Polskie Radio
Section05
Krzysztof Wyrzykowski

"Stacja pamięci"

W Szamocinie koło Piły na starym, nieczynnym już dworcu kolejowym działa amatorski teatr prowadzony przez Lubę Zarębińską. Teatr ten został wyróżniony wielu prestiżowymi nagrodami, m.in. Ministra Kultury i Sztuki, Fundacji Kultury, Fundacji dla Polski, ostatnio Fundacji Batorego dla najlepszej organizacji pozarządowej, a także nagrodami zagranicznymi. Lubią nazywać swój dworzec "miejscem dla każdego", albo "Dworcem pamięci". Była to bowiem symboliczna stacja exodusu Polaków, Żydów i Niemców, którzy na kresach zachodnich współżyli zgodnie aż do czasów wojny. - W Szamocinie urodził się Ernst Toller, twórca ekspresjonizmu niemieckiego. Tu przyjaźnił się - on, Żyd pochodzący z bogatej rodziny kupieckiej - z Polakiem i Niemcem. Na "Stacji Pamięci" wystawia się "Ulicę żywych i umarłych", przedstawienie przygotowane według pamiętników Tollera. Na warsztaty teatralne do Szamocina przyjechała Towa Ben-Zwi, izraelska piosenkarka, która otrzymała od Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów tytuł "Człowieka pojednania". - Wieczór szabatowy, który rozpoczął się wystawieniem…
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Wyrzykowski POLSKA Niemcy

"Dzielmy się tym, co mamy"

O tym, że można zrobić "coś z niczego ", że zapał i gorące serca potrafią czynić cuda, przekonałem się odwiedzając skromne mieszkanie Wojciecha Onyszkiewicza, które jest siedzibą stowarzyszenia "Dzielmy się tym, co mamy ". Plonem pięcioletniej działalności Stowarzyszenia jest m.in. zorganizowanie 800 wycieczek do Warszawy dla 30 000 dzieci wiejskich. Ich rodzice przekazali w zamian produkty rolne, z których przygotowano 5 milionów ciepłych posiłków w stołecznych schroniskach dla bezdomnych i domach dziecka. - Wszystko to nie było by możliwe, gdyby nie społeczne działanie woluntariuszy warszawskich licealistów.
Zobacz więcej na temat:  dom dziecka dzieci Krzysztof Wyrzykowski mieszkanie rodzice Warszawa

" Zapis obecności "

Przemiany ustrojowe w Polsce lat osiemdziesiątych widziane oczami Węgrów - działaczy podziemnej opozycji demokratycznej są tematem audycji dokumentalnej. Którą nadamy w kolejną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Węgrzy mieszkający w Polsce nie byli wyłącznie obserwatorami dokonujących się przemian - byli także ich aktywnymi uczestnikami. To interesujące spojrzenie na sprawy dobrze nam znane - tym razem z perspektywy narodu z którym łączą nas historyczne związki przyjaźni - proponują nam Janos Tischler - historyk, vice dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie , Peter Borenich - dokumentalista, dziennikarz Radia Węgierskiego i Krzysztof Wyrzykowski ze Studia Reportażu i Dokumentu PR..
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Węgry Warszawa mieszkanie Krzysztof Wyrzykowski

"Wybacz Loretto"

13 stycznia 1991 - to dla Litwinów data tak ważna, jak dla Polaków dzień wybuchu Powstania Warszawskiego połączony ze świętem niepodległości. To symbol zwycięskiej walki o wolność Litwy. Audycja Adama Wielowieyskiego i Krzysztofa Wyrzykowskiego dokumentuje ten dzień głosami uczestników obrony wieży telewizyjnej w Wilnie. Władze sowieckie zdecydowały się użyć ostrej amunicji i czołgów, które rozjeżdżały ludzi. Lekarz i naoczni świadkowie opowiadają o tym wstrząsającym dniu. Jedną z ofiar była Loretta Astanawiczutie, 24-letnia skrzypaczka będąca dziś symbolem walki o wolność Litwy.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Wyrzykowski Litwa Wilno

"Czas reporterów"- "Z mroku i mgły"

26 stycznia minęła 55 rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. W tych dniach warto pochylić się nad przeszłością, o której nikomu nie wolno zapominać, tak w świecie jak i w Polsce, przez którą walcem przetoczył się holocaust. "Z mroku i mgły" - Ewy Michałowskiej i Krzysztofa Wyrzykowskiego jest wstrząsającym dokumentem ukazującym los dzieci żydowskich w obozie zagłady w Oświęcimiu. Tutaj się kończy kolejowy tor a teren jest otoczony zardzewiałym drutem kolczastym. Jak okiem sięgnąć ciągną się brązowe drewniane baraki, gdzieniegdzie sterczą kikuty wypalonych kominów. Pod stopami pył spopielonych ludzkich ciał. Tak dzisiaj wygląda Auschwitz - obszar piekła, po wojnie zamienionego w muzeum w Oświęcimiu . Właśnie na terenie dawnego obozu spotkali się po latach ci, którym dane było przeżyć, którzy ocaleli, mimo iż miało ich nie być, którzy byli uczestnikami i świadkami rozgrywającej się tu tragedii. Szczęśliwym zrządzeniem losu udało im się wrócić do życia bramą z osławionym napisem "Arbeit macht frei" . Bramą , przez którą kilka milionów…
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Wyrzykowski POLSKA Ewa Michałowska dzieci pieczeń