Polskie Radio
Section05

Trójka

Pawilon Polski na Expo w Osace - drewniana spirala na wystawowej wyspie

W oddalonej od Warszawy o ponad 8 tys. kilometrów Osace zapanowała radość. Dokładniej mówiąc, pojawiła się ona w zespole Alicji Kubickiej i Borji Martineza - zespole architektów, którzy zaprojektowali Pawilon Polski na trwającą wystawę światową. O swoim dziele opowiedzieli Annie Dudzińskiej w kolejnej odsłonie cyklu "Dobrze Zaprojektowane".
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Anna Dudzińska EXPO 2025 Osaka architektura

Nie pozwól sobie odebrać głosu

W ostatnim czasie oszuści wielokrotnie wykorzystywali wizerunek Karola Strasburgera. Teraz sam aktor wziął udział w kampanii NASK "Nie pozwól sobie odebrać głosu". W spocie chodzi o to, by przypomnieć, że głos, który oddajemy, naprawdę należy do nas, ale tylko wtedy, gdy podejmujemy decyzję świadomie - wskazuje Strasburger. Z najnowszego międzynarodowego badania IPSOS wynika, że aż 94 procent respondentów przyznało, że przynajmniej raz zostało wprowadzonych w błąd przez fałszywą informację, zanim zorientowali się, że to manipulacja. To pokazuje skalę i realność zagrożenia również w Polsce. Kampania NASK potrwa do wyborów prezydenckich. Gość: Magdalena Wilczyńska, dyrektorka Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni w NASK. 
Zobacz więcej na temat: 

Szkolne zasady ubioru i wyglądu

Ludzie w ubraniach to też uczniowie i uczennice w ubraniach. To jak to jest z tym wyglądem i ubraniem w szkole? Co wolno, a co wolno zabraniać? Czy nauczycielki mierzą długości paznokci i spódnic? Jak to możliwe, że wciąż zdarza się, iż wygląd ucznia ocenę merytoryczną z lekcji? Czy prawo stoi po stronie uczniów? Czy znają swoje prawa? O tym jak wygląda wizerunkowy krajobraz szkolny, o mundurkach, kolorach włosów, genderowych niesprawiedliwościach i o tym, co w paragrafach rozmawiamy z Antonim Ryllem, działaczem z Senatu na Ty i Gadki Senackiej oraz Błażejem Wodyńskim, wiceprezesem Stowarzyszenia Umarłe Statuty, które tropi absurdy w szkolnych regulaminach.
Zobacz więcej na temat: 

Co daje nam las? Podróż do Puszczy Białowieskiej. Audycja Agnieszki Obszańskiej

Jak możemy go doświadczać i co w nim znajdziemy? Jak możemy zadbać systemowo i indywidualnie o przyrodę? Wyruszymy do najbardziej wyjątkowego lasu w Europie - Puszczy Białowieskiej. By zrozumieć współczesne wyzwania i spory warto sięgnąć do podstaw, zanurzyć się w białowieskim ekosystemie, jego dynamice i przyjrzeć się złożonym procesom oraz relacjom pomiędzy przyrodą i ludźmi. Goście: prof. Bogdan Jaroszewicz - wieloletni kierownik Białowieskiej Stacji Geobotanicznej Uniwersytetu Warszawskiego, Dorota Borodaj - autorka reportaży i wywiadów prasowych, absolwentka kulturoznawstwa, Polskiej Szkoły Reportażu i Szkoły Ekopoetyki. 
Zobacz więcej na temat: