Polskie Radio
Section05
Manchester PR24

"Kraje Europy Zachodniej zdają się nie widzieć zagrożenia"

Brytyjska policja zatrzymała kolejne dwie osoby, które mogą mieć związek z organizacją niedawnego zamachu terrorystycznego w Manchesterze. Do tej pory funkcjonariusze aresztowali w związku z tą sprawą 11 osób. W Polskim Radiu 24, w Podsumowaniu Tygodnia, sprawę kolejnego zamachu w Europie komentowały Ewelina Steczkowska z Telewizji Republika i Edyta Hołdyńska z Do Rzeczy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Manchester Manchester PR24 terroryzm uchodźcy

Po zamachu Manchesterze. "Zatrzymać falę uchodźców"

- Poziom terroryzmu i liczba jego ofiar są w tej chwili w Europie na znacznie niższym poziomie niż np. w latach 70. i 80. Zapomnieliśmy już, że wówczas zamachy terrorystyczne - znacznie bardziej krwawe niż obecnie - były właściwie na porządku dziennym – powiedział w Debacie Poranka Marcin Dzierżanowski z Wprost. Gościem audycji był także publicysta Wojciech Reszczyński i ekspert ds. bezpieczeństwa Jacek Wrona.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Manchester PR24 Manchester terroryzm uchodźcy

Wielka Brytania po zamachu. "Czuć napięcie"

Po ataku w Manchesterze w Wielkiej Brytanii nadal obowiązuje najwyższy, piąty poziom zagrożenia terrorystycznego, który formalnie oznacza, że kolejny atak jest nie tylko bardzo prawdopodobny, ale może dojść do niego w każdej chwili. O tym, jak wygląda obecnie życie codzienne na Wyspach mówił w audycji Gorący Temat Tomasz Machura z londyńskiego oddziału Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 terroryzm Manchester PR24 zamach atak terrorystyczny

Manchester: sprawca zamachu zidentyfikowany

22-letni Brytyjczyk libijskiego pochodzenia, Salman Abedi, został zidentyfikowany jako sprawca poniedziałkowego zamachu terrorystycznego w Manchesterze – poinformowała brytyjska policja. Wcześniej tożsamość terrorysty została upubliczniona przez amerykańskie media. Do zamachu przyznało się tzw. Państwo Islamskie. O ataku w Manchesterze mówili w audycji Świat w Powiększeniu prof. Katarzyna Górak-Sosnowska ze Szkoły Głównej Handlowej i Wojciech Cegielski, korespondent Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Manchester PR24 zamach terroryzm

Ekspert: Atak miał związek z porażkami ISIS w Syrii i Iraku

Brytyjska policja zidentyfikowała sprawcę samobójczego zamachu terrorystycznego w Manchesterze. Jak poinformował szef manchesterskiej policji, jest to 22-letni Salman Abedi. Wcześniej służby, w związku z atakiem, aresztowały 23-letniego mężczyznę. Został on zatrzymany na południu miasta. Do przeprowadzenia zamachu przyznało się ISIS. O ataku mówili w audycji Gorący Temat Witold Repetowicz Defence24.pl oraz prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Manchester PR24 terroryzm atak terrorystyczny Wielka Brytania

May: atak w Manchesterze to odrażający akt tchórzostwa

Brytyjska premier Theresa May potwierdziła, że w zamachu w Manchesterze zginęły 22 osoby, a 59 zostało rannych. Poszkodowani są w ośmiu różnych szpitalach Manchesteru, wiele z nich - w tym dzieci i nastolatkowie - jest w stanie zagrożenia życia. O zamachu w Manchesterze mówił w audycji Świat w Południe szef działu zagranicznego „Rzeczpospolitej” Jerzy Haszczyński.
Zobacz więcej na temat:  Theresa May Manchester PR24 atak terrorystyczny terroryzm

"Atak w Manchesterze był przygotowany wcześniej"

- Wszystko wskazuje na to, że atak w Manchesterze był przygotowany wcześniej. Pierwsze wiadomości, które analizowaliśmy wskazują na to, że nie mieliśmy do czynienia z doraźnym incydentem – powiedział w audycji 24 Pytania minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Odniósł się także do przygotowanego przez MON dokumentu dotyczącego strategii obronnej i działaniach NATO.
Zobacz więcej na temat:  terroryzm Antoni Macierewicz POLSKA Manchester PR24

Ataki podobne do tego w Manchesterze będą się powtarzać

- W ramach rozlewania się po Europie jacyś imigranci na pewno dotrą do Polski. Nie mówię o terrorystach, ale o imigrantach. Wobec tego państwo polskie powinno bardzo poważnie zastanowić się nad koncepcją asymilacji tych jednostek – powiedział w Debacie Poranka prof. Waldemar Paruch. Gośćmi audycji byli również prof. Kazimierz Kik i prof. Wojciech Roszkowski.
Zobacz więcej na temat:  Manchester PR24 terroryzm atak terrorystyczny Anglia Wielka Brytania Manchester

Zamach w Manchesterze. Co najmniej 22 zabitych

Państwo Islamskie opublikowało oświadczenie, w którym przyznaje się do przeprowadzenia zamachu bombowego w Manchesterze. W wyniku eksplozji co najmniej 22 osoby zginęły, a 59 zostały hospitalizowane. Do wybuchu doszło w poniedziałek wieczorem przed halą widowiskową w Manchesterze, w północno-zachodniej Anglii, po koncercie amerykańskiej gwiazdy pop Ariany Grande. - Cel został wybrany bardzo precyzyjnie – powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Żakowski z Redakcji Zagranicznej Polskiego Radia. O zamachu także m.in. w relacji Adama Dąbrowskiego z Londynu.
Zobacz więcej na temat:  terroryzm Manchester Anglia Wielka Brytania UE atak terrorystyczny Manchester PR24