"Droga do Obór". Iwona Smolka w literackim mikroświecie

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2022 13:00
- Zaraz po wojnie pałacyk w Oborach na szczęście został oddany nie w ręce zarządu PGR-u, który był obok, tylko literatów. Przez całe lata, aż do początku lat dwutysięcznych, Obory funkcjonowały jak miejsce, gdzie jak już ktoś naprawdę nie wiedział, jak ma pisać i gdzie, to przyjeżdżał właśnie tu. Czekał na niego pokój, w którym było cicho i w którym stał duży stół. To już wystarczało - mówiła w Dwójce Iwona Smolka, autorka książki "Droga do Obór".
Iwona Smolka
Iwona SmolkaFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Iwona Smolka o przyjaciołach literatach

"Droga do Obór" to opowieść o dziewięciorgu, nieżyjących już, przyjaciołach Iwony Smolki - pisarki, krytyczki literackiej i dziennikarce radiowej; o dużo starszej od autorki Annie Kamieńskiej, prezesce Stowarzyszenia Pisarzy Polskich; o Ludmile Marjańskiej; o Julii Hartwig; o znanym słuchaczom Dwójki Tomaszu Burce; o wieloletnim więźniu w czasach stalinowskich Januszu Krasińskim; o Małgorzacie Baranowskiej; o Jarosławie Markiewiczu; o wiecznym piłkarzu Jerzym Górzańskim; wreszcie o Joannie Pollakównie.

"Droga do Obór" to nie są laurki, czasami autorka przywołuje zdarzenia niekoniecznie najpiękniejsze, czasami takie, jakich wielu nie miałoby odwagi upubliczniać. To książka ważna, przypominająca ludzi dla polskiej literatury niezwykle istotnych, a co zrozumiałe, kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt lat po śmierci pamięć o nich się już zaciera. Czasami czytamy ich książki, ale przecież to byli ludzie z krwi i kości i warto wciąż ich właśnie takimi wspominać.


Posłuchaj
28:27 Dwójka rozmowy na lato 16.08.2022.mp3 Iwona Smolka o swojej książce "Droga do Obór" (Rozmowy na lato/Dwójka) 

Od poniedziałku 15 sierpnia w radiowej Dwójce, w ramach cyklu "To się czyta latem", fragmenty książki Iwony Smolki prezentuje Sławomira Łozińska.

***

Tytuł audycji: Rozmowy na lato

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: Iwona Smolka (autorka książki "Droga do Obór")

Data emisji: 16.08.2022

Godzina emisji: 21.30

pg

Czytaj także

70. rocznica urodzin Jerzego Pilcha. "Proza to jest dystans dla maratończyka"

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 13:00
- Nasz styl: my w buciorach, rękawicach, ledwo tupocząc, ale lecimy. Chodzi o to, żeby dolecieć do mety, a do mety są 42 kilometry. Proza to jest dystans dla maratończyka - mówił 10 lat temu w Dwójce nieżyjący już Jerzy Pilch.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fenomen poezji ukraińskiej - jak poeci walczą ze złem

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 14:00
- W warunkach wojny figura poety, który przeciwstawia się złu, jest bardzo ważna, jest nam potrzebna - mówił Marcin Gaczkowski, literaturoznawca i tłumacz literatury ukraińskiej, z którym rozmawialiśmy podczas trwającego w Szczebrzeszynie festiwalu Stolica Języka Polskiego.
rozwiń zwiń