Katarzyna Dąbrowska i Emilia Karolina Sitarz - śpiew przy akompaniamencie fortepianu [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2023 19:30
Gospodyniami ostatniej "Miejscówki z Dwójką" były wokalistka Katarzyna Dąbrowska i pianistka Emilia Karolina Sitarz. Transmisja koncertu zatytułowanego "Piosenki polskie" odbyła się w sobotę (17.06) od godz. 19.00 na naszej antenie oraz - w wersji wideo - w internecie. Przeżyjmy to jeszcze raz! 

Zobacz wideo:

[You Tube Dwójki]

Kim jest Katarzyna Dąbrowska 

Polska aktorka i wokalistka, która na swoim koncie ma zarówno role filmowe, serialowe, jak i kreacje teatralne, które przyniosły jej uznanie krytyków oraz sympatię widzów. Ma charakterystyczny, rozpoznawalny głos. Wystąpiła w niemal trzystu słuchowiskach Teatru Polskiego Radia, jest także lektorką audiobooków oraz pracuje w dubbingu. W 2019 roku została wyróżniona nagrodą Wielki Splendor – przyznawaną za wybitne kreacje w słuchowiskach radiowych. Tym samym została najmłodszą laureatką w historii tej nagrody.

W 2007 roku ukończyła warszawską Akademię Teatralną, otrzymując nagrodę aktorską za role dyplomowe w spektaklach "Usta pełne ptaków" (reż. P. Szkotak) oraz "Tańce w Ballybeg" (reż. I. Kempa) na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Po studiach otrzymała angaż w stołecznym Teatrze Współczesnym, gdzie zadebiutowała w 2008 roku rolą Leni w "Procesie" wg Franza Kafki (reż. M. Englert). Z Teatrem Współczesnym związała się na stałe, tworząc kilkanaście wyrazistych postaci kobiecych zarówno w utworach należących do teatralnej klasyki (Gertruda w "Hamlecie" w reż. M. Englerta, Sonia w "Sztuce bez tytułu" w reż. A. Glińskiej, czy Idalia w "Niepoprawnych. Fantazym" w reż M. Englerta), jak i w repertuarze współczesnym (Meg w "Zbrodniach serca" w reż. J. Tumidajskiego, Heidrun w "Kamieniu" w reż. G. Wiśniewskiego czy Eliza w "Gdybym cię nie poznał" w reż J. Tumidajskiego).

Na dużym ekranie zadebiutowała w 2015 roku rolą Dziuni w filmie "Sprawiedliwy" Michała Szczerbica, za którą otrzymała nagrodę w kategorii odkrycie aktorskie na koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". W tym samym roku pojawiła się także w filmie "Król życia" oraz w "Nowym Świecie". W 2016 roku swoją premierę miała głośna francusko-polska koprodukcja "Les Innocentes" (polski tytuł "Niewinne") w reżyserii Anne Fontaine, w której zagrała siostrę Annę. W kolejnych latach z powodzeniem odnajdywała się nie tylko kinie artystycznym, ale także w produkcjach popularnych takich jak "Po prostu przyjaźń", "Wyzwanie", a ostatnio także w kinie niezależnym, do którego zaliczyć trzeba horror "1:11" oraz "Algorytmikę".

Widownia telewizyjna doskonale kojarzy ją z seriali. Największą popularność przyniosły jej role: Wiktorii Consalidy w serialu "Na dobre i na złe", Marty Mirskiej w serialu "Belfer" i strażniczki Graby w "Czasie honoru". Ostatnio zwróciła na siebie uwagę rolą Brygidy Edling w serialu "Behawiorysta". Jesienią 2022 roku ukazała się najnowsza produkcja z jej udziałem: serial "Wotum nieufności" na podstawie prozy Remigiusza Mroza, w której zagrała główną rolę kobiecą - marszałek sejmu Darię Seydę.

<<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>

Równolegle rozwija karierę wokalną. Współpracowała z różnymi grupami muzycznymi z pogranicza jazzu, bluesa oraz piosenki literackiej. Z zespołem Warsaw Tango Group w 2017 roku wydała album "Warszawskie tango elektryczne".

Śpiewała w wielu przedstawieniach muzycznych m.in. w "To idzie młodość" w Teatrze Współczesnym, "Szpilmanii. Tych lat nie odda nikt" w OchTeatrze, "Wszędzie jest wyspa Tu" w Teatrze Polskim oraz w spektaklach Teatru Telewizji — "Warszawa", "Okno na tamtą stronę" i "Paradiso". Obecnie można ją usłyszeć w widowisku muzycznym "Piosenki to…? - koncert Osiecka, Młynarski, Przybora, Kofta" oraz spektaklu muzycznym na podstawie twórczości Wisławy Szymborskiej "100 minut dla urody". Koncertuje także ze swoimi recitalami. Najnowszy z nich, "13 randek Danuty. Rinn piosenki o miłości", miał swoją premierę w kwietniu 2023 roku.

Jest laureatką konkursów piosenki, między innymi Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, Festiwalu "Pamiętajmy o Osieckiej" czy Konkursu Piosenki Francuskiej w Lubinie.

Zdobytą popularność wykorzystuje w dobrej sprawie, angażując się w liczne akcje społeczne. Jest ambasadorką fundacji Przemek Dzieciom, która zbiera fundusze dla chorych dzieci w trudnej sytuacji rodzinnej lub finansowej.

