Polskie Radio
Section05
Pałac pod Blachą

Pałac Pod Blachą - rezydencja księcia Józefa Poniatowskiego

Pałac Pod Blachą to pierwszy budynek w Warszawie, który pokryto miedzianą blachą. Stąd wzięła się jego nazwa. Jako jeden z nielicznych warszawskich skarbów architektury przetrwał wojenne zniszczenia, zachowując oryginalne mury. Był rezydencją Józefa Poniatowskiego. W związku z 210. rocznicą śmierci księcia radiowa Jedynka zaprasza na spacer po tym niezwykłym obiekcie.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Pałac pod Blachą Zamek Królewski Warszawa Józef Poniatowski

Piknik urodzinowy księcia Józefa Poniatowskiego. W Pałacu pod Blachą w Warszawie zaplanowano szereg atrakcji

Pokazy grup rekonstrukcyjnych Pułków Piechoty Księstwa Warszawskiego, potyczki, musztra, warsztaty kulinarne i hafciarskie - to niektóre z atrakcji, które czekają na uczestników pikniku zorganizowanego w ramach obchodów urodzin księcia Józefa Poniatowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Józef Poniatowski Warszawa Zamek Królewski Pałac pod Blachą historia Polski POLSKA regiony

Książę Józef Poniatowski - generał, patriota i bon vivant

Bohater, dowódca, patriota, jego życie stało się legendą, którą do dziś kultywujemy. Wierny Napoleonowi, u boku cesarza pragnął zrealizować ambicje patriotyczne. Obok kariery politycznej i wojskowej, znany był z barwnego życia towarzyskiego, licznych romansów i hucznych zabaw. Pałac Pod Blachą organizuje urodziny księcia Józefa w dniach 5 i 6 maja, odbędzie się między innymi konferencja naukowa poświęcona bohaterom epoki oraz otwarcie wystawy "Ci piekielni lansjerzy! Los infernos picadores!"
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Józef Poniatowski Warszawa Pałac pod Blachą

Listopad w rezydencjach królewskich. Bezpłatne zwiedzanie muzeów

- Przyjdźcie do nas, a zobaczycie wiele pięknych przedmiotów, poznacie wiele wspaniałych historii. Jest to miejsce, do którego warto zaglądać - zapraszał kurator pałacu Pod Blachą dr Mateusz Klarecki na antenie radiowej Dwójki. 
Zobacz więcej na temat:  zabytki Dwójka Pałac pod Blachą Zamek Królewski Wawel Józef Poniatowski Warszawa Kraków Bernardo Bellotto Bernardo Bellotto - Canaletto Jan Piotr Norblin

Jan Piotr Norblin. "Pokazuje życie codzienne, ale w teatralny sposób"

Jan Piotr Norblin to jeden z czołowych artystów epoki stanisławowskiej. W Polsce rozwinął talent i właśnie tutaj spędził wiele lat swojego twórczego życia. W pałacu Pod Blachą możemy obejrzeć ekspozycję składającą się ze 125 dzieł francuskiego malarza, które pochodzą ze zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Michał Montowski Pałac pod Blachą Zamek Królewski Jan Piotr Norblin Marta Zdańkowska