Polskie Radio
Section05
Donbas

Rosjanie przejmą kontrolę nad Donbasem? Ekspert OSW: zmienili taktykę, dzień po dniu zdobywają kolejne miasta

- Rosjanie zmienili swoją taktykę, jeśli chodzi o prowadzenie działań wojennych na Ukrainie i od kilku tygodni koncentrują się na małych wycinkach frontu. Robią to przede wszystkim w Donbasie - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ekspert z OSW Tadeusz Iwański.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Donbas Ukraina infografika

Resort obrony Wielkiej Brytanii: oddziały armii Putina w Donbasie tworzone są doraźnie i mają braki kadrowe

Brytyjskie ministerstwo obrony przekazało, że w Donbasie wojska rosyjskie coraz bardziej operują w tworzonych doraźnie i nieobsadzonych w pełni zgrupowaniach, a walki na linii frontu mogą się sprowadzać do małych grup żołnierzy, gdzie niektóre atuty Rosji tracą znaczenie. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja Wielka Brytania wojna na Ukrainie wojna 2022 Donbas

Kara śmierci dla cudzoziemców walczących na Ukrainie. Brytyjski rząd: to skandaliczne złamanie konwencji genewskiej

Liz Truss potępiła proces i skazanie na śmierć dwóch Brytyjczyków przez tzw. Sąd Najwyższy samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. Minister spraw zagranicznych Zjednoczonego Królestwa podkreśliła, że jest to skandaliczne złamanie konwencji genewskiej. Wraz z obywatelami brytyjskimi osądzono i skazano Marokańczyka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina zbrodnie wojenne wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe Donbas śmierć

Kreml szykuje kolejną aneksję. Które obwody Ukrainy są zagrożone?

Kreml planuje przyłączyć do Rosji okupowane terytoria Ukrainy - informują rosyjskie media niezależne. Portal Meduza, powołując się na źródła w administracji prezydenta podał, że projekt zakłada utworzenie nowego okręgu federalnego, w którym znalazłyby się ukraińskie obwody ługański i doniecki oraz część obwodów chersońskiego i zaporoskiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna 2022 Europa Maciej Jastrzębski Donbas

Embargo na rosyjski węgiel. Poncyljusz: sankcje mają przede wszystkim zaboleć Rosję

- Rząd bardzo szybko podjął decyzję w sprawie całkowitego embarga, chyba trzeba było najpierw policzyć, jak to jest, teraz okazuje się, że nawet przez nasze pirsy węglowe nie możemy importować więcej węgla niż w ostatnich latach, nie ma go jak wyładować - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Poncyljusz, Koalicja Obywatelska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Władimir Putin Ukraina Donbas serwis wschodni wojna 2022 Adrian Klarenbach węgiel energetyka górnictwo sankcje Unii Europejskiej

Ukraińskie władze: armia Putina prowadzi silny chaotyczny ostrzał Lisiczańska [ZAPIS RELACJI]

"Rosjanie kontrolują większość Siewierodoniecka, walki toczą się na ulicach miasta - przekazał Serhij Hajdaj, szef władz obwodu ługańskiego. Dodał, że sąsiedni Lisiczańsk jest pod pełną kontrolą ukraińską. "Rosyjskie wojska silnie i chaotycznie ostrzeliwują miasto, są ogromne zniszczenia infrastruktury mieszkalnej" - dodał. Serhij Hajdaj zapewnił przy tym, że nie ma obecnie ryzyka otoczenia ukraińskich sił w obwodzie ługańskim. 
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 ŚWIAT Ukraina Rosja Europa Wołodymyr Zełenski żywność Donbas RELACJA