Polskie Radio
Section05

Anna Dudzińska

"O nowej to Hucie” - reportaż Ewy Szkurłat z Radia Kraków

Jak powstawało idealne miasto? 75 lat temu rozpoczęto budowę pierwszych bloków Nowej Huty. Ta osiemnasta dzielnica Krakowa miała być pierwotnie oddzielnym miastem. Oprócz budynków mieszkalnych zaprojektowano monumentalny ratusz, plac defilad, teatr i bibliotekę centralną. O Nowej Hucie śpiewano także piosenki. Reportaż "O nowej to Hucie" to opowieść jak miasto staje się miastem.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu reportaż Nowa Huta Ewa Szkurłat miasto

Puszcza Białowieska – cud natury będący przedmiotem sporów

Puszcza Białowieska to unikat na skalę europejską. Ten pradawny las istniał, zanim na tych terenach pojawili się pierwsi ludzie. – To niedościgniony ideał, do którego wzdycha cała Europa, bo taki las chciałaby u siebie mieć – mówi Adam Robiński, pisarz i dziennikarz, który od lat zajmuje się eksploracją tego, co dzieje się na styku między przyrodą a sztuką.
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Puszcza Białowieska przyroda natura ochrona przyrody Białowieża Adam Robiński

"Moje wszystko” – reportaż Alicji Głów

Reportaż "Moje wszystko" to pełna miłości i czułości opowieść o Franciszku Głów, wielkopolskim fryzjerze, który naukę zawodu rozpoczął... 78 lat temu! Zaraz po podstawówce zaczął się kształcić, a kilka lat później otworzył swój zakład fryzjerski. To historia przywiązania do zawodu, współpracowników, szacunku do rzemiosła, ale przede wszystkim wspaniała opowieść o miłości do wnuczki i tkliwości, z jaką mogą się traktować członkowie rodziny. 
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu reportaż

Substancje psychoaktywne - poważny problem i niszczycielska iluzja wolności

Jeszcze kilka lat temu nie było w Polsce nikogo, kto by zażywał ten lek. Teraz specjaliści twierdzą, że co miesiąc spotykają osoby uzależnione od fentanylu. To najsilniejszy środek przeciwbólowy, stosowany m.in. w Stanach Zjednoczonych. Według specjalistów w Polsce mamy do czynienia z rosnącym zjawiskiem nadużywania opiatów i opioidów. - To paradoks polegający na tym, że "szukam wolności, a znajduję się w największym zniewoleniu, jakie można sobie wyobrazić" - mówi w "Klubie Trójki" Jagoda Władoń-Wilecka ze stowarzyszenia MONAR.
Zobacz więcej na temat:  uzależnienia Monar Trójka narkotyki

Z Górnego Śląska nie tylko muzycznie. "Zapraszamy do Trójki" tym razem z Katowic

W Katowicach rozpoczął się festiwal Tauron Nowa Muzyka 2024, a na miejscu obecna jest Program 3 Polskiego Radia Na specjalne wydanie "Zapraszamy do Trójki", przygotowane wