Polskie Radio
Section05
Mariupol

Obce osoby zamieszkują domy uchodźców pod Mariupolem. Rada Miasta: nie chcą oddać właścicielom rzeczy

Radio Svoboda informuje powołując się na Radę Miasta Mariupola, że w ocalałych domach osób, które musiały opuścić miejscowości pod Mariupolem, zamieszkują nieznane osoby. "To nie jest odosobniony przypadek, kiedy rasiści osiedlają się w cudzych domach i mieszkaniach" - twierdzi rada miejska.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Mariupol serwis wschodni

Dramat Mariupola. "Ludzie umierali na stołach operacyjnych, gdy na szpital spadła bomba"

Anestezjolog z Mariupola, któremu w połowie kwietnia udało się uciec z oblężonego miasta na rowerze, opowiedział, że do szpitala, w którym pracował, przywożono "wiele martwych dzieci". - Ludzie umierali na stołach operacyjnych, bo po uderzeniu bomby nie było prądu i tlenu dla pacjentów - relacjonował.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 Ukraina Rosja ŚWIAT Europa Mariupol serwis wschodni

Ataki rakietowe podczas wizyty Guterresa. Zełenski: Rosja chce poniżyć ONZ

W czwartek, dzień wizyty sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa na Ukrainie, Rosjanie przeprowadzili ataki rakietowe na Kijów. - To wiele mówi o prawdziwym stosunku Rosji do globalnych instytucji. To próba poniżenia ONZ i wszystkiego, co ta organizacja uosabia - skomentował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Kijów Wołodymyr Zełenski Europa Rosja Ukraina wojna 2022 ONZ Mariupol

"Jesteśmy gotowi pomóc rannym z Mariupola". Jakub Kumoch o deklaracji Polski

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch podkreślił za pośrednictwem mediów społecznościowych, że Polska wspiera ONZ-owską ideę ewakuowania cywilów z Mariupola oraz gotowa jest przyjąć osoby ranne i wymagające leczenia. Jest to propozycja, która padła podczas spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jakub Kumoch Andrzej Duda ONZ wojna 2022 Ukraina Mariupol

Tragedia oblężonego Mariupola. Rosjanie wywożą dzieci na Daleki Wschód

Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko przekazał, że "21 kwietnia Rosjanie przewieźli do Władywostoku na rosyjskim Dalekim Wschodzie 308 deportowanych mieszkańców ukraińskiego Mariupola, w tym 90 dzieci". Według niego ludzi rozlokowano w szkołach i internatach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe serwis wschodni zbrodnie wojenne dzieci Mariupol

Duże skupisko grobów niedaleko Mariupola. Mogły tam zostać pogrzebane tysiące

Na zdjęciach satelitarnych amerykańskiej firmy Maxar Technologies widać skupisko grobów w miejscowości Manhusz w odległości ok. 20 km od Mariupola, które powiększyło się w ostatnich tygodniach o ponad 200 grobów – podała agencja Reuters. Jak uważa mer Mariupola Wadym Bojczenko, mogło tam zostać zakopanych nawet 9 tysięcy cywili.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Mariupol wojna na Ukrainie zbrodnie wojenne

TYLKO U NAS Zagraniczni ochotnicy w ukraińskiej armii. Rozmawialiśmy z rekruterem żołnierzy

- Część żołnierzy kontaktuje się z nami, część przyjeżdża na własną rękę. Według oficjalnych danych MSZ Ukrainy zgłosiło się już 40 tys. ludzi - mówi Władysław Kovalczuk, koordynator Intermarium Support Group, która współpracuje przy rekrutacji wojskowych do walk w siłach zbrojnych Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina Rosja bezpieczeństwo wojna 2022 wojna na Ukrainie wojsko Mariupol