REKLAMA

Z ról operowych Teresy Żylis-Gary

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2022 09:32
Bohaterką kolejnej audycji z cyklu "Polskie Gwiazdy Opery" była Teresa Żylis-Gara - światowej sławy śpiewaczka operowa, najsłynniejsza polska sopranistka XX wieku. Obdarzona sopranem lirycznym o niezwykłej barwie i możliwościach dramatycznych artystka występowała na największych scenach świata, między innymi mediolańskiej La Scali, londyńskiej Covent Garden, Operze Paryskiej czy nowojorskiej Metropolitan Opera.
Teresa Żylis-Gara
Teresa Żylis-GaraFoto: PAP/Woody Ochnio

W XX wieku to była najwspanialsza kariera polskiej śpiewaczki na scenach światowych. Teresę Żylis-Garę można przyrównać do takich gwiazd opery, jak Renata Tebaldi, Renata Scotto, Mirella Freni, Montserrat Caballé.

W 1956 roku Teresa Żylis-Gara zadebiutowała w Operze Krakowskiej jako Halka. W 1960 roku wyjechała na Konkurs Muzyczny Radia Bawarskiego do Monachium. W kategorii oratoryjno-pieśniarskiej zdobyła brązowy medal i uzyskała propozycję angażu ze strony kilku scen muzycznych w Niemczech. Wybrała niedużą, ale prężną operę w Oberhausen, która dawała jej możliwość doskonalenia głosu i rozwijania repertuaru. Potem były opery w Dortmundzie i Düsseldorfie.

W 1968 roku debiutowała w londyńskiej Covent Garden, w "Tosce" w reżyserii Viscontiego. W 1969 roku Rudolf Bing zaangażował ją do nowojorskiej Metropolitan Opera, w której śpiewała przez 16 sezonów u boku tak wybitnych śpiewaków, jak Sherrill Milnes, Franco Corelli, Placido Domingo, Jose Carreras. Pytana o ulubionego reżysera, odpowiadała: Franco Zefirelli, o dyrygenta: Carlo Maria Giulini.


Posłuchaj
58:11 2022_02_22 22_00_25_PR2_Polskie_Gwiazdy_Opery.mp3 Z ról operowych Teresy Żylis-Gary (Polskie Gwiazdy Opery/Dwójka)

Zobacz tez:


***

Tytuł audycji: Polskie Gwiazdy Opery

Prowadził: Piotr Nędzyński

Data emisji: 23.02.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Jacek Marczyński: pod koniec XIX wieku wykształcił się kult gwiazd

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 17:00
- Wiele gmachów operowych, które w tamtym czasie powstały, to były miejsca dość snobistyczne. Zaczynał się wówczas kult śpiewaków operowych, na co nałożyło się pojawienie fonografii. Fonografię wyczuł Enrico Caruso, nazywany królem tenorów, który swoją popularność w XX wieku zawdzięcza m.in. temu, że nagrywał mnóstwo płyt - mówił w Dwójce Jacek Marczyński, dziennikarz muzyczny i znawca opery.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Filończyk: trema to dla mnie obce słowo

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2021 12:00
- Czasem to uczucie pojawia się, ale to jest moment przed pierwszą próbą z dyrygentem w roli, która jest świeża. Wtedy coś się dzieje w żołądku. Ale kiedy dochodzi do próby, oswajam się ze swoim brzmieniem głosu w nowej partii, to wszystko się uspokaja. Uważam, że trema wynika głównie z braku przygotowania się - mówił w Dwójce znakomity młody baryton Andrzej Filończyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adriana Ferfecka: bez pianisty śpiewak nie istnieje

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 17:00
- W tym roku obchodzimy z Mischą Kozłowskim 10-lecie naszej pracy artystycznej i naszej przyjaźni. To poważny wynik, więc tym milej, że wystąpimy razem w "Miejscówce z Dwójką". Z Mischą mamy niezwykłą relację; muzycznie myślimy bardzo podobnie, więc moglibyśmy wyjść na scenę bez żadnej próby, a koncert i tak się uda - mówiła Adriana Ferfecka, współgospodyni kolejnego kameralnego koncertu online w Dwójce.
rozwiń zwiń