Polskie Radio
Section05
Błażej Prośniewski

Prof. Grochmalski: Dugin był autorem koncepcji strategicznego sojuszu Moskwy z Berlinem

- Ten silny sojusz Rosji i Niemiec wynikał z tego, że tylko te dwa narody mają głęboką świadomość ekspansji i wzajemnego interesu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej, przybliżając ideologię polityczną Aleksandra Dugina, którego córka w niedzielę zginęła w zamachu, przypuszczalnie wymierzonym w samego Dugina.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Błażej Prośniewski ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2022 serwis wschodni

Wiech: rozwinięta infrastruktura i dywersyfikacja źródeł zapewniają nam energetyczne bezpieczeństwo

- Samodzielnie polskie magazyny gazu starczają przy pełnym zapełnieniu na nieco ponad miesiąc funkcjonowania gospodarki. Natomiast mamy do tego własne wydobycie, mamy do tego otwarty i działający terminal LNG w Świnoujściu, (...) mamy też drogę dostępu do terminala LNG w Kłajpedzie, do pływającego terminala FSRU, a wkrótce będziemy mieli też gazociąg Baltic Pipe - mówił w Polskim Radiu 24 dziennikarz branżowy, ekspert ds. energetycznych, wicenaczelny portalu Energetyka24.com, Jakub Wiech.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA energetyka prąd Jakub Wiech Błażej Prośniewski Polskie Radio 24

Dwa lata po eksplozji w Bejrucie. Maciej Dubicki: Libańczycy wciąż potrzebują wsparcia

- Wciąż te dzielnice Bejrutu nie są w pełni odbudowane. Wybuch, do którego doszło 4 sierpnia 2020 roku, spowodował ogromne zniszczenia. To bardzo istotne z tego względu, że miejscowy port odpowiada za dostawy zboża, żywności. Trudno sobie wyobrazić, jak Libańczycy mogliby bez niego funkcjonować - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Dubicki, specjalista ds. komunikacji Caritas Polska.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Liban Bejrut Caritas Polska Kościół pomoc Polskie Radio 24 Błażej Prośniewski

"Ustabilizowanie rynku jest sukcesem". Tomasz Wróblewski o wynikach PKN Orlen

PKN Orlen przedstawił najnowsze wyniki finansowe. Koncern odnotował w drugim kwartale 2022 roku wynik netto na poziomie blisko 3,7 mld złotych. Jest to o 64 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. - Ustabilizowanie rynku już jest niewątpliwie sukcesem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Wróblewski, prezes Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Sygnały Dnia POLSKA Tomasz Wróblewski Błażej Prośniewski PKN Orlen lotos paliwa

PR24 Stałe bazy USA w Polsce? Politolog: mogą raz na zawsze odstraszyć Rosję

Jeśli dojdzie do stworzenia stałych baz USA w Polsce, będzie to kolejna możliwość wzmacniania bezpieczeństwa naszego kraju, możliwość wspólnych ćwiczeń, współdziałania. Dla miejscowości, w których te bazy będą na stałe, jest to oczywiście także gigantyczna szansa - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Wojtas, politolog, ekspert ds. bezpieczeństwa z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Błażej Prośniewski ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone polityka zagraniczna USA wojsko Stałe bazy USA w Polsce

"Badacze sondażowi rzadko widzą takie wyniki". Dr Motrenko o nastawieniu Polaków do uchodźców z Ukrainy

- Centrum Badania Opinii Społecznej na przełomie marca i kwietnia przeprowadziło sondaż, z którego wynika, iż na pytania dotyczące przyjmowania uchodźców z Ukrainy ponad 90 proc. Polaków - w tym ponad połowa w sposób zdecydowany - uważa, że należy ich przyjmować - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Jakub Motrenko, socjolog.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Błażej Prośniewski POLSKA uchodźcy Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022

Wstrzymanie dostaw gazu do Polski. Prof. Młyńczyk: to wyraz desperacji Rosji

- Wydaje się, że Władimir Putin przyjął kalkulacje krótkoterminowe, na zasadzie, że coś musi się wydarzyć, któraś strona musi "pęknąć". Zdajemy sobie sprawę z tego, że jesteśmy w okresie - szczęśliwie dla nas - kończącym sezon grzewczy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Łukasz Młyńczyk, politolog z UW.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Błażej Prośniewski Rosja Ukraina wojna 2022 serwis wschodni gaz Gazprom GOSPODARKA POLSKA

Wstrzymanie dostaw gazu. Jakóbik: ultimatum rublowe to tylko pretekst, Rosja chce uderzyć w Polskę

Rosjanie zawsze sobie znajdą jakiś powód, czy to będzie usterka techniczna, jak przy kryzysie zanieczyszczonej ropy czy nawodnionego gazu, czy jakieś sprawy formalne, które nie mają racji bytu (...). Akurat teraz Rosjanie chcieli uderzyć w Polskę - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.pl, komentując wstrzymanie rosyjskich dostaw gazu do Polski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Błażej Prośniewski Wojciech Jakóbik POLSKA GOSPODARKA energetyka gaz Gazprom Rosja Ukraina wojna 2022 serwis wschodni

