Jan Kobuszewski - człowiek teatru, filmu, telewizji i kabaretu

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2024 18:33
19 kwietnia minęła 90. rocznica urodzin Jana Kobuszewskiego. Mimo że ten legendarny aktor odszedł od nas w 2019 roku, to jego artystyczny dorobek wciąż budzi zachwyt. W audycji "Dwie do setki" artystę wspominali Hanna Faryna-Paszkiewicz, Olga Lipińska, Roman Dziewoński oraz Janusz Majcherek.
Jan Kobuszewski - aktor filmowy, teatralny, telewizyjny i kabaretowy
Jan Kobuszewski - aktor filmowy, teatralny, telewizyjny i kabaretowyFoto: PAP/Leszek Szymański
  • Jan Kobuszewski był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Grywał w wielu teatrach w stolicy (w tym Teatrze Narodowym) i w Łodzi.
  • Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów i komików miał na swoim na koncie role w ponad 30 filmach i prawie 60 lat pracy zawodowej. 

Jan Kobuszewski na ekranie zadebiutował w 1955 roku rolą w dramacie "Godziny nadziei". Był to początek wieloletniej kariery. Aktor wystąpił bowiem w blisko dwóch tysiącach programów telewizyjnych i w kilkudziesięciu filmach. Od 1956 roku grał także w teatrach. 

Jan Kobuszewski - dobry aktor i dobry człowiek

Wspominający aktora goście Dwójki podkreślają, że nie tylko był wspaniałym artystą, ale także dobrym człowiekiem. Olga Lipińska, która z Janem Kobuszewskim znała się od czasów licealnych, podkreśla, że zawsze był pomocny i otwarty na innych. Jednak wspominając pracę zawodową, zdradziła, że czasami dochodziło między nimi do spięć. - Zawsze są jakieś starcia dwojga ludzi, którzy wiedzą, co chcą robić. Czasem dziwimy się, że ktoś otacza się miernotami. Wynika to z tego, że osobowości mają swoje bardzo jasne widzenie i w końcu dochodzi do pewnych starć - zdradziła.

- Z Janem miałam jednak najmniej kłopotów ws. dogadania się co do tego, co robimy. Był inteligentny i bardzo uważnie przyglądał się ludziom. Pracowałam z nim ponad 30 lat i bardzo często ze sobą się zgadzaliśmy - dodała Olga Lipińska.

Otwarcie na ludzi

Hanna Faryna-Paszkiewicz wspominała, że aktor dbał o swoją prywatność, ale nie stronił od spotkań ze "zwykłymi" ludźmi. - Jego talent był wychwycony dość wcześnie przez krytyków, recenzentów, i to było mu potrzebne do pracy i życia, ale nie dążył do tego, żeby sprzedawać swoją prywatność. Był bardzo otwarty na ludzi spotkanych na ulicy, i to go cieszyło - powiedziała.

- Kiedyś miał być położony do szpitala i po znajomości, w dowód uznania, zaproponowano mu pojedynczy pokój. Odmówił. Powiedział, że chce porozmawiać z ludźmi, bo to jest okazja. Taki był - podkreśliła.

 

Wspaniały aktor

Roman Dziewoński wspominał moment, kiedy pierwszy raz zobaczył go na scenie. - W 1962 roku ogromne wrażenie zrobił na mnie spektakl "Zemsta". Zobaczyłem wtedy Jana Kobuszewskiego. Nie wiedziałem, kto to jest. Byłem w niego wpatrzony bardziej niż w pozostałych aktorów - powiedział.

Dziennikarz zwrócił uwagę na to, że Jan Kobuszewski został zaszufladkowany jako aktor komediowy, choć w rzeczywistości był doskonałym aktorem dramatycznym. - Jeżeli ktoś się sprawdza w komedii, to jest po prostu bardzo dobrym aktorem. Jednak kiedy wychodzi na scenę, to ludzie zakładają, że będzie śmiesznie. Problemem staje się odbiór publiczności, i Jan Kobuszewski zderzył się z tym parokrotnie - stwierdził.

Poważny aktor komediowy

Janusz Majcherek również zwrócił uwagę na powszechny odbiór Jana Kobuszewskiego jako aktora komediowego. - Przypomniałem sobie spis ról Jana Kobuszewskiego, i rzeczywiście robi to wrażenie. Wszyscy mamy w oczach Jana Kobuszewskiego komicznego. Tak naprawdę są to jednak postaci, które grał - powiedział. 

- Zawsze miałem takie wrażenie, że jest to człowiek całkowicie poważny, który stoi za swoimi postaciami. Patrząc na spis jego ról, zauważyłem, że Jan Kobuszewski wszedł do teatru komediowego w pełni dopiero w drugiej połowie lat 70. - dodał Janusz Majcherek.


Posłuchaj
118:56 PR2 2024_04_20-14-59-33.mp3 Olga Lipińska, Hanna Faryna-Paszkiewicz, Roman Dziewoński oraz Janusz Majcherek wspominają Jana Kobuszewskiego (Dwie do setki/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadzili: Tomasz Mościcki i Marcin Pesta

Goście: Olga Lipińska, Hanna Faryna-Paszkiewicz (autorka książki "Kobusz. Jan Kobuszewski z drugiej strony"), Roman Dziewoński oraz Janusz Majcherek

Data emisji: 20.04.2024

Godzina emisji: 14.59

dz/wmkor

Czytaj także

Złote czasy polskiego kabaretu

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 08:07
W "Niemodnych przyjemnościach", jak zawsze, wspaniałe kabaretowe "numery" i piosenki mistrzów tych gatunków sprzed lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Kobuszewski - "nie lubił się eksponować"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 19:34
- Mówią o nim niespełniony Chaplin? Mógłby być spełnionym Chaplinem, gdyby zagrał w filmach, które mu proponowano - bohaterem audycji "O wszystkim z kulturą" był aktor teatralny i filmowy, satyryk Jan Kobuszewski, o którym opowiadała jego siostrzenica Hanna Faryna-Paszkiewicz. 28 września minęła druga rocznica śmierci artysty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Kobuszewski. Zmarnowany talent "polskiego Charliego Chaplina"

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 05:40
Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów i komików nie miał łatwego startu. Jan Kobuszewski dwa razy zdawał do szkoły aktorskiej, bo za pierwszym razem nie został przyjęty. Miał na swoim na koncie role w ponad 30 filmach i prawie 60 lat pracy zawodowej. Dziś wspominamy 90. rocznicę urodzin tego znakomitego aktora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Polska Stajnia Narodowa" i inne kabarety. "Polacy umieją i chcą się śmiać"

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2023 05:30
16 grudnia 1956​ roku w krakowskiej "Piwnicy pod Baranami" odbyła się premiera kabaretu, zatytułowanego "Polska Stajnia Narodowa".​ Historia kabaretu polskiego jest jednak znacznie dłuższa, bo sięga roku 1905. - Jeżeli Paryż ma kabaret, dlaczego Kraków nie może go mieć, mówiono- podkreślał wybitny aktor prof. Ludwik Sempoliński w Polskim Radiu.  
rozwiń zwiń