Polskie Radio
Section05
KOWR

Rośnie eksport polskich zbóż i mięsa. KOWR: to efekt doskonalenia jakości produktów

W pierwszym półroczu tego roku, największe przychody Polska osiągnęła z eksportu mięsa i jego przetworów, ziarna zbóż i przetworów, wyrobów tytoniowych oraz produktów mlecznych. W tym okresie wartość wywozu żywności wyniosła 25,6 mld euro i była ok. 16 proc. wyższa niż przed rokiem - poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo KOWR żywność mięso zboże eksport import

Dotacje dla rolników, którym nie zapłacono za produkty rolne. Za kilka dni ustawa wejdzie w życie

Ustawa o Funduszu Ochrony Rolnictwa wchodzi w życie 1 lipca; Polska otrzymała notyfikację Komisji Europejskiej na przekazania 50 mln zł dotacji do KOWR na wypłatę rekompensat dla rolników, którzy od odbiorców swoich produktów nie otrzymali zapłat. KOWR deklaruje, że jest gotowy przeprowadzić cały proces.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA KOWR rolnictwo dotacje Komisja Europejska POLSKA

Rośnie eksport żywności. Producenci dostosowują się do gustów zagranicznych odbiorców

W pierwszych czterech miesiącach 2023 r. polskie firmy wyeksportowały towary rolno-spożywcze o wartości 16,8 mld euro, czyli za kwotę o 18,8 proc. wyższą niż przed rokiem. To efekt wyższych światowych cen żywności i dość słabego złotego wobec euro - ocenił wicedyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Marcin Wroński.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo KOWR żywność eksport import

Rozpoczynają się targi "Zielony Tydzień"w Berlinie. W otwarciu weźmie udział polski minister rolnictwa

W Berlinie rozpoczynają się targi rolno-spożywcze "Zielony Tydzień" (Internationale Gruene Woche) - po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemia koronawirusa znowu z udziałem odwiedzających. Na targach obecny będzie wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, który weźmie udział w otwarciu polskiego stoiska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo targi żywność Berlin Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi KOWR

Trudny rok dla polskiego rolnictwa. KOWR: pomimo wojny, wzrostu cen i epidemii wirusowych zwiększyliśmy eksport

Polskie rolnictwo funkcjonowało w ubiegłym roku m.in. pod wpływem wojny na Ukrainie. Doprowadziła ona do wzrostu cen nośników energii, środków produkcji rolnej i dużej części produktów rolnych - powiedział wiceszef Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Marcin Wroński. Dodał, że efektem tego był znaczący wzrost cen żywności w wielu rejonach świata, w tym również w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo eksport zboże wołowina mleko żywność KOWR

Polska żywność doceniana w Unii. Kowalczyk: w tym roku polski eksport może być lepszy niż w 2021

Polski eksport żywności w 2022 r. może być lepszy niż w roku poprzednim - ocenił wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Dodał, że to ważne, gdyż na Ukrainie będą niższe plony. Podkreślił, że wskazuje na to ukraiński minister rolnictwa. "Polscy rolnicy powinni zapełniać lukę po braku żywności z Ukrainy" - stwierdził.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo żywność eksport KOWR

Eksport żywności dynamicznie rośnie. Ekspert: bardzo dobry stosunek ceny do jakości

30,3 mld euro (140 mld zł) wyniosła wartość polskiego eksportu rolno-spożywczego w okresie pierwszych ośmiu miesięcy 2022 r. Była ona o blisko 27 proc. większa niż przed rokiem - poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Krajowi przedsiębiorcy sprzedawali produkty rolno-spożywcze przede wszystkim na rynek Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo żywność eksport KOWR

Żniwa w pełni, a pogoda sprzyja rolnikom. Tegoroczne plony mogą być wyższe niż w 2021 r.

Tegoroczne plony zbóż ozimych i jarych mogą być wyższe niż w roku ubiegłym, co pozwoli na uzyskanie dobrych zbiorów pomimo zmniejszenia powierzchni uprawy zbóż podstawowych. Jak dodał wiceszef Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Marcin Wroński, o 4 proc. wyższe od ubiegłorocznych oszacowane zostały również tegoroczne plony rzepaku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo zboże zbiory plony KOWR