"Pomagamy, gdzie to możliwe". Dyrektor Fundacji św. Mikołaja o działalności na Ukrainie

W Mariupolu nie da się bezpiecznie dostarczyć pomocy. Nie jesteśmy w stanie tam teraz działać. Ale działamy w innych miejscach. Mamy organizację partnerską, z którą wszystkie wcześniejsze działania i obecne prowadzimy w Iwano-Frankiwsku. Tam m.in. przekazaliśmy wyposażenie do kilku domów dziecka, przesiedlonych ze wschodu Ukrainy - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Paciorek, dyrektor Fundacji Świętego Mikołaja.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Błażej Prośniewski społeczeństwo POLSKA Ukraina pomoc uchodźcy

"Efekt konkretnego działania Ewangelii". O. Legan o chrześcijańskim odruchu pomocy uchodźcom z Ukrainy

- W chwili próby potrafiliśmy się zachować ewangelicznie - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 o. Michał Legan, paulin, rzecznik prasowy sanktuarium na Jasnej Górze. Duchowny podkreślił, że po 24 lutego Polacy pokazali, że mają "otwarte serca, domy i ramiona" na uchodźców wojennych z Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24 Błażej Prośniewski Wielkanoc Kościół wiara Kościół katolicki chrześcijaństwo cerkiew prawosławna prawosławie

Dr Małgorzata Bonikowska: Rosja Putina stała się dla Chin niewygodnym partnerem

- Chiny grają na to, żeby nie opowiedzieć się po żadnej ze stron, nie palić sobie mostów z Rosją, wykorzystać też jej ewidentną słabość. Im dłużej trwa inwazja, tym bardziej Rosja jest skazana na współpracę z Chinami, tym jest też słabsza. Chiny chcą trochę pomóc Rosji, ale nie na tyle, by narazić się na reperkusje ze strony Zachodu, z którym też chcą mieć dobre relacje - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Władimir Putin Ukraina serwis wschodni wojna 2022 Błażej Prośniewski Chiny

Pandemia koronawirusa wygasa? Maria Libura: naukowcy przestrzegają przed hurraoptymizmem

- Bardzo ważne jest jasne komunikowanie, że nie wiemy, co się zdarzy, i społeczeństwa powinny być przygotowane na to, że możliwy jest kolejny "zakręt". Nie jest to wykluczone, a wręcz, według naukowców, bardzo prawdopodobne - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Libura, ekspert ds. ochrony zdrowia (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie).
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce pandemia szczepienia sars-cov-2 COVID-19 szczepionka Błażej Prośniewski

Powszechna mobilizacja w Rosji? Rusłan Szoszyn: Putin straszy i wzmacnia poczucie zagrożenia

- Putin, próbując zmusić Ukraińców do ustępstw, stawiając warunki, które byłyby dla niego zwycięstwem, choćby na użytek rynku wewnętrznego, jednocześnie mnoży spekulacje - słyszałem doniesienia na temat ćwiczeń nuklearnych. Emocje będą rosły i jest to w interesie Rosji: straszenie i zwiększanie zagrożenia - mówił w Polskim Radiu 24 Rusłan Szoszyn ("Rzeczpospolita"). Konflikt na Ukrainie komentował także prof. Łukasz Młyńczyk, politolog (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Władimir Putin Ukraina serwis wschodni wojna 2022 Niemcy Olaf Scholz Błażej Prośniewski

Pomoc uchodźcom z Ukrainy. Psycholog: Polacy zachowali się heroicznie i altruistycznie

Z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę polską granicę przekroczyły setki tysięcy uchodźców. Polacy ruszyli z bezinteresowną pomocą na granicę. W Polskim Radiu 24 Joanna Wiśniewska, psycholog wojskowa i psychotraumatolog, podkreśliła, że postawa Polaków była niezwykle heroiczna, jednak niosący pomoc muszą zdawać sobie sprawę z tego, że podjęli się trudnego zadania.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Błażej Prośniewski POLSKA wojna 2022 serwis wschodni uchodźcy granica psychologia pomoc społeczeństwo

Ukraina wstąpi do UE? Prof. Grzeszczak: wspólnota powstała po wojnie, a nie w jej trakcie

- Ta wojna na pewno stanie się katalizatorem, czymś, co uruchomi pewne procedury. Można je uruchomić w trakcie wojny. Tylko należy być bardzo rozważnym, rozsądnym. W tym sensie, żeby podążać tak, jak procedury to przewidują i nie spieszyć się - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Robert Grzeszczak, ekspert ds. międzynarodowych z UW.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Ukraina GOSPODARKA wojna 2022 serwis wschodni Błażej Prośniewski Polskie Radio 24

Wojna na Ukrainie. Dr Kwiatkowski: Polska stała się głównym partnerem USA

Polska już jest głównym partnerem USA w związku z sytuacją na Ukrainie. Odkąd amerykański wywiad dowiedział się o całej operacji rosyjskiej (...) od tego czasu obserwujemy np. zwiększoną aktywność wojsk amerykańskich - powiedział dr Wojciech Kwiatkowski, amerykanista z UKSW.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Błażej Prośniewski ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone Abrams Ukraina Rosja Polityka zagraniczna Polski polityka zagraniczna USA wojna 2022 serwis wschodni