Polskie Radio
Section05
wynagrodzenia

Największe koszty pandemii poniosą młodzi ludzie. W skali globalnej to dziesiątki bilionów dolarów

Globalny długoterminowy koszt wpływu pandemii na osoby młode wyniesie 44 bln dolarów – szacuje w raporcie Polski Instytut Ekonomiczny. Zdaniem analityków wpływ COVID-19 w przypadku młodego pokolenia najbardziej odczują: rynek pracy i edukacja oraz ochrona zdrowia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA COVID-19 młodzież koronawirus praca bezrobocie płaca minimalna zatrudnienie wynagrodzenia

"To okradanie ludzi z tego, co im się należy". Aktorzy o zaległych tantiemach od TVN

- To duża skala - to już 14 lat i duża kwota - przyznał na antenie Polskiego Radia 24 Sebastian Wątroba, aktor produkcji TVN, który do dzisiaj wraz z wieloma innymi aktorami nie otrzymał wynagrodzenia za emisję seriali, w których grał. Gościem audycji był również aktor Jarosław Jakimowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Michał Rachoń POLSKA społeczeństwo TVN media wynagrodzenia

"Próba zintegrowania systemu". Maria Ochman o rozmowach z MZ ws. wynagrodzeń w służbie zdrowia

- Wydaje się, że rządzący dostrzegają wreszcie (potrzebę), ale dostrzegli również szansę dla siebie i dla systemu, żeby stworzyć jeden dokument, jeden akt prawny, kompleksowy, systemowy, dla wszystkich pracowników (ochrony zdrowia) - mówiła w Polskim Radiu 24 przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" Maria Ochman.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Złotnicka POLSKA społeczeństwo zdrowie Solidarność wynagrodzenia lekarz

Dochód gwarantowany. "Nowy pomysł na państwo opiekuńcze?"

"Choć obecnie dochodu gwarantowanego nie realizuje żadne państwo na świecie (w latach 2017-2018 pilotażowo wprowadziła to rozwiązanie Finlandia), coraz częściej dyskutuje się o nim w kontekście wyzwań współczesnego państwa opiekuńczego" - wskazano w raporcie PIE "Bezwarunkowy Dochód Podstawowy. Nowy pomysł na państwo opiekuńcze?".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA praca wynagrodzenia pracownicy dochody rynek pracy

Eksperci: ważna jest precyzyjna pomoc firmom dziś, ale trzeba już pracować nad wieloletnim planem wychodzenia z kryzysu po pandemii

Niezbędny jest plan obostrzeń w gospodarce, ale też odmrażania jej i wychodzenia z kryzysu wywołanego pandemią COVID-19 i to w perspektywie kilkuletniej. Wypracowanie go razem z przedstawicielami pracodawców i pracowników to bez wątpienia najlepsza droga – mówili goście "Rządów Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej oraz dr Marek Rozkrut z firmy doradczej EY. 
Zobacz więcej na temat:  finanse konsument GOSPODARKA praca wynagrodzenia pracodawcy