Polskie Radio
Section05
wynagrodzenia

Hamowanie inflacji wcale nie oznacza, że ceny spadają. Eksperci: nie wszyscy to rozumieją

Gdy inflacja się zatrzymuje, to nie znaczy, że ceny spadają. Możemy mieć na stałe paliwo po 8 zł, cukier po 7 zł, a inflacja będzie zerowa. Trzeba to zrozumieć. Czy będzie nas stać na zakupy tych produktów to już zupełnie inna sprawa - mówił w audycji Rządy Pieniądza Adam Ruciński, prezes firmy BTFG. Zdaniem Agnieszki Durlik z Krajowej Izby gospodarczej niezbędne są motywatory, które pozwolą nam inflacji uciekać. Mogą nim być np. alternatywne źródła energii i jest to dobry moment na takie inwestycje.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Krajowy Plan Odbudowy inflacja konsument wynagrodzenia ekonomia

"Słusznie żądaliśmy zrezygnowania z tego pomysłu". Czarzasty o podwyżkach dla polityków

- W trakcie objazdu po kraju politycy Lewicy robią rzeczy, które wydają się nierealne, ale się sprawdzają. Zaapelowałem twardo do rządu ws. podwyżek dla polityków. No i odwołano tę akcję. [...] Słusznie żądaliśmy zrezygnowania z tego pomysłu - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Włodzimierz Czarzasty (Nowa Lewica).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Włodzimierz Czarzasty wynagrodzenia

ANALIZA Tusk krytykuje podwyżki dla nauczycieli. Nie pamięta, że za jego rządów pensje trafiły do "zamrażarki"

W najnowszym nagraniu w mediach społecznościowych lider PO Donald Tusk skrytykował rządowe podwyżki dla nauczycieli. Jak wyglądały zarobki tej grupy zawodowej w okresie rządów PO-PSL? W latach 2012-2015 (druga kadencja) pensje belfrów zostały zamrożone pomimo wzrostu średniej krajowej i wynagrodzenia minimalnego. Przypominamy, jak kształtowały się zarobki nauczycieli od 2007 roku. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja Platforma Obywatelska PSL Donald Tusk wynagrodzenia nauczyciel Związek Nauczycielstwa Polskiego Prawo i Sprawiedliwość

Rząd ostateczną decyzję o wysokości płacy minimalnej podejmie 15 września. Czy będzie inna w zależności od regionu?

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców proponuje, żeby zróżnicować wysokość najniższej pensji w zależności od miejsca zamieszkania, czyli od warunków ekonomicznych panujących w danych regionie Polski, informują media.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA praca wynagrodzenia zatrudnienie Marlena Maląg Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej płaca minimalna płace pracownik pracodawcy

Eksperci: koniec wysokich podwyżek wynagrodzeń może i powinien hamować spiralę cenowo-płacową

Choć pracownik może czuć się niezadowolony to jednak fakt, iż wzrost wynagrodzeń spowalnia i jest już mniejszy od wzrostu inflacji to dobry znak. Musimy uniknąć rozkręcenia spirali płacowo-cenowej bo w przeciwnym razie inflacja będzie dwucyfrowa nie tylko w tym roku - mówili goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu24: Mariusz Adamiak, dyrektor biura Strategii Rynkowych w PKBO BP i Marek Zuber (Akademia WSB).
Zobacz więcej na temat:  inflacja praca płace wynagrodzenia

Płaca minimalna pójdzie w górę. Rząd zdecydował o ile

Rada Ministrów przyjęła we wtorek propozycje wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej, które mają obowiązywać w 2023 roku. Zaproponowano, by od stycznia najniższa pensja wynosiła 3.383 zł brutto, a od lipca wzrosła do poziomu 3.450 zł brutto.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wynagrodzenia minimalne wynagrodzenie firma finanse osobiste rząd Rada Dialogu Społecznego POLSKA społeczeństwo

Polska gospodarka odporna na COVID-19 i wojnę na Ukrainie. Problemem jest i będzie poziom inflacji

W piątek 13-go mamy dobre informacje z polskiej gospodarki i rynku pracy. Tak można byłoby podsumować opinie ekonomistów dzisiejszej audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszki Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i ekonomisty, analityka finansowego Andrzeja Stefaniaka. A chodzi o wzrost PKB, wynagrodzeń czy uchwaloną przez Sejm obniżkę pierwszej stawki PIT. Kłopotem dla wszystkich pozostaje wysoka inflacja.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja podatki NBP stopy procentowe COVID-19 wynagrodzenia