Polskie Radio
Section05
Waldemar Żurek

Rzecznik KRS: nie żałujemy decyzji ws. asesorów

- Mam wrażenie, że dobrze wiedziano o tym, że dokumenty asesorów są z brakami w dokumentacji, ponieważ wysyłaliśmy odpowiednie sygnały. To podstawienie nas pod ścianą i wybór: albo się pod tym podpiszecie łamiąc prawo albo podejmiecie decyzję negatywną i my politycznie zatrzemy ręce, wykorzystamy to w mediach, bo ta decyzja stawia was w złym świetle wśród młodych ludzi, w świetle społeczeństwa - powiedział w audycji 24 Pytania sędzia, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa Waldemar Żurek. Odniósł się w ten sposób do sporu wokół KRS i asesorów. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Waldemar Żurek Krajowa Rada Sądownictwa asesorzy Zbigniew Ziobro Ministerstwo Sprawiedliwości

Rzecznik KRS Waldemar Żurek tłumaczy decyzję ws. asesorów

- Mieliśmy już taką sprawę, gdy asesorzy zostali w Strasburgu utrąceni. Nie może to się powtórzyć. Może się okazać, że będziemy płacić odszkodowania za wyroki. Setki tysięcy spraw zostaną załatwione z wadą prawną. Będzimy wszczynać te postępowania od nowa, płacić odszkodowania za przewlekłość, bo nie dopełniliśmy formalnych wymogów – powiedział w Polskim Radiu 24 rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa Waldemar Żurek. Odniósł się w ten sposób do decyzji Krajowej Rady Sądownictwa ws. asesorów. 
Zobacz więcej na temat:  Waldemar Żurek krs sądownictwo reforma sądownictwa Ministerstwo Sprawiedliwości

Spór o asesorów sądowych. Komentarze publicystów

Sprzeciw Krajowej Rady Sądownictwa wobec wszystkich 265 asesorów nie jest oparty na okolicznościach, które w świetle przepisów mogą stanowić podstawę takiej decyzji – napisali we wspólnym stanowisku asesorzy z listy resortu sprawiedliwości. Chcemy wykonywać służbę w sposób bezstronny, z dala od sporów politycznych – dodali. W Debacie Poranka o sporze na linii KRS-resort sprawiedliwości mówili publicyści: Michał Rachoń, Piotr Nisztor i Tomasz Walczak.
Zobacz więcej na temat:  reforma sądownictwa Piotr Nisztor Michał Rachoń Krajowa Rada Sądownictwa asesorzy Waldemar Żurek

Reforma sądownictwa. Protest przed Sądem Najwyższym

Kilka tysięcy osób protestuje przed Sądem Najwyższym w Warszawie przeciw planom zmian w sądownictwie. Pod adresem PiS i Jarosława Kaczyńskiego padają zarzuty "zaprowadzenia dyktatury" i "zdemolowania państwa prawa". Demonstranci przynieśli świece i stworzyli wokół budynku Sądu Najwyższego "łańcuch światła".
Zobacz więcej na temat:  reforma sądownictwa Warszawa protest protesty w Warszawie Sąd Najwyższy Waldemar Żurek krs

"W dużych miastach są przewlekłości, które ludzi bolą"

- Jestem za tym, by reformować organy i konkretnie wytykać ich słabe punkty. Nie wolno natomiast tworzyć rozwiązań, które każdy przeciwnik polityczny wykorzysta przeciwko państwu. W ten sposób doprowadzimy w przyszłości do chaosu prawnego – powiedział w programie 24 Pytania rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Waldemar Żurek.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Waldemar Żurek krs Ministerstwo Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro

Spór o reformę Krajowej Rady Sądownictwa

Reforma KRS wprowadzi cywilizowane, europejskie standardy i jest odpowiedzią na duże społeczne oczekiwanie zmiany - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. W poniedziałek Krajowa Rada Sądownictwa przyjęła stanowisko ws. projektu noweli ustawy o KRS autorstwa resortu. Zdaniem Rady projekt ten w „rażący sposób narusza normy konstytucji”. O zmianach w KRS dyskutowali w Debacie Poranka Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości, Adam Tomczyński, radca prawny, Waldemar Żurek, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa.
Zobacz więcej na temat:  krs Ministerstwo Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro Waldemar Żurek