Polskie Radio
Section05
wynagrodzenia

"Chcą zarabiać 10 tysięcy i więcej". Ekonomia powrotów z emigracji

Co najmniej dziesięć tysięcy złotych – taką kwotę dochodu netto deklarują Polacy w Stanach Zjednoczonych czy Australii jako podstawę utrzymania się i życia w godnych warunkach po powrocie do Polski. I to bez obciążeń kredytowych, z założeniem, że posiadamy miejsce zamieszkania, samochód i oszczędności. Tymczasem średnia pensja krajowa brutto w Polsce wynosi około 7400 złotych.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Polonia Polonia w USA Australia koszty wynagrodzenia rynek pracy średnia krajowa płace ekonomia Małgorzata Frydrych

PR24 Europoseł Nowej Lewicy: rozwijamy się szybciej niż Niemcy. Polska jest tygrysem gospodarczym

- Francja czy Niemcy nie są na tym etapie rozwoju co Polska. Mamy jeden z większych wzrostów gospodarczych w Unii Europejskiej. Jesteśmy państwem na dorobku. Rozwijamy się. Bardzo wiele osób swego czasu wyjechało na emigrację, później oni wrócili i zainwestowali pieniądze w polską gospodarkę. To naturalne, że jesteśmy tygrysem gospodarczym - powiedział w Polskim Radiu 24 europoseł Nowej Lewicy Łukasz Kohut.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA GOSPODARKA bezrobocie GOSPODARKA wynagrodzenia

Produkcja przemysłowa i wynagrodzenia w Polsce. Eksperci: perspektywy na 2024 rok są optymistyczne

Produkcja przemysłowa prawdopodobnie powróci do spadków w listopadzie, ale perspektywy na 2024 r są bardziej optymistyczne - ocenił Sebastian Sajnóg z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zdaniem ekonomistów należy oczekiwać dalszego wzrostu płac, który będzie szybszy od wzrostu inflacji. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA produkcja przemysłowa produkcja wynagradzanie wynagrodzenia zatrudnienie inflacja stopy procentowe POLSKA

Jak wzrosły wynagrodzenia, zatrudnienie i produkcja w październiku? GUS podał najnowsze dane

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w październiku 2023 r. wyniosło 7544,98 zł, co oznacza wzrost o 12,8 proc. rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze w tym samym okresie spadło o 0,1 proc. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA produkcja przemysłowa zatrudnienie pracodawcy pracownik pracownicy płaca minimalna wynagradzanie wynagrodzenia POLSKA społeczeństwo gus

Anna Krajewska: zdecydowałam się na powrót do kraju w trakcie pandemii Covid -19

Wróciłam po prawie osiemnastu latach z USA. Mieszkałam w czterech miejscach: Maryland, Washington, Colorado i w Nowym Jorku. Zdecydowałam się na powrót w trakcie drugiej fali pandemii Covid -19. Dla mnie była to decyzja finansowa i logistyczna – wspomina Anna Krajewska.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa USA Nowy Jork Polonia Polonia w USA Bieszczady COVID-19 koronawirus rynek pracy wynagrodzenia praca zdalna Małgorzata Frydrych

Eksperci: poprawia się stan polskiej gospodarki, bo rosną inwestycje i konsumpcja

Nasza gospodarka wychodzi z dołka, wpierają ją rosnące inwestycje, w tym zagraniczne i samorządowe, a hamuje nie najlepsza sytuacja w strefie euro. Jeżeli tam nie będzie zdecydowanej recesji, to trend naszego wzrostu powinien być wyraźnie widoczny już w czwartym kwartale tego roku - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych PKO BP i Marcin Klucznik, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rynek pracy zatrudnienie wynagrodzenia pracodawcy inflacja deficyt budżetowy PMI

Sytuacja finansowa FUS jest stabilna. Wpływ na to mają również cudzoziemcy pracujący w Polsce

Sytuacja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych po trzech kwartałach bieżącego roku była stabilna; istotny wpływ ma na to liczba cudzoziemców pracujących w Polsce i objętych ubezpieczeniem emerytalno-rentowym - poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse osobiste ZUS zus składki świadczenia społeczne zasiłek wynagrodzenia emerytura renta rodzinna

Wysokie bezrobocie i niskie pensje. Sytuacja gospodarcza w Polsce za rządów PO-PSL była zła

Od 2015 roku bezrobocie w Polsce konsekwentnie spada. Według danych Eurostatu we wrześniu wyniosło 2,8 proc. To znacząca zmiana biorąc pod uwagę, że jeszcze we wrześniu 2014 roku było 11.5 proc. Przeanalizowaliśmy, jak wyglądała sytuacja w Polsce za czasów rządów PO-PSL.
Zobacz więcej na temat:  bezrobocie pieniądze wynagrodzenia gospodarka polska Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska POLSKA społeczeństwo

Tak zarabiały gwiazdy TVP za czasów PO: Lis, Kraśko, Orłoś, Tadla. O tym w raporcie NIK nie przeczytacie

W nowym raporcie Najwyższa Izba Kontroli krytykuje m.in. wydatki Telewizji Polskiej i ujawnia najwyższe zarobki w spółce. Nie wspomina przy tym kontraktów zawieranych w przeszłości. Z porównania obecnych wynagrodzeń z pensjami gwiazd TVP z czasów Platformy Obywatelskiej nie wynika nic kontrowersyjnego. To wtedy Maciej Orłoś, Piotr Kraśko, Hanna Lis i Beata Tadla stali się zamożnymi ludźmi zarabiając krocie na gwiazdorskich kontraktach. Jednocześnie na szeregowych pracownikach wymuszano przejście na samozatrudnienie lub ich zwalniano. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA media dziennikarstwo dziennikarze zarobki wynagrodzenia TVP telewizja publiczna TVN tomasz lis Reset społeczeństwo

Eksperci: Polacy nie muszą obawiać się o zatrudnienie i mogą liczyć na wzrost płac

Nie ma danych, aby Polacy mieli obawiać się wzrostu bezrobocia. To daje też szansę na dalsze wzrosty wynagrodzeń. Raczej należy myśleć o zasilaniu naszego rynku pracownikami z Ukrainy czy Białorusi – mówili goście  audycji "Rządy Pieniądza" w PR24: Macieja Wośko, redaktor naczelny "Gazety Bankowej" i Andrzej Stefaniak, analityka finansowego DMK.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezrobocie aktywność zatrudnienie wynagrodzenia imigracja

Premier Morawiecki: płaca minimalna jest dzisiaj dużo bardziej godna niż za rządów Tuska

- Płaca minimalna za rządów Tuska to 1650 zł, teraz 3600 zł, a od przyszłego roku 4242 zł. To miara różnicy, płaca minimalna jest dzisiaj dużo bardziej godna i będziemy zawsze dążyć do tego, żeby była bardziej godna niż w poprzednich czasach - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Grójcu. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Grójec premier Mateusz Morawiecki płaca minimalna minimalne wynagrodzenie wynagrodzenia przedsiębiorstwo przedsiębiorca

Prof. Grażyna Ancyparowicz: płaca minimalna powinna rosnąć, ale jej wzrosty są zbyt szybkie

Patrząc na minione 5 miesięcy w zasadzie nie mamy już inflacji ale zawsze tak jest, że podwyższone ceny utrzymują się tym samym poziomie. Aby dalej inflację obniżać, musi wzrosnąć konsumpcja, bo z inwestycjami nie jest źle. Aby rosła konsumpcja, musimy mieć większe dochody. Metodą na to jest m.in. wzrost płacy minimalnej, ale w mojej opinii, jest on zbyt szybki. Prowadzi do nadmiernego spłaszczenia wynagrodzeń powodując, że specjaliści, ludzie z większym doświadczeniem zarabiają niemal tyle, ile ci dopiero rozpoczynający pracę - mówiła audycji "Rządy Pieniądza" prof. Grażyna Ancyparowicz, doradca prezesa Narodowego Banku Polskiego i członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja wynagrodzenia NBP fitch pkb