Polskie Radio
Section05
wynagrodzenia

KO zmanipulowała słowa prezydenta. Pokazali rosnące ceny, nie wspomnieli o wzroście pensji

Portal gazeta.pl i Koalicja Obywatelska na Twitterze zmanipulowały przekaz wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy w Kozienicach. Z przyciętego nagrania wynika, że prezydent jedynie potwierdził wzrost cen produktów spożywczych w ciągu ostatnich lat. Tymczasem w zmanipulowanym nagraniu, które krąży w internecie pominięto istotną część słów Andrzeja Dudy, który przypomniał o wzroście wynagrodzenia Polaków i wyliczył, że teraz można za nie kupić znacznie więcej produktów.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda prezydent kampania wyborcza wybory prezydenckie wybory prezydenckie 2020 koalicja obywatelska gospodarka polska wynagrodzenia

Niemal miliard złotych podwyżek dla nauczycieli w 2020 roku

Od września przyszłego roku, zgodnie z zapowiedziami premiera w expose, płace nauczycieli wzrosną o 6 procent. Potwierdził to na spotkaniu z przedstawicielami związków oświatowych minister edukacji Dariusz Piontkowski. Rozmowy dotyczyły także podwyżki płacy minimalnej tej grupy zawodowej od stycznia 2020 roku. Jest to związane z podniesieniem w Polsce najniższego wynagrodzenia. Resort edukacji przygotowuje w tej sprawie rozporządzenie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski nauczyciel wynagrodzenia

Podwyżki dla pracowników wojska. Będą też świąteczne premie

Resort obrony podtrzymał deklarację o podwyżce wynagrodzeń pracowników cywilnych Ministerstwa Obrony Narodowej średnio o 500 zł od stycznia 2020 r. - poinformował Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Pracowników Wojska. W tym roku przed świętami pracownicy cywilni wojska mają jednorazowo otrzymać 1000 złotych premii.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Obrony Narodowej wojsko Wojsko Polskie pracownik pracownicy wynagrodzenia

Ulgi na ZUS dla biznesu to także niższe emerytury

– Sfera budżetowa zarabia teraz relatywnie za mało w stosunku do gospodarki.  Dlatego roszczenia nauczycieli w pewnym stopniu są uzasadnione. Jednak nie godziłbym się z tym, że problemy w danym sektorze wiążą się tylko z wynagrodzeniami pracowników. Jeśli  chcemy podwyżek dla nauczycieli, to powinny za nimi pójść proefektywnościowe rozwiązania w zakresie organizacji tego sektora – powiedział Piotr Palutkiewicz, jeden z gości środowej audycji Rządy Pieniądza.
Zobacz więcej na temat:  szkoła zus składki wynagrodzenia budżet nauczyciel