Emilia Karolina Sitarz

Pianistka, dyrektor artystyczna festiwalu Kwadrofonik i cyklu "SŁUCHY – Koncerty do zwiedzania", pedagog, laureatka najważniejszych polskich nagród kulturalnych takich jak: Koryfeusz, Paszport Polityki, Fryderyk, Złota Płyta, Folkowy Fonogram Roku.

Prowadzi wykłady z zakresu duetu fortepianowego oraz zagadnień związanych z wykonawstwem muzyki nowej. Jest też autorką cyklu koncertów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży poruszających zagadnienia muzyki współczesnej. W 2019 została stypendystką Miasta Stołecznego Warszawa w dziedzinie upowszechnianie kultury. W 2020 ukazał się cykl internetowych programów prezentujących dzieła na duet fortepianowy pt: "Włącz duet" którego jest pomysłodawczynią.

Od 2022 r. realizuje autorski program NANODŹWIĘKI – zajęcia ogólnomuzyczne oraz lekcje fortepianu dla dzieci z niepełnosprawnościami i w spektrum autyzmu. W autorskich projektach muzycznych wraz ze swoimi zespołami często nawiązuje współpracę z osobowościami muzyki pop, jazzu oraz folku (m.in.: D. Miśkiewicz, A. Rojek, M. Koteluk, A. Strug). Współpracuje także z wybitną flecistką Ewą Liebchen.

Od 2011 r. prowadzi działalność Stowarzyszenia Kwadrofonik, z którym realizuje szereg projektów w Polsce oraz za granicą, m.in. Festiwal Kwadrofonik, Słuchy-Koncerty do zwiedzania, Pianokrąg, Wolny koncert, Kwadrofonik – za granicą dźwięku.

Koncertowała w większości krajów europejskich, w Ameryce Północnej i Południowej, na Bliskim Wschodzie i w Japonii, występując w takich salach jak: Filharmonia Narodowa, Izumi Hall, Carnegie Hall, Filharmonia Berlińska, Gulbenkian Auditorio, Studio im. W. Lutosławskiego, Chicago Symphony Center, NOSPR, NFM, Beijing Music Hall, J.F. Kennedy Center for the Performing Arts.

Przywiązuje ogromną wagę do muzyki nowej oraz do współpracy z kompozytorami. Dokonała kilkudziesięciu prawykonań, w tym Koncertów na dwa fortepiany, skomponowanych specjalnie dla jej zespołów oraz m.in.: RÓŻNIA, III SYMFONIA W. Z. Zycha – na fortepian flażoletowy i orkiestrę, KONCERT NA DWA FORTEPIANY, M. Małeckiego, DFRGMNTD, SEPTEMBER W. Blecharza, FUORI – Koncert na dwa fortepiany, WSTĘGA MOEBIUSA M. Jabłońskiego, utwory kameralne M. Laskowskiego, K. Szwed, J. Stanley, W. Z. Zycha, W. Blecharza, A. Zagajewskiego. Aktualne przygotowuje dzieła kompozytorów zagranicznych takich jak: Gyorgy Kurtag, Peter Ablinger, Niels Ronsholdt i Lore M. Hiendl.

***

Na "Miejscówkę z Dwójką" zapraszaliśmy w sobotę (17.06) w godz. 19.00-19.30. Transmisja odbywała na antenie Dwójki, stronie internetowejFacebooku i kanale YouTube Programu 2 Polskiego Radia. 

pg

Czytaj także

Natalia Rubiś i Krystian Krzeszowiak. Miłosny zamęt w "Miejscówce z Dwójką"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2022 17:13
- Miłość nas łączy, miłość nas cieszy i ogrzewa. Lubimy o niej mówić, lubimy nią żyć i lubimy o niej śpiewać - mówił w audycji "Wybieram Dwójkę" śpiewak Krystian Krzeszowiak, który wraz ze swą żoną - również śpiewaczką - Natalią Rubiś będzie gospodarzem sobotniej "Miejscówki z Dwójką" (26.02).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szymon Mechliński i Michał Biel w repertuarze operowym [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2022 18:35
Śpiewak Szymon Mechliński i pianista Michał Biel byli gospodarzami "Miejscówki z Dwójką". W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana zabrzmiały utwory Jana Skrzydlewskiego, Henryka Jareckiego, Adama Tadeusza Wieniawskiego, Apolinarego Szeluty i Konstantego Gorskiego. Zapraszamy do oglądania!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lwowska Narodowa Galeria Sztuki z nagrodą im. Gieysztora

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2023 08:00
W zamykającej tegoroczny marzec "Trójce pod Księżycem" zaprosiliśmy na spotkanie z tym, co tradycyjne i z tym, co współczesne. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr Polskiego Radia. "To tu możliwe są cudowne spotkania"

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2023 17:20
Aktorka Katarzyna Dąbrowska i reżyser teatralny Jarosław Tumidajski to nie tylko artystyczne małżeństwo, ale także przyjaciele Polskiego Radia. Szczególnie Teatru Polskiego Radia. - To największy teatr w Polsce, który na pewno dociera do największej ilości ludzi. Dla mnie zawsze to jest magiczne miejsce - mówi Katarzyna Dąbrowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Emilia Karolina Sitarz: to będzie "Miejscówka z Dwójką" pełna wolności interpretacji

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2023 17:30
- Jestem w momencie, kiedy interesuje mnie moje własne podejście do utworu. Swobodnie traktuję dźwięk instrumentu, uwielbiam rozstrojone pianina, fortepiany preparowane. Długo szukałam osoby, która mogłaby wykonać te utwory. Katarzyna Dąbrowska z aktorskim luzem je zinterpretowała - mówiła w Dwójce pianistka Emilia Karolina Sitarz. 
rozwiń zwiń