Polskie Radio
Section05
GIS

Restauracje otwarte mimo obostrzeń? Szef GIS: Sanepid nikogo nie ściga, jesteśmy zobligowani do wyciągania konsekwencji

- Bardzo nie chcielibyśmy dawać mandatów, ale z uwarunkowań prawnych wynika, że za nieprzestrzeganie zasad jesteśmy zobligowani do wyciągania określonych konsekwencji i nakładania stosownych kar administracyjnych. I to jest powszechnie wiadome – mówi Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Sanepid Koronawirus w Polsce COVID-19 GIS

PORADNIK Dzieci z klas I-III wracają do nauki stacjonarnej. Sprawdź nowe wytyczne sanitarne w szkołach

- Stałe grupy uczniów, przyporządkowani do nich ci sami, stali nauczyciele, stałe sale lekcyjne, taka organizacja zajęć, by klasy nie miały kontaktu z pozostałymi - takie zalecenia znalazły się w wytycznych MEiN, MZ i GIS dla klas I-III szkół podstawowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja szkoła dzieci nauczyciel higiena zdrowie Ministerstwo Edukacji i Nauki Ministerstwo Zdrowia GIS

Kontrole przestrzegania reguł sanitarnych i nałożone kary. GIS podał dane dot. grudnia

Sanepid przeprowadził w grudniu ponad 35 tys. kontroli m.in. w placówkach handlowych i usługowych pod kątem przestrzegania przepisów epidemiologicznych - powiedział w poniedziałek rzecznik GIS Jan Bondar. Łączna kwota kar od początku pandemii wyniosła ponad 24 mln zł - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sanepid Koronawirus w Polsce epidemia pandemia zdrowie COVID-19 społeczeństwo GIS infografika

"Wszystko zależy od tego, jaką sytuację będziemy mieli po feriach". Szef GIS o wizji nowego lockdownu

- Przedłużenie obostrzeń wydaje się bardzo realne. Nowy lockdown to rekomendacja ministra zdrowia i decyzja premiera, jednak z punktu widzenia sytuacji epidemicznej, w jakiej teraz się znajdujemy, uważam, że nie jest on wykluczony – mówi na łamach "Dziennika Gazety Prawnej" szefujący GIS Krzysztof Saczka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zdrowie Ministerstwo Zdrowia choroby płuc szczepionka społeczeństwo koronawirus Koronawirus w Polsce COVID-19 GIS pandemia

"Wiedza będzie gasić wszelkie obawy". Rzecznik GIS o szczepionce na COVID-19

- Nikt nie przeskoczył żadnej fazy badań, pewne części administracyjne zostały skrócone, natomiast wszystkie fazy badań zostały przeprowadzone - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego, komentując proces powstawania szczepionki na COVID-19.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA koronawirus Koronawirus w Polsce pandemia szczepionka COVID-19 GIS społeczeństwo

Rzecznik GIS: liczba zakażeń przestała wzrastać, ale wciąż jest na wysokim poziomie

- Pandemia na pewno nie ustępuje. Owszem, cieszymy się, że liczba zakażeń przestała wzrastać, ale jest ona wciąż na wysokim poziomie. Natomiast liczba zgonów, przekraczająca 600 dziennie to konsekwencja bardzo wysokich wskaźników zachorowań, które miały miejsce dwa, trzy tygodnie temu - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Bondar, rzecznik GIS. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce choroby zakaźne zdrowie społeczeństwo GIS

Jak poradzić sobie z koronawirusem? Były szef GIS wyjaśnia

- Powinniśmy wyprzedzająco dbać o układ odpornościowy: wysypiać się, pamiętać o wypoczynku, zbilansowanej diecie i ruchu. Jeśli te elementy połączymy ze sobą i zredukujemy stres, możemy liczyć na to, że lepiej poradzimy sobie z koronawirusem - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Marek Posobkiewicz, były Główny Inspektor Sanitarny.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA pandemia Koronawirus w Polsce GIS COVID-19 zdrowie społeczeństwo