X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Section05
Świadkowie Holokaustu

Bulwersująca okładka "The Washington Times". Komentarze

Ambasador RP w USA Piotr Wilczek i Instytut Pamięci Narodowej wyrazili sprzeciw wobec artykułu w „The Washington Times”, który wiąże lokalizację niemieckich obozów koncentracyjnych w okupowanej Polsce z „antysemityzmem Polaków”. O publikacji amerykańskiego dziennika mówili w audycji Debata Dnia Anna Sarzyńska (portal wPolityce.pl), Michał Wróblewski („Fakt”) i politolog Paweł Krulikowski.
Zobacz więcej na temat:  Izrael media Holokaust Świadkowie Holokaustu II wojna światowa USA

Upamiętniono polskich dyplomatów ratujących Żydów

W stolicy Szwajcarii odsłonięto tablicę upamiętniającą polskich dyplomatów zaangażowanych w ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej. Aleksander Ładoś, Konstanty Rokicki, Juliusz Kuehl i Stefan Ryniewicz produkowali paszporty, które kilkuset Żydom pozwoliły na ucieczkę z okupowanej Polski. Relację z uroczystości przygotowała Halina Ostas.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Żydzi Szwajcaria Polonia Berno Holokaust Jan Dziedziczak Stanisław Karczewski Świadkowie Holokaustu

Świadek Holokaustu, ocalona przez Polaków. Wspomnienia

– Należy docenić tych Polaków, którzy ratowali Żydów i nie bali się donosu swoich sąsiadów – powiedziała Joanna Sobolewska-Pyz, przewodnicząca Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu w Polsce, którą z drugowojennej zagłady Żydów ocaliło polskie małżeństwo. W audycji opowiedziała o swojej historii, a także o wdzięczności za uratowane życie.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Żydzi II wojna światowa Niemcy Świadkowie Holokaustu

Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Historia Józefa Walaszczyka

– Jeżeli ktokolwiek mówi źle, patrzę na niego z wielka dezaprobatą. Sam brałem udział w akcjach ratowniczych podczas okupacji. Wiem, jakie to było trudne, jakie były tego skutki – podkreślał w Polskim Radiu 24 Józef Walaszczyk. Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata na naszej antenie mówił m.in. o tym, co czuje, kiedy słyszy słowa o tym, że Polacy uczestniczyli w Holokauście.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sprawiedliwi wśród narodów świata historia Polski II wojna światowa Holokaust Świadkowie Holokaustu

The Righteous Among The Nations. The story of Józef Walaszczyk

– If anyone is speaking ill, I look at him with huge disapproval. I also participated in rescue operations during the occupation. I know how difficult it was, what the results were – Józef Walaszczyk emphasized on Polish Radio 24. The vice-president of Polish Society of the Righteous Among the Nations was telling on our air about what he feels hearing words that Poles took part in the Holocaust.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sprawiedliwi wśród narodów świata historia Polski II wojna światowa Holokaust Świadkowie Holokaustu

Ryszard Zieliński – Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata

W czasie Holokaustu śmierć poniosło 6 milionów Żydów, w tym także polskich. Osoby, które ratowały Żydów przed zagładą z rąk nazistowskich Niemiec Izrael nagradzał w późniejszych latach medalami Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. To właśnie Polacy stanowią najliczniejszą grupę nagrodzonych za uratowanie życia Żydom – jest ich 6620, czyli 25 proc. odznaczonych medalem Sprawiedliwego. Swoje świadectwo w Polskim Radiu 24 dał Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata Ryszard Zieliński.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa sprawiedliwi wśród narodów świata Żydzi Izrael Holokaust Świadkowie Holokaustu

Auschwitz i Gusen. Wspomnienia byłego więźnia

„Polska jako kraj, jako naród nie była współodpowiedzialna za Holokaust; to niezmiernie istotne, by w najbliższej przyszłości to wyjaśnić, rozmawiać m.in. z przyjaciółmi w Izraelu i USA” - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej wizyty w Markowej. O niemieckich zbrodniach podczas II wojny światowej mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Zalewski, były więzień obozu w Auschwitz i obozu w Gusen, obecnie prezes Polskiego Związku Były Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN Holokaust Izrael Niemcy Żydzi Świadkowie Holokaustu II wojna światowa

"Musimy przypominać o wkładzie Polaków w ratowanie Żydów"

W Kaplicy Pamięci Męczenników Polskich w Toruniu, z udziałem przedstawicieli polskich i izraelskich władz państwowych, odbyła się Międzynarodowa Konferencja "Pamięć i Nadzieja". Poświęcona była postawom Polaków, którzy z narażeniem własnego życia i swoich rodzin ratowali Żydów w czasie drugiej wojny światowej. O tych, którzy stawali w obronie bliźnich mówił w magazynie Północ-Południe historyk dr Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żydzi Holokaust II wojna światowa Świadkowie Holokaustu historia Polski

"Strategie przetrwania były bardzo różnorodne"

Apelem pamięci, salwą honorową i złożeniem wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza uczczono w czwartek 75. rocznicę powstania Rady Pomocy Żydom „Żegota”. W Katedrze Polowej WP odsłonięto tablicę poświęconą Polakom Ratującym Żydów. O "Żegocie" mówiła w Polskim Radiu 24 dr Hanna Węgrzynek z Muzeum Polin.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żydzi II wojna światowa Irena Sendlerowa getto warszawskie Holokaust Świadkowie Holokaustu

"Pamiętajmy o tym, kto tworzył obozy, kto był oprawcą"

– Myślałem, że Holokaust będzie ostatnią wojną na świecie – mówił w Polskim Radiu24 Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce, który przeżył zagładę jako dziecko. – Zapomnieć o tym nie można, to będzie wieczne. Wybaczyć nie można, wybaczyć może tylko ofiara – zaznaczył w Międzynarodowym Dniu Pamięci Ofiar Holocaustu.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust historia Polski II wojna światowa Szewach Weiss Świadkowie Holokaustu

„Nieodwracalne”: przeżycia byłych więźniów Auschwitz

Co naprawdę działo się w Auschwitz oraz jak wpłynęły traumatyczne, niewyobrażalnie okrutne doświadczenia więźniów obozów śmierci na ich dalsze życie? Agnieszka i Maciej Nabrdalik, goście Polskiego Radia 24 w książce „Nieodwracalne” przeprowadzili wywiady z ludźmi, którzy przeżyli holokaust, by ujawnić nieludzką twarz wojny.
Zobacz więcej na temat:  literatura historia Polski II wojna światowa Świadkowie Holokaustu Holokaust