Przesłuchujemy Koncert skrzypcowy d-moll Roberta Schumanna

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2023 07:00
Muzyka Roberta Schumanna wciąż kryje w sobie wiele tajemnic. Dzieła ostatniego okresu pozostają nieznane szerszej publiczności, w związku z tym, w "Karnawale instrumentów" zajęliśmy się Koncertem skrzypcowym d-moll, który w przeciwieństwie do koncertu wiolonczelowego i do koncertu fortepianowego pozostaje niejako w cieniu.
Zapraszamy na spotkanie z muzyką skrzypcową
Zapraszamy na spotkanie z muzyką skrzypcowąFoto: Shutterstock/furtseff

Dlaczego? Jakie są przyczyny tego stanu? O tym wszystkim mówił prowadzący audycję Łukasz Borowicz.

W programie m.in.:

Robert Schumann - Koncert skrzypcowy d-moll
Wyk.: Gidon Kremer (skrzypce), Chamber Orchestra of Europe, dyr. Nikolaus Harnoncourt
Wyd.: TELDEC 1994 r.

***

Niemiecki kompozytor, pianista, krytyk muzyczny urodził się w Zwickau. Jako siedmiolatek zaczął uczyć się gry na fortepianie u organisty Johanna Gottfrieda Kuntzscha. Studiował prawo na uniwersytecie w Lipsku i Heidelbergu, jednak przerwał studia, by oddać się muzyce. Przyjaźnił się z Felixem Mendelssohnem, Johannesem Brahmsem i Josephem Joachimem. Początkowo związany z Lipskiem, następnie Dreznem i Düsseldorfem. Do najważniejszych jego kompozycji należą wczesne cykle miniatur fortepianowych z lat 1832–1839, kiedy komponował niemal wyłącznie utwory na fortepian solo oraz liczne pieśni, spośród których większość napisał w roku 1840.

***

Dlaczego utwory jednych kompozytorów brzmią lepiej od utworów innych twórców? Czym jest i na czym polega instrumentacja?

W audycji "Karnawał instrumentów" przyglądamy się tajnikom sztuki pisania na instrumenty, a punktem wyjścia są opowieści o wszystkich instrumentach orkiestry symfonicznej - opowieści słowne i czysto muzyczne.

Do świata Glucka, Berlioza, Straussa i wielu innych mistrzów instrumentacji zaprasza Łukasz Borowicz.

Posłuchaj
58:13 2023_02_10 22_00_08_PR2_Karnawal_instrumentow.mp3 Przesłuchujemy Koncert skrzypcowy d-moll Roberta Schumanna (Karnawał instrumentów/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Karnawał instrumentów

Prowadził: Łukasz Borowicz

Data emisji: 10.02.2023

Godzina emisji: 22.00

mg

Czytaj także

"Od dziecka chciałam być kompozytorką". Grażyna Bacewicz o swojej muzycznej drodze

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2024 05:42
- Już po moich wczesnych próbach komponowania wiedziałam, że moim głównym celem życia będzie pisanie muzyki - wspominała Grażyna Bacewicz w wywiadzie dla Polskiego Radia. Wybitna kompozytorka i skrzypaczka urodziła się 5 lutego 1909 roku w Łodzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Martyna Pastuszka: trzeba zacząć zbliżać te światy

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2022 21:05
- Gdy słucham naszych nagrań, muszę powiedzieć, że widać w nas wciąż poszukiwania. Te poszukiwania i marzenia były od początku. Są to poszukiwania instynktownej taneczności, której czasem brakuje (...), po drugie, pragnienie frazy do końca zdania z kropką i zrozumieniem (…) i ostatnia rzecz to poetyckość i czar niedopowiedzeń - mówiła Martyna Pastuszka na antenie Dwójki.  
rozwiń zwiń