Polskie Radio
Section05
Krzysztof Wyrzykowski

"Dzielmy się tym, co mamy"

O tym, że można zrobić "coś z niczego ", że zapał i gorące serca potrafią czynić cuda, przekonałem się odwiedzając skromne mieszkanie Wojciecha Onyszkiewicza, które jest siedzibą stowarzyszenia "Dzielmy się tym, co mamy ". Plonem pięcioletniej działalności Stowarzyszenia jest m.in. zorganizowanie 800 wycieczek do Warszawy dla 30 000 dzieci wiejskich. Ich rodzice przekazali w zamian produkty rolne, z których przygotowano 5 milionów ciepłych posiłków w stołecznych schroniskach dla bezdomnych i domach dziecka. - Wszystko to nie było by możliwe, gdyby nie społeczne działanie woluntariuszy warszawskich licealistów.
Zobacz więcej na temat:  dom dziecka dzieci Krzysztof Wyrzykowski mieszkanie rodzice Warszawa

Czas Reporterów - "Głosami Powstańców"

Relacja ze spotkań z publicznością zorganizowanych przez Studio Reportażu i Dokumentu PR i Muzeum Historyczne z okazji 55-rocznicy Powstania Warszawskiego w salach Muzeum Historycznym m.st. Warszawy. W ramach spotkań zaprezentowana będzie audycja dokumentalna Krzysztofa Wyrzykowskiego "Zosiu, Zośko, hej - Zosieńko" - o walkach powstańczych batalionu "Zośka". Po audycji dyskusja na temat powojennych losów powstańców warszawskich.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Wyrzykowski Warszawa

"Węgierski romans"

Pani Camilla Mondral od wielu lat przyjaźni się z Węgrami. Jest najwybitniejszą tłumaczką literatury węgierskiej, mającą w swym dorobku ponad 100 przekładów literackich. Jest także autorką niedawno wydanej książki autobiograficznej "Bieg przez stulecie". Pełna energii i swady szykuje się teraz do biegu w nadchodzący, dwudziesty pierwszy wiek. Wspomnienia pani Camilli brzmią nieomal jak bajka... Reportaż jest także opowieścią o aktywnym stosunku do życia i o roli, jaką w tym życiu odgrywa przyjaźń.
Zobacz więcej na temat:  bajki Krzysztof Wyrzykowski Węgry

"Wigierskie opowieści "

"Klasztor wigierski to jest miejsce szczególne. - Ludzie od dawna mają umiejętność wyszukiwania miejsc promieniujących niezwykłą energią. - Takie właśnie jest wigierskie wzgórze, które zanim jeszcze zostało ochrzczone, już było święte..." Tak opowiada o Wigrach artysta plastyk prof. Andrzej Strumiłło, od lat mieszkający w Maćkowej Rudzie, nieopodal klasztoru. Dlaczego Jan Paweł II w czasie swojej pielgrzymki właśnie Wigry wybrał na miejsce wypoczynku ? Próbę odpowiedzi na to pytanie, a także opowieści i legendy związane z Wigrami przedstawi w swojej audycji Krzysztof Wyrzykowski.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Krzysztof Wyrzykowski mieszkanie

"Ścigając nieuchwytne"

Elżbieta Dziuk i Krzysztof Renik od wielu lat jeżdżą do Indii aby dokumentować tańce rytualne i widowiska obrzędowe. W audycji Krzysztofa Wyrzykowskiego opowiadać będą m.in. o niezwykłych misteriach odbywających się w klasztorach buddyjskich Małego Tybetu. "Zawsze fascynowały mnie zakony kontemplacyjne i klasztory, w których poprzez medytację i pracę nad sobą osiąga się wyższy stopień rozwoju duchowego..." mówi Krzysztof Renik. "Czasami wydawało mi się, że to co oglądam to niezwykły, kolorowy sen..." dodaje pani Elżbieta Dziuk, która w czasie wypraw do Indii sporządzała dokumentację fotograficzną.
Zobacz więcej na temat:  india Krzysztof Renik Krzysztof Wyrzykowski mali Tybet

Czas reporterów: "Marzec 1968 roku"

To był piątek - 8 marca 1968 roku. Na dziedzińcu Uniewersytetu Warszawskiego odbywał się wiec, którego uczestnicy protestowali przeciw wstrzymaniu przedstawień "Dziadów " w reżyserii Kazimierza Dejmka na scenie Teatru Narodowego, oraz przeciw relegowaniu z uczelni studentów: Adama Michnika i Henryka Szlajfera. Nagle na teren Uniwersytetu wkroczył "aktyw robotniczy" wyposażony w gumowe pałki, a za nim oddziały ZOMO. Wiec został brutalnie rozpędzony, wiele osób pobito, nastąpiły aresztowania... Był to początek konfliktu społecznego, którego rozmiary przekroczyły wyobrażenia zarówno studentów, jak i ówczesnych władz partyjnych. Po marcu 1968 roku w wyniku antysemickiej nagonki i społecznej presji wyjechało za granicę kilkanaście tysięcy osób, którym tylko na podstawie kryteriów rasiztowskich można było odmówić polskości. Osoby te - opuszczając kraj - otrzymały paszport w jedną stronę i automatycznie pozbawiane były obywatelstwa polskiego. W audycji wystąpią uczestnicy i animatorzy studenckich protestów sprzed lat, także osoby, które w wyniku panującej wówczas…
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Wyrzykowski Adam Michnik POLSKA

"Warszawa, muzyka i ja"

Czy folklor warszawski istnieje dziś tylko w piosenkach ? Czy można jeszcze spotkać warszawiaków "z dziada pradziada", postaci opisywane przez Wiecha czy Grzesiuka? W audycji Krzysztofa Wyrzykowskiego "Warszawa, muzyka i ja" wystąpią: Janusz Mulewicz z Orkiestry z Chmielnej i Stanisław Wielanek - założyciel Kapeli Czerniakowskiej i Kapeli Warszawskiej. Reportaż, odsłaniający korzenie bogatego folkloru ulic Warszawy, ukazuje też jego dzień dzisiejszy. Barwne, anegdotyczne opowieści bohaterów oprawione są licznymi piosenkami znanymi kilku pokoleniom Warszawiaków.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Wyrzykowski Warszawa

"Trzy płomienie jednej lampy"

Bohaterem audycji jest Alam Beraik - Arab rodem z Jordanii, który już od trzydziestu lat mieszka w Polsce. Ukończył studia ekonomiczne, pracował początkowo w przedstawicielstwie Czerwonego Półksiężyca, a następnie rozpoczął prywatną działalność gospodarczą. Dziś jest właścicielem kilku zakładów zajmujących się obszywaniem i wykańczaniem dywanów. Pan Alam Beraik jest muzułmaninem, człowiekiem bardzo religijnym, jednak wiarę traktuje przede wszystkim jako zbiór norm moralnych. Te zaś są w wielkich religiach monoteistycznych są bardzo zbliżone. - Żona pana Alama jest Polką a dzieci wychowane są w tradycji katolickiej. Tworzą szczęśliwą i zgodną rodzinę. - Wiele lat temu bohater tej audycji próbował wrócić do swojego rodzinnego kraju, ale po kilku miesiącach przeniósł się z powrotem do Warszawy. "Zrozumiałem, że nie mogę przenieść do Ammanu Polski i Polaków - więc musiałem wrócić nad Wisłę". - mówi Alam Beraik.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Wyrzykowski POLSKA wychowanie Warszawa mieszkanie dzieci