Polskie Radio
Section05
Tomasz Gregorczyk

Gary Lucas – krew i łzy vs. stalowa gitara

Grywał muzykę żydowską i chiński jazz z lat 30., był podporą zespołu Captaina Beefhearta, interpretował Wagnera i czeskich klasyków i pisał rockowe przeboje dla Jeffa Buckleya. Różnorodność i wyjątkowy, przesiąknięty amerykańskim folkiem i rockową psychodelią styl gry czynią Gary’ego Lucasa jednym z najważniejszych amerykańskich gitarzystów ostatnich 30 lat.
Zobacz więcej na temat:  muzyka współczesna Tomasz Gregorczyk Janusz Jabłoński Dwójka

Ramon Lopez – muzyczny nomada

Hiszpański perkusista jest fenomenem wszechstronności. Nagrywa płyty na solową perkusję i skrzypiące drzwi (Swinging with Doors), republikańskie pieśni z czasów wojny domowej, gra muzykę marokańską z triem Joachima Kühna, uprawia swobodną improwizację z muzykami pokroju Barry’ego Guya, Satoko Fuji czy Rafał Mazur – a do tego całkiem udanie spełnia się jako malarz.
Zobacz więcej na temat:  perkusja muzyka współczesna Janusz Jabłoński Tomasz Gregorczyk

John Hébert - groove z Luizjany

Amerykański kontrabasista bardzo dba o poprawną pisownię swojego nazwiska – z oznaczeniem akcentu nad pierwszą samogłoską. Choć sam już nie mówi po francusku i mieszka dziś w Nowym Jorku, składa w ten sposób hołd swoim francuskojęzycznym przodkom – osadnikom ze wschodniej Kanady, którzy w XVIII wieku przenieśli się na tereny Luizjany, tworząc barwną kulturę – i odmianę języka francuskiego – cajun.
Zobacz więcej na temat:  muzyka współczesna Tomasz Gregorczyk Janusz Jabłoński