X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Section05
NFZ

Zmiany w refundacji. "Na lekach najłatwiej zaoszczędzić"

„Ministerstwo Zdrowia pracuje nad poprawką do ustawy refundacyjnej, która umożliwiłaby zwiększenie budżetu refundacyjnego” – wynika z odpowiedzi resortu na grudniową petycję organizacji wspierających chorych zmagających się z nowotworami. O zmianach w refundacji mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Wiśniewski z Fundacji Alivia.
Zobacz więcej na temat:  leki refundowane NFZ Ministerstwo Zdrowia rak służba zdrowia zdrowie

„Problemem służby zdrowia jest to, że nie jest dochodowa”

- W każdym systemie ochrony zdrowia jest miejsce na prywatną praktykę lekarską, ale nie może ona pełnić funkcji podstawowych. Jej nadmierny rozrost powoduje, że prywatne przychodnie obsługują problemy relatywnie proste, które nie grożą komplikacjami medycznymi i na których można zarobić, a pacjenci z trudnymi problemami odsyłani są do publicznej ochrony zdrowia, co generuje jeszcze wyższe koszty po stronie publicznej – powiedział w Debacie Poranka Adam Ostolski z Krytyki Politycznej. O problemach służby zdrowia mówił także Marcin Makowski z Do Rzeczy.
Zobacz więcej na temat:  służba zdrowia lekarz NFZ Ministerstwo Zdrowia Konstanty Radziwiłł szpital

Reformy służby zdrowia. Jakie priorytety?

Wśród priorytetów rządu na drugą połowę kadencji znajduje się ukończenie reformy służby zdrowia. Z ważnych ustaw zaś zwiększenie nakładów na służbę zdrowia do osiągnięcia poziomu 6 proc. PKB. O najważniejszych zmianach w tej dziedzinie mówił  gość Polskiego Radia 24 dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych oraz rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  pkb lekarz NFZ służba zdrowia

"Pacjenci pokochali umawianie się na wizyty przez internet"

- Pacjenci czekają na rozwiązania z obszaru e-zdrowia i - jeśli tylko to możliwe - bardzo chętnie z nich korzystają. Zapisują się online na wizyty, odbierają wyniki badań, szukają świadczeniodawców, szukają deficytowych leków. Pacjenci są w internecie – powiedziała w Polskim Radiu 24 Ewa Borek (My Pacjenci). Odniosła się w ten sposób do raportu o oczekiwaniach wobec e-medycyny, którego prezentacja odbyła się w poniedziałek.
Zobacz więcej na temat:  lekarz NFZ medycyna służba zdrowia internet

Ustawa o POZ przegłosowana. Kolejki mają być krótsze

Sejm uchwalił ustawę o podstawowej opiece zdrowotnej. Projekt przewiduje, że leczenie pacjenta ma koordynować lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. O ustawie, a także o obradach Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność, który miał wypracować stanowisko ws. protestu medyków, mówiła w audycji Północ Południe Maria Ochman z NSZZ Solidarność.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 służba zdrowia medycyna NFZ Solidarność

"Rząd zaczyna działać dopiero, gdy protesty eskalują"

Zwiększenie  finansowania służby zdrowia oraz wzrost wynagrodzeń - to główne tematy pierwszego posiedzenia zespołu do spraw zmian w ochronie zdrowia, który powołał minister Konstanty Radziwiłł. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele resortu zdrowia, finansów, rodziny oraz pacjenci i przedstawiciele niektórych samorządów zawodowych. W debacie nie wzięli udziału prowadzący głodówkę lekarze rezydenci O spotkaniu mówił w Polskim Radiu 24 dr n. med. Mariusz Gujski (redaktor naczelny „Służby Zdrowia”), relacjonowała je także nasza reporterka Ewa Wasążnik. 
Zobacz więcej na temat:  Konstanty Radziwiłł służba zdrowia NFZ lekarz protest Ministerstwo Zdrowia Mariusz Gujski

Ekspert: większe nakłady na ochronę zdrowia to konieczność

Wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL, Jarosław Biliński, poinformował, że „prawdopodobnie protest w formie głodówki rozleje się na cały kraj”. W magazynie Północ-Południe o strajku lekarzy rezydentów i problemach dotyczących funkcjonowania rodzimego systemu opieki zdrowotnej mówił dr Stanisław Maksymowicz, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. zdrowia.
Zobacz więcej na temat:  NFZ pkb lekarz Konstanty Radziwiłł Ministerstwo Zdrowia protest

Lekarze rezydenci - praca na pierwszej linii frontu

- Dwie grupy – pielęgniarki i lekarze rezydenci - zajmują w ochronie zdrowia szczególne miejsce, ponieważ mają najlepszy krytyczny ogląd tego, co się dzieje. Są to grupy nieuprzywilejowane, pracujące na pierwszej linii frontu, najbardziej odczuwające absurdalność tego, jak służba zdrowia w Polsce funkcjonuje – powiedział w Debacie Poranka Adam Ostolski z Krytyki Politycznej. O problemach w służbie zdrowia w kontekście protestu rezydentów, mówił także Jakub Jałowiczor z Gościa Niedzielnego.
Zobacz więcej na temat:  lekarz Ministerstwo Zdrowia Konstanty Radziwiłł pielęgniarka NFZ służba zdrowia protest

Zdrowie: Rząd gotowy na zmiany w onkologii

– Cieszy nas to, że otrzymaliśmy sygnał od Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, że chcą się zająć zmianami w onkologii – mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Wiśniewski z Fundacji Alivia. Podczas ostatniego spotkania przedstawicieli fundacji i KPRM zapowiedziano m.in. powstanie sieci ośrodków referencyjnych, przygotowanie analizy kosztów dostosowania schematu leczenia refundowanego do wytycznych międzynarodowych towarzystw naukowych oraz wdrożenie rozwiązań, które pozwolą monitorować skuteczność opieki w ośrodkach oraz opinię pacjentów.
Zobacz więcej na temat:  rak nowotwory NFZ służba zdrowia medycyna