Polskie Radio
Section05
Stanisław Płatek

Pacyfikacja kopalni "Wujek". "Strzelali z zamiarem zabicia"

– Na ciele górnika, który jako ostatni zmarł po pacyfikacji, oprócz śmiertelnej rany głowy, z uszkodzeniem mózgu, było dwadzieścia jeden śladów po uderzeniach milicyjną pałką – mówił w audycji Pamiętaj, to „Solidarność” Stanisław Płatek, jeden z przywódców strajku w KWK „Wujek”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski komunizm stan wojenny kopalnia Wujek Stanisław Płatek Czesław Kiszczak

Działalność NSZZ „Solidarność” w KWK Wujek

Od pierwszych dni września 1980 w kopalni zaczęła działać „Solidarność”, której przewodniczącym po wyborach w grudniu 1980 został Jan Ludwiczak. - Podstawą tworzenia „Solidarności” było przyjęcie najbardziej demokratycznego statutu. Wprowadzono w nim dwukadencyjność przewodniczącego i członków komisji zakładowej. To powodowało, że ludzie do tego związku lgnęli. To także odpowiedź dlaczego „Solidarność” osiągnęła w tak krótkim czasie taką liczbę członków – powiedział o okresie tworzenia się „Solidarności” w audycji Pamiętaj, to Solidarność Stanisław Płatek, górnik z Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek”.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność kopalnia Wujek historia Polski PRL komunizm Stanisław Płatek służba bezpieczeństwa

Powstanie NSZZ ”S” na Górnym Śląsku

Sierpień 1980 roku to jeden z kilku miesięcy, które znacząco zapisały się w historii PRL. Choć kojarzony jest głównie ze strajkami na Wybrzeżu, dużą rolę w tamtym czasie odegrał również Górny Śląsk. 28 sierpnia strajkować zaczęły kopalnie. O początkach NSZZ „Solidarność” w tamtym regionie mówili w audycji Pamiętaj, To Solidarność dr Robert Ciupa (dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach) i Stanisław Płatek (górnik z KWK Wujek).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Solidarność Górny Śląsk Śląsk historia Polski historia PRL PRL Stanisław Płatek