Ślady pamięci

Prowadzili: prof. Rafał Habielski i Andrzej Mietkowski

Data emisji: 2, 9 i 16.10.2023

Godzina emisji: 17.30

pg/mo

Czytaj także

Józef Mackiewicz - jego twórczość wciąż żyje

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2022 07:00
Józef Mackiewicz zmarł w roku 1985. Przed jego śmiercią ukazały się 23 jego książki, po śmierci - kolejne. Ten pisarz, chciałoby się powiedzieć, wciąż żyje. To niezwykły przypadek, aby tak obfity dorobek ukazał się po zgonie autora. O drugim życiu, tym pośmiertnym, twórczości Józefa Mackiewicza Wacław Holewiński rozmawiał z dr. Pawłem Chojnackim z krakowskiego Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zawsze razem - Barbara Toporska i Józef Mackiewicz

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2022 08:20
- Przez praktycznie pół wieku byli nierozłączni. To był związek osób niesłychanie sobie bliskich, otwartych na siebie, rozumiejących się doskonale, ale w tym związku Barbara brała na siebie rolę osoby, która opiekowała się starszym od siebie mężem i pisarzem - mówił o pisarce i poetce Barbarze Toporskiej, żonie Józefa Mackiewicza, prof. Włodzimierz Bolecki.
rozwiń zwiń