Polskie Radio
Section05
DAB+

Rodzinne wycieczki do muzeów

Z podróży do odległych krajów przenosimy się do rodzinnych muzeów. Nasi nieustraszeni globtoterzy, autorzy audycji "Dziecko w drodze" Magdalena i Sergiusz Pinkwartowie przekonują w każdym wydaniu audycji, że na dziecku świat się nie kończy. Przeciwnie! Zamiast siedzieć w domu, warto zacząć go zwiedzać wspólnie i pokazywać go jednocześnie małemu podróżnikowi. Może się okazać, że dzięki temu zyskamy fantastycznego towarzysza naszych wypraw. Tym wyprawa zakończyła się w Muzeum Narodowym W Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  podróże Dziecko w drodze DAB+

"Jestem muzykiem. Jestem rodzicem". Rozmowa z Olgą Barej

Gościem  Damiana Sikorskiego  Polskim Radiu Dzieciom była Olga Barej. Głos, uśmiech i naturalna sceniczna osobowość Olgi potrafią oczarować każdego słuchacza. Wie, jak stworzyć na scenie wyjątkowy, intymny klimat, lecz nieobce są jej też mocne, rockowe dźwięki. O Oldze Barej usłyszeliśmy po raz pierwszy w 2011, gdy wygrała program Szansa Na Sukces. Już wtedy zachwyciła widzów i znawców muzyki swoim wokalem.
Zobacz więcej na temat:  muzyka współczesna muzyka rozrywkowa DAB+

Góry Świętokrzyskie i ich liczne uroki

Ach, rozmarzył nam się Filip z Leopoldem. Zachciało im się na nartach pojeździć! A ponieważ restrykcje związane z epidemią wirusa zostały ostatnio trochę zluzowane i na nartach niedługo pewnie będzie można choć trochę pojeździć, to właśnie o tym przygotowali audycję. Na tę góralsko-narciarską rozmowę namówili Michała Zawadę - instruktora narciarskiego, który góry - szczególnie te świętokrzyskie - uwielbia.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem sporty zimowe DAB+

13 lutego. Światowy Dzień Radia w Polskim Radiu

Z okazji Światowego Dnia Radia Polskie Radio zaprasza na specjalne audycje i programy podkreślające szczególną rolę radia, jako środka komunikacji na całym świecie. Światowy Dzień Radia proklamowany został przez Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury UNESCO w 2011 roku. Od tego czasu Polskie Radio, dbając o promocję radiofonii i podkreślając jej szczególne znaczenie we współczesnej historii, przygotowuje na ten wyjątkowy dzień specjalny program. Tegoroczne hasła przewodnie wydarzenia to innowacja, łączność i ewolucja.
Zobacz więcej na temat:  edukacja czas wolny Podwieczorek z Filipem i Leopoldem DAB+ słuchowisko dla dzieci

Cyfrowe nadawanie to przyszłość radia

Pierwszy w Polsce nadajnik DAB został uruchomiony w drugiej połowie lat 90. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, a ich odbiór sięgał 50 kilometrów. Dziś Polskie Radio, jako prekursor nadawania w sygnale cyfrowym w naszym kraju, obejmuje nim kolejne aglomeracje. – Tylko przed nowoczesnymi nadawcami, którzy produkują wysokiej jakości treść – słuchowiska, audycje, koncerty – jest przyszłość na rynku – powiedział w Trójce dyrektor biura programowego Polskiego Radia Paweł Kwieciński.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Drozda Polskie Radio Światowy Dzień Radia STYL ŻYCIA technologie DAB+ cyfrowe radio

"Co budują zwierzęta?". Rozmowa z Emilią Dziubak

W ostatnim dniu stycznia zakończyła się kolejna edycja Lokomotywy 2020 - Plebiscytu Blogerów, o którym  informowaliśmy w poprzednich audycjach "Kulturoteki". W tym roku również przyznano nagrody w sześciu kategoriach, doceniając: całość wydania, fakt, komiks, przekład, fabułę i ilustracje. W tej ostatniej kategorii nagrodzona została, podobnie jak dwa lata temu, Emilia Dziubak, autorka tekstu i ilustracji do książki "Co budują zwierzęta?". 
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca DAB+ książki dla dzieci

"Podwieczorek z Filipem i Leopoldem". Rozmowa o brzydkich słowach

Język, również język polski, bogaty jest w różnorodne słowa. Są tam słowa ładne, choćby królewna, są słowa śmieszne i trudne (gżegżółka na przykład) ale są także i brzydkie, a nawet tak brzydkie, że nie wypada ich przytaczać. Czy więc takie brzydkie słowa powinno się w ogóle omijać dużym łukiem? Czy można ich czasem używać? I kiedy?
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem język polski trudne pytania dzieci DAB+

"Jak zostać reporterem". Reportaż bliski słuchowisku

Jedną z najbardziej oczekiwanych umiejętności reportażysty (a także reportera) jest umiejętność budowania opowieści dźwiękami. Podobnie, choć nieco inaczej warsztatowo - rzecz się ma ze sztuką snucia szczególnej opowieści dźwiękowej, sto lat temu nazywanej najpierw "widowiskiem słuchowym", a potem "słuchowiskiem" (pierwszym polskim słuchowiskiem była Warszawianka Stanisława Wyspiańskiego, przygotowana przez Alojzego Kaszyna i nadana na żywo w listopadzie 1925 roku, aby uczcić rocznicę Nocy Listopadowej). Słuchowisko bez dźwięków w tle - nie istnieje.
Zobacz więcej na temat:  wyobraźnia dźwięki DAB+ dzieci czas wolny