REKLAMA

Bach na trudne czasy

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2022 11:00
W audycji Ewa Pobłocka zaproponowała muzykę współgrającą z pełnym niepokoju czasem, jaki obecnie przeżywamy. Od fortepianowej wersji chorału "Nun komm, der Heiden Heiland", przez Kantatę "Mein Herze schwimmt in Blut" BWV 199, aż po żałobny motet "Furchte dich nicht" BWV 228.
Podczas audycji wysłuchamy utworów Jana Sebastiana Bacha, które oddają nastrój ostatnich tygodni
Podczas audycji wysłuchamy utworów Jana Sebastiana Bacha, które oddają nastrój ostatnich tygodniFoto: Shutterstock/carlos castilla

Kolejną odsłonę minicyklu Concertante wypełnił zaś Koncert d-moll na dwoje skrzypiec Bacha w wykonaniu Yehudi Menuhina i jego mistrza George Enescu.

Concertante to forma barokowego koncertu, która zyskała u Jana Sebastiana Bacha swój najdoskonalszy kształt. Pierwsza odsłona cyklu prezentującego tego rodzaju utwory pojawiła się na naszej antenie 3 marca. W czasie kolejnych audycji prezentujemy zarówno koncerty solowe, jak i zespołowe – ze słynnymi Koncertami brandenburskimi na czele.

Program:

Jan Sebastian Bach Nun komm, der Heiden Heiland; Mein Herze schwimmt im Blut BWV 199; Furchte dich nicht BWV 228; Koncert d -moll na dwoje skrzypiec

***

Pod hasłem "Przypadki Bacha" w każdy czwartek słuchamy na antenie Programu 2 Polskiego Radia interpretacji pianistów związanych z Konkursem Chopinowskim, wychodząc często poza krąg jego ścisłych laureatów.

Kontrapunktem są wybitne, w opinii autorki, kreacje pianistów XX i XXI wieku, przełomowe na drodze do zrozumienia geniuszu kompozytora. Zdaniem największych twórców, nie wyłączając Chopina i wielu współczesnych, koncertujących muzyków, Bach to podstawa muzycznej edukacji. Jego muzyka niesie w sobie inspirację i ukojenie, energię i wyciszenie, nadzieję i radość. Również radość słuchania.

Posłuchaj
56:35 2022_03_24 21_59_01_PR2_Przypadki_Bacha.mp3 Bach na trudne czasy (Przypadki Bacha/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Przypadki Bacha

Prowadziła: Ewa Pobłocka

Data emisji: 24.03.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Festiwal Muzyki Barokowej: cztery oblicza Vivaldiego na Zamku Królewskim

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 18:05
- Chcemy przedstawić słuchaczom Vivaldiego od innej strony. Zależy mi, żeby to, czego słuchacze są świadkami w sali wieczorową porą, było czymś innym, nietypowym, rzadkim - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Aleksandra Buszta-Bąk, kuratorka Festiwalu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Sebastian Bach. John Elliot Gardiner pokazuje człowieka

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 20:00
- Jest to bardzo prywatna rozmowa Gardinera z Bachem. Fascynująca opowieść jego najwybitniejszego, obecnie żyjącego interpretatora - o książce "Muzyka w zamku niebios. Portret Jana Sebastiana Bacha", którą napisał brytyjski dyrygent sir John Eliot Gardiner, mówiła w Programie 2 Polskiego Radia tłumaczka Katarzyna Matwiejczuk.
rozwiń zwiń