Polskie Radio
Section05
KOWR

Żniwa w pełni, a pogoda sprzyja rolnikom. Tegoroczne plony mogą być wyższe niż w 2021 r.

Tegoroczne plony zbóż ozimych i jarych mogą być wyższe niż w roku ubiegłym, co pozwoli na uzyskanie dobrych zbiorów pomimo zmniejszenia powierzchni uprawy zbóż podstawowych. Jak dodał wiceszef Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Marcin Wroński, o 4 proc. wyższe od ubiegłorocznych oszacowane zostały również tegoroczne plony rzepaku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo zboże zbiory plony KOWR

Gwałtowny wzrost eksportu polskiej żywności. Jakie produkty i gdzie najczęściej sprzedaje polskie rolnictwo?

Od stycznia do kwietnia 2022 r. wartość eksportu towarów rolno-spożywczych z Polski wzrosła w stosunku do tego samego okresu 2021 r. o 19,5 proc. do 14 mld euro. Za granicę sprzedawaliśmy głównie mięso drobiowe, papierosy, pieczywo i wyroby piekarnicze - poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA eksport rolnictwo kurs euro KOWR Rosja Unia Europejska papierosy pieczywo

KOWR użyczy państwową ziemię rolnikom i byłym pracownikom PGR. "Ze względu na wyjątkowe okoliczności"

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa udostępni - w formie użyczenia - rolnikom i byłym pracownikom państwowych gospodarstw rolnych nierozdysponowane działki znajdujące się w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa. To szczególna forma zagospodarowania państwowych nieruchomości, która może być stosowana ze względu na wyjątkowe okoliczności, czy też realizację zadań wynikających z polityki państwa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo KOWR grunty społeczeństwo

"Paszporty" dla polskiej żywności. Konsumenci otrzymają prawo do pełnej informacji

W resorcie rolnictwa została podpisana umowa w sprawie pilotażowego projektu Paszportyzacji Polskiej Żywności. Chodzi o budowę systemu pozwalającego na identyfikację żywności, aby zapewnić konsumentom wiarygodną informację na temat produktów. W latach 2021-2023 przeprowadzony zostanie pilotaż na rynkach: wołowiny, wieprzowiny i ziemniaka.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rolnictwo żywność wołowina wieprzowina ziemniaki KOWR nask

W największych polskich gospodarstwach rolnych powstaną biogazownie. Podpisano list intencyjny

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisano list intencyjny w sprawie budowy 20 biogazowni, które będą wykorzystywały substraty z gospodarstw rolnych i przetwarzały je na energię elektryczną oraz biometan. Głównym inwestorem ma być ORLEN Południe. Spółka analizuje teraz możliwość budowy tych biogazowni.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi gaz rolnictwo Orlen Ministerstwo Aktywów Państwowych KOWR GOSPODARKA