Olga Lipińska: Janek był cudownym człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 21:00
- Jakim był artystą, to cała Polska wie, my wszyscy wiemy. Ale był bardzo dobrym człowiekiem, a poza tym był ogromnie rodzinny i bardzo o tę rodzinę dbał - mówiła polska scenarzystka i reżyserka, satyryczka, która w Dwójce wspominała Jana Kobuszewskiego.
Audio
Jan Kobuszewski
Jan KobuszewskiFoto: Wikimedia

jan kobuszewski 1200 eastnews.jpg
Zmarł Jan Kobuszewski, wybitny aktor filmowy i teatralny

Roman Dziewoński wspominał, że miał okazję spotkać Jana Kobuszewskiego w kabarecie "Dudek", czy też w Teatrze Kwadrat i jak zaznacza, to było zawsze bardzo ciekawe doświadczenie: podglądanie tego "pociągłęgo wzrostem aktora", jak określał go jego nauczyciel, Aleksander Zelwerowicz. Dziewoński wspominał również niezapomnianą rolę w "Dziadach" czy w spektaklu "Jan Karol Maciej Wścieklica" w Teatrze Narodowym. Dodaje, że była to bardzo poważna rola. Podkreślił, że Jan Kobuszewski był aktorem dramatycznym i dzisiaj zapominamy już, że przez wiele lat, zanim trafił do kabaretu "Dudek", był aktorem przede wszystkim Dejmkowskim.


Zmarnowany Chaplin polskiego kina

Agnieszka Osiecka napisała w "Fonostalgii", że "powinien, krótko mówiąc, narodzić się reżyser filmowy, który by życie poświęcił kręceniu komedii z Kobuszewskim, ponieważ warto. Tak się jednak nie stało i Janek Kobuszewski jest zmarnowanym Chaplinem polskiego kina". - Na szczęście była telewizja i byłam ja. Janek Kobuszewski występował we wszystkich moich programach - mówiła Olga Lipińska w Dwójce. - Też zawsze bolałam nad tym, że taki wielki aktor, a nikt dla niego nie napisał scenariusza, tak jak we Francji dla Fernandela czy Louisa de Funesa.


Król polskiej rozrywki

Jan Kobuszewski jest absolwentem PWST w Warszawie. Grał w wielu teatrach w Warszawie i Łodzi, ale popularność przyniosła mu praca w radiu i telewizji. Niezapomniany dziadek Jacek Maria Poszepszyński ze słuchowiska radiowego "Rodzina Poszepszyńskich" i przezabawny Pan Janek w Kabarecie Olgi Lipińskiej.

W telewizji był współgospodarzem (razem z Janem Kociniakiem) pierwszego cyklicznego, satyrycznego programu telewizyjnego "Wielokropek", potem - kabaretu Olgi Lipińskiej. Był tez współprowadzącym (razem z Jerzym Petersburskim jr) programu rozrywkowego "Macie co chcecie", emitowanego w latach 1997-2002 na antenie telewizji Polsat. Narrator popularnego cyklicznego, humorystycznego programu telewizyjnego "Bajka dla dorosłych".

W latach 60. Kobuszewski rozpoczął współpracę z Edwardem Dziewońskim w Kabarecie "Dudek", w którym wykazał się niebywałym talentem rozbawiania publiczności w piosenkach i skeczach. Powiedzenia ze scenek z jego udziałem weszły do języka obiegowego, jak chociażby "wężykiem, wężykiem" ze skeczu "Ucz się Jasiu" o majstrze hydrauliku użerającym się z klientem (Wiesław Michnikowski) i jednocześnie instruującym swojego ucznia (Wiesław Gołas).

***

Prowadziła: Anna Lisiecka

Goście: Olga Lipińska, Zofia Rudnicka, Czesław Majewski, Roman Dziewoński, Janusz Gajos

Data emisji: 28.09.2019

Godzina emisji: 19.00

am

Czytaj także

Humor w genach, czyli Zborowscy i Kobuszewscy w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2011 16:05
W Poniedziałek Wielkanocny spotkamy się z przedstawicielami rodziny Zborowskich i Kobuszewskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Kobuszewski: Wszystko zawdzięczam kobietom

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2011 12:00
Znakomity aktor, który świętuje 55 lat pracy scenicznej, tylko w Jedynce zdradza, że wielbi kobiety oraz to, jakie lubi dostawać prezenty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wręczono nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. "Jan Kobuszewski to potrafi"

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2016 07:12
Poetka Uta Przyboś, scenograf Boris Kudliczka, aktor Janusz Gajos oraz dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener odebrali Nagrody im. Cypriana Norwida. Nagrodę za "Dzieło życia" otrzymał aktor Jan Kobuszewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagrody Nike i wyróżnienia im. Norwida przyznane!

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2016 11:53
- Wyróżnienie w takim zacnym gronie to dla mnie wielki zaszczyt, a przy okazji dziękuję moim widzom, że się na mój widok uśmiechają - mówił Jan Kobuszewski tuż po odebraniu nagrody "Dzieło życia" im. Cypriana Kamila Norwida, przyznawanej przez samorząd województwa mazowieckiego już od 15 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Duda złożył życzenia z okazji 85. urodzin Jana Kobuszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 16:39
- Pana dorobek artystyczny zajmuje trwałe miejsce w dziejach polskiej kultury - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Jana Kobuszewskiego z okazji jego 85. urodzin. Prezydent zwrócił uwagę także na postawę aktora - jego "niezwykłą pogodę ducha, dobroć i optymizm".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmarł Jan Kobuszewski. Wybitny aktor teatralny i filmowy

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 11:25
Wybitny aktor teatralny i filmowy, komik, reżyser, wykonawca skeczy i piosenek Jan Kobuszewski zmarł w sobotę o godz. 9. Informację o śmierci artysty potwierdziła dyrekcja Teatru Kwadrat w Warszawie. 19 kwietnia Jan Kobuszewski świętował 85. urodziny.
rozwiń zwiń