Jacek Kalabiński - dziennikarz totalny

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2023 17:29
- Pracowałem w redakcji publicystyczno-informacyjnej. Jacek przychodził do nas bardzo często, bo był fachowcem od Afryki. Jeśli cokolwiek gdziekolwiek było afrykańskiego, przychodził Jacek, który był wszędzie. Przepraszam, nie był w jednym kraju, w którym bardzo chciał być, w RPA - wspominał Jacka Kalabińskiego Andrzej Sowa, wieloletni dziennikarz Polskiego Radia.
Jacek Kalabiński
Jacek KalabińskiFoto: PAP/CAF-Cezary Langda
  • Bohaterem audycji "Dwie do setki" był Jacek Kalabiński - dziennikarz, radiowiec, obywatel świata.
  • W tym roku mija 25 lat od jego śmierci.
  • We wrześniu br. Jacek Kalabiński został uhonorowany pośmiertnie Orderem Odrodzenia Polski.

Głód wiedzy, nieprzeciętny profesjonalizm i radiowa barwa głosu - między innymi te cechy charakteryzowały Jacka Kalabińskiego. Po świecie poruszał się jak po własnym pokoju, zawsze gotowy do pracy.

Jacek Kalabiński - radiowiec

Z Polskim Radiem związany był przez szereg lat. Dla wielu kolegów stał się wzorem radiowca.

- Jacek był słynny ze swoich uwag, które pobudzały do śmiechu oraz ze swoich różnych przeróbek. Kiedy marszałek Spychalski został przewodniczącym Rada Państwa, to Jacek chodził po korytarzach i mówił: "Spychałek marszalski". Któregoś dnia go łapię i mówię: "Słuchaj, ty występujesz na żywo. Przecież to nie ma takiej siły, ty musisz to palnąć". Jakiś czas potem jestem w domu, słucham Polskiego Radia, Jacek idzie na żywo i słyszę: "Spy... o przepraszam Państwa, marszałek Spychalski" - uśmiechał się Rafał Brzeski, wieloletni dziennikarz Polskiego Radia.

Jacek Kalabiński - dziennikarski obieżyświat

Na początku lat 80. Jacek Kalabiński został prezesem warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Po wyrzuceniu z radia wyemigrował z rodziną do Stanów Zjednoczonych, gdzie został dziennikarzem Radia Wolna Europa. Był również komentatorem BBC, dziennikarzem "Gazety Wyborczej" i "Rzeczpospolitej".

W 1989 roku tłumaczył przemówienie Lecha Wałęsy w amerykańskim Kongresie. W latach demokratycznego przełomu rolę tłumacza pełnił przy okazji spotkań polskich i amerykańskich polityków. 


Posłuchaj
103:26 2023_10_07 15_15_10_PR2_Dwie_do_setki.mp3 Jacek Kalabiński - dziennikarz, radiowiec, obywatel świata (Dwie do setki/Dwójka) 

W tym roku mija 25 lat od śmierci Jacka Kalabińskiego. We wrześniu znakomity dziennikarz prasowy, telewizyjny, a z naszej perspektywy przede wszystkim radiowy został pośmiertnie uhonorowany Orderem Odrodzenia Polski.

***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadził: Jakub Kukla

Data emisji: 7.10.2023

Godz. emisji: 15.15

mgc/pg

Czytaj także

Mieczysław Fogg - człowiek na niepogodę

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2023 17:15
- Kiedyś znana polska artystka młodego pokolenia, po kolejnej współpracy z repertuarem pradziadka, powiedziała mi tak zupełnie szczerze, że u niej w domu te piosenki były obecne, tak samo jak piosenki innych znanych artystów, które jednak po jakimś czasie zaczynały tą myszką trącić. A w słuchaniu pradziadka nawet 40 lat temu dla młodych ludzi nie było niczego obciachowego - mówił w Dwójce prawnuk Mieczysława Fogga, Michał Fogg.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Józef Mackiewicz - persona non grata w Radiu Wolna Europa

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2023 18:00
- Zawdzięczał to antypatii, którą darzył go Jan Nowak-Jeziorański i jego następcy. W archiwum Radia Wolna Europa nie ma strzępu jego nagrania. W "Śladach pamięci" powiemy o przyczynach tego stanu rzeczy - mówił Andrzej Mietkowski we wstępie pierwszej audycji z cyklu o Józefie Mackiewiczu.
rozwiń zwiń