"Pierwsze lato w moim życiu spędziłam na Mazurach". Jeziora inspirują artystów

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2022 17:20
- Nad jeziora jeżdżę dosłownie od urodzenia. Pierwsze lato po narodzinach spędziłam na Mazurach. Przez całe dzieciństwo każdego lata jeździłam w okolice Ełku, do gminy Stare Juchy, nad jeziorem Ułówki. Najpiękniejszym zapachem z dzieciństwa, jaki wspominam, jest zapach wiatru znad jeziora - mówiła w Dwójce Ola Bilińska, wokalistka, autorka tekstów i multiinstrumentalistka.
Jezioro Szczytno
Jezioro Szczytno Foto: shutterstock

O jeziorach w różnych kontekstach

"Jezioro to najpiękniejszy, najbardziej wyrazisty element krajobrazu. To spojrzenie Ziemi, w której patrzący mierzy głębie swojej własnej natury" - tak powiedział Henry David Thoreau, amerykański pisarz, poeta i filozof, żyjący w XIX wieku.

Jego słowa doskonale oddają różne konteksty, które pojawiły się w audycji "Za jeden uśmiech" podczas podróży po jeziorach, nie tylko tych najbardziej znanych. Tematem przewodnim było to, jak inspirują one pisarzy, poetów, reżyserów i muzyków.

Podróż nie tylko utartymi szlakami

Rozmawialiśmy nie tylko o Warmii i Mazurach, ale także o mniej znanych, choć równie urokliwych zakątkach z jeziorami w roli głównej. O tych w okolicach Bukowca opowiadała przewodniczka sudecka Marta Mejer, zaś anegdotkami z Pojezierza Suwalskiego dzieliła się z nami Ola Bilińska, wokalistka, autorka tekstów i multiinstrumentalistka.

Spotkaliśmy się również z Wojciechem Chmielewskim, autorem powieści "Jezioro Dargin".

Z inspiracji jeziorem 

Nie ukrywam, że moim wielkim punktem odniesienia jest Kazimierz Orłoś, którego opowiadania czytuję od wielu lat - mówił w jednym z poprzednich wywiadów dla Polskiego Radia Wojciech Chmielewski.

"Jezioro Dargin" opowiada o warszawskim inteligencie, zwolnionym właśnie z pracy w redakcji w radiu, który wyjeżdża nad mazurskie jeziora, aby psychicznie odpocząć, przemyśleć swoje dotychczasowe życie i obecne położenie.


Posłuchaj
115:14 2022_08_20 15_00_00_PR2_Za_jeden_usmiech.mp3 Polskie jeziora inspirują artystów (Za jeden uśmiech) 

W powracających retrospekcjach przygląda się dziejom wyjątkowej przyjaźni, porównuje losy zmarłego przyjaciela i swoje, rozmyśla o życiowych ideałach i szlachetnych uczuciach, których wizje zaczerpnął z romantycznych lektur, a które boleśnie zderzają się z rzeczywistością.

***

Tytuł audycji: Za jeden uśmiech

Prowadzili: Jakub Kukla i Paweł Siwek

Goście: Marta Mejer (przewodniczka sudecka, dyrektorka Ornamental Farm w Bukowcu)

Data emisji: 20.08.2022

Godzina emisji: 15.00

Czytaj także

"Wątpliwości oraz szukanie Boga". Chmielewski o powieści "Jezioro Dargin"

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 12:00
- Nie ukrywam, że moim wielkim punktem odniesienia jest Kazimierz Orłoś, którego opowiadania czytuję od wielu lat - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Chmielewski, prozaik, historyk i dziennikarz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warmia i Mazury: tak bliskie siebie, a jednak tak odległe

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2021 11:00
W tym roku uwaga turystów i podróżników skupiona jest na Polsce. Kiedy myślimy o wakacjach w kraju, destynacją która jako jedna z pierwszych przychodzi nam do głowy, są Mazury. Naszym przewodnikiem po tym regionie był Jerzy Kruszelnicki – biolog, geobotanik i działacz ochrony przyrody, który zna Mazury jak mało kto.
rozwiń zwiń