Tomasz Prange-Barczyński: na Sycylii najlepsze jest jedzenie [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2021 13:00
- Muszę powiedzieć, że jadąc pierwszy raz na Sycylię nie do końca wiedziałem, czego się spodziewać kulinarnie. Myślałem, że wyspa będzie miała na pewno dużo ryb i owoców morza. To się sprawdziło, ale okazało się jednak, że Sycylia to warzywny raj - opowiadał w Dwójce krytyk i dziennikarz winiarski Tomasz Prange-Barczyński.


Tomasz Prange-Barczyński jest dziennikarzem oraz znawcą win. Nic więc dziwnego, że zabrał nas w podróż po słonecznej Sycylii, słynącej z produkcji wina. Jednak pierwszymi skojarzeniami, jakie przychodzą na myśl, kiedy się myśli o Sycylii, niekoniecznie są wina, lecz legendarna włoska mafia. Tomasz Prange-Barczyński przekonuje, że jest to wyobrażenie dalekie od prawdy.

Mafioso na Sycylii najczęściej występuje na kubku, sprzedawanym w różnych turystycznych miejscach. Ja wprawdzie nie znam Sycylii sprzed spraw sędziego Falcone, jednak mam wrażenie, że zrobiono wiele, by oczyścić klimat wokół wyspy. Wędrowałem po – wydawałoby się – zakazanych zaułkach Palermo, ale nie miałem żadnej sytuacji, by ktoś mnie zaczepił - opowiadał.

Czytaj też:


Winnica 1200.jpg
Podróż po winnicach całego świata

Największym zainteresowaniem na Sycylii cieszą się przede wszystkim miasteczka, znajdujące się na obrzeżach wyspy. Zdaniem gościa audycji, nie należy jednak pomijać jej środkowej części. - Zdarzyło mi się parę zaskakujących przejazdów przez sycylijski interior. Również warto się tam wybrać dla samego krajobrazu - przekonywał. - Ale jeśli nie mamy czasu siedzieć tam, jak Iwaszkiewicz, przez miesiąc, to warto zacząć w Katanii albo Palermo i objechać wyspę dookoła.

Dla miłośników wina Sycylia zdaje się miejscem idealnym. Również z tego względu upodobało je sobie wielu Polaków, w tym wspomniany Jarosław Iwaszkiewicz. - Często poczytuję sobie takie wyimki z prozy Iwaszkiewicza, który co roku jeździł do Taorminy czy Syrakuz na miesiąc, dwa - wyjaśniał Tomasz Prange Barczyński. - On uwielbiał muscat. To było jego ulubione wino, lekko słodkie. Przybyszowi z Północy musiało smakować w sposób szczególny.

Czytaj też:

Jednak zdaniem winiarza, Sycylia to również znakomite jedzenie, a jednym z ulubionych dań Tomasza Prange-Barczyńskiego jest sałatka caponata. Jest przecudowna. Podaje się ją na zimno, a z jej recepturą jest jak z barszczem ukraińskim: każda gospodyni ma swój własny przepis, ale głównie polega na duszeniu bakłażanów, papryki, oliwek – co mamy, to dusimy. Jednak ważne, by składniki dusić osobno. Dopiero na końcu łączymy wszystko z sosem pomidorowym i orzeszkami piniowymi. A do tego kieliszek Carricante - opowiadał gość audycji.

Miejscem, w którym na Sycylii można dostać wyśmienite jedzenie, są słynne targi. Warto się tam wybrać nie tylko po to, by zrobić zakupy, ale też by zwyczajnie zjeść coś dobrego.

- Te targi są wspaniałe. To jednocześnie miejsce, gdzie przygotowuje się kanapki, ale i np. zawinięte sardele, otoczone w bułce tartej. W ogóle idea kuchni południa to rzeczy najprostsze: wykorzystanie chleba, bułki tartej. I z tego czaruje się nieprawdopodobne rzeczy. A jeśli weźmiemy pod uwagę, że Sycylia ma ciągle silne wpływy z kultury kulinarnej arabskiej, to pojawiają się tam słodkie elementy, jak rodzynki. Proste rzeczy, ale w zestawieniu niesamowite.

***

Tytuł audycji: Mazurek na wynos

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: Tomasz Prange-Barczyński (krytyk i dziennikarz winiarski)

Data emisji: 21.08.2021

Godzina emisji: 12.00

Czytaj także

Antonello da Messina. Pechowy geniusz z Sycylii

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2016 21:00
O jego życiu nie wiemy prawie nic. Artysta zmarł w wieku zaledwie 49 lat, w okresie największego rozpędu twórczego. Ale fatum prześladowało go nawet po śmierci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sycylia. "Wolność mamy na balkonach"

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 17:00
Praca, a wieczorem spotkania z rodziną i przyjaciółmi, zabawa, muzyka i taniec. Tak do niedawna wyglądało życie Sycylijczyków. Dziś 5 milionów mieszkańców włoskiej wyspy mierzy się z izolacją, ale nie rezygnuje z życia towarzyskiego, które toczy się na balkonach. 
rozwiń zwiń