Polskie Radio
Section05
Donbas

Obwód doniecki bez dostaw gazu. Władze wzywają do ewakuacji

- Uwierzcie mi. Im więcej ludzi opuści obwód doniecki, tym mniej ludzi zdoła zabić armia rosyjska - zwrócił się do Ukraińców Wołodymyr Zełenski w przemówieniu w mediach społecznościowych, apelując o opuszczenie tego regionu Ukrainy przez sezonem grzewczym. Jak mówiła wcześniej wicepremier Ukrainy, nie ma tam gazu, co może zimą stanowić zagrożenie dla życia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie Donbas Wołodymyr Zełenski Europa Europa Wschodnia

PR24 Pseudoreferenda na podbitych terenach Ukrainy? Rusłan Szoszyn: Putin ich potrzebuje dla formalnej aneksji

Jak powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Rusłan Szoszyn ("Rzeczpospolita"), wszystko wskazuje na to, że Rosjanie szykują się do organizacji "psuedoplebiscytów" na zajętych ukraińskich terenach. Miałyby one formalnie pozwolić Federacji Rosyjskiej na aneksję tych ziem.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna 2022 wojna na Ukrainie Rosja serwis wschodni Donbas ŚWIAT Europa

Rosjanie mobilizują mężczyzn z podbitych terenów. "Idą zabijać mieszkańców sąsiednich miejscowości"

Rosjanie wcielają do armii i wysyłają na front mieszkańców okupowanych regionów Ukrainy. Informują o tym rosyjskie media niezależne. Potwierdził to szef administracji obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. Wcześniej rosyjski portal niezależny Meduza informował, że rosyjskie wojska i separatyści z Donbasu wyłapują mężczyzn, którzy nie zdążyli się ewakuować i zmuszają ich do służby wojskowej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Donbas Europa wojna 2022 Ługańsk

Rosja chce odciąć Ukrainę od Morza Czarnego? Tomasz Grzywaczewski: to konieczne do jej zniszczenia

- Celem Rosji jest zniszczenie Ukrainy, do jej zniszczenia konieczne jest całkowite odcięcie od Morza Czarnego. Gdyby armia ukraińska zaczęła się załamywać, wówczas na kierunku odeskim może nastąpić ofensywa lądowa, ale na razie takich oznak załamywania się nie ma - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Grzywaczewski z TVP World.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Tomasz Grzywaczewski ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie serwis wschodni konflikty międzynarodowe zbrodnie wojenne Donbas Morze Czarne Odessa