Polskie Radio
Section05
wynagrodzenia

Polskie Radio 24 Budżet Polski. "Widać pokrycie z planem wieloletnim"

Rada Dialogu Społecznego obradowała w minionym tygodniu nad założeniami budżetu państwa na przyszły rok. Przedstawiciele środowisk pracodawców i związków zawodowych są zgodni: plan jest na ogół realny. Większe zastrzeżenia mają do budżetu 2024, w którym wskaźnik wzrostu gospodarczego został zaplanowany na poziomie 3,1 proc. O budżecie, płacy minimalnej i wzroście gospodarczym Polski rozmawiali w audycji "Kapitał i praca" Katarzyna Zimmer-Drabczyk (NSZZ Solidarność), Mariusz Zielonka (Konfederacja Lewiatan) i dr Sławomir Dudek (Instytut Finansów Publicznych).
Zobacz więcej na temat:  budżet płaca minimalna Solidarność Lewiatan gospodarka polska GOSPODARKA

Eksperci o sytuacji na rynku pracy. "Świadczenia rosną szybciej niż innowacyjność"

Przeciętne wynagrodzenie brutto w przedsiębiorstwach w maju wyniosło prawie 8 tys. zł - 7999,69 zł - i było wyższe o 11,4 proc. niż przed rokiem w tym samym czasie - podał Główny Urząd Statystyczny. Natomiast zatrudnienie w firmach spadło o 0,5 proc. O sytuacji na rynku pracy rozmawiali Adam Ruciński, prezes spółki BTFG, i dr Maciej Bukowski z WiseEuropa.
Zobacz więcej na temat:  gospodarka polska

Lewica chce płatnych staży w całej UE. Podała stawkę

Chcemy wprowadzenia płatnych staży i praktyk w całej UE, wynagrodzenie, co najmniej w wysokości 3,5 tys. zł netto, dla każdego praktykanta i stażysty - to jeden z postulatów Lewicy w wyborach do PE. - To jest minimum, które pozwoli studentom skupić się na nauce - powiedział europoseł Robert Biedroń.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA lewica staż pracownicy pracodawcy młodzież Unia Europejska wybory do Parlamentu Europejskiego polityka

Wzrost płacy minimalnej powinien być powiązany z wydajnością, a nie z unijnymi dyrektywami

Płaca minimalna wpływa na konkurencyjność całej gospodarki, bo to decyzja urzędowa, korzystana dla biurokracji, ale jej wysokość nie podlega powszechnym negocjacjom poza Radą Dialogu Społecznego, a każdy sektora gospodarki ma inne problemy z zatrudnieniem, co wynika z demografii - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza" w PR24: prof. Elżbieta Mączyńska z SGH i honorowa prezes PTE oraz dr Artur Bartoszewicz z SGH.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pracodawcy płaca minimalna

Polska gospodarka wciąż wychodzi z okresu pandemii. Ale wyniki przemysłu dają nadzieję na dobrą koniunkturę

Rośnie znaczenie usług w polskim PKB, co pokazuje wzrost zamożności polskiego społeczeństwa, a PKB rośnie właśnie dzięki przemysłowi i popytowi na usługi - stwierdzili goście audycji "Rządy Pieniądza" w PR24: Marcin Klucznik, analityk Polskiego Instytutu ekonomicznego i Paweł Matkowski z platformy e-Toro.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rynek pracy kobieta bezrobocie

Rosnące wynagrodzenia są problemem dla firm typu MSP w małych aglomeracjach

 Tempo wzrostu płac minimalnych uderza bezpośrednio w sam poziom zatrudnienia i dostęp do pracy w małych miejscowościach. A to wpływa na ceny usług, które stale rosną i nie wszyscy je zaakceptują - stwierdzili goście audycji "Rządy Pieniądza" w PR24: dr Waldemar Kozioł z Wydziału Zarządzania UW oraz Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pracownicy pracodawcy

Składki na ZUS nie powinny zmuszać pracodawcy do wypychania pracowników na samozatrudnienie

Składki od firm na ZUS są źle skalkulowane, bo w przypadku kosztów zatrudnienia pracowników na etacie, powodują zabieranie im etatów i wypychanie zbyt wielu na samozatrudnienie - stwierdzili goście audycji "Rządy Pieniądza" w PR24: Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich i Piotr Palutkiewicz, wiceprezes Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb zatrudnienie inflacja Krajowy Program Odbudowy

Bezrobocie nie jest problemem, ale wielu szuka nowej pracy

W ostatnim półroczu poziom rotacji na rynku pracy nie uległ znaczącym wahaniom - wynika z 55. edycji badania "Monitor Rynku Pracy", przygotowanego przez instytut badawczy Randstad Polska. Wyraźna zmiana nastąpiła w kwestii powodów poszukiwania nowej  pracy. Na pierwsze miejsce wysunęła się chęć rozwoju zawodowego. Ale w ostatnim półroczu poziom rotacji na rynku pracy nie uległ znaczącym wahaniom. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pracodawcy pracownicy rynek pracy

Ekspert rynku pracy: Polacy chcą ujawnienia siatek wynagrodzeń w ich firmach, ale pracodawcy widzą w tym możliwość konfliktów

- Polacy są coraz bardziej niechętnie nastawienia do braku równości płac dla pracowników. Dotyczy to dysproporcji w wynagrodzeniach pomiędzy kobietami i mężczyznami oraz gorszego traktowania pracowników z uwagi np. na ich wiek - powiedział  Mateusz Żydek z instytutu badawczego Ranstad Polska, oceniając dane opublikowane w "Monitorze Rynku Pracy" dotyczące jawności wynagrodzeń w firmach ("Ekspres Gospodarczy" PR1).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA równouprawnienie pracodawcy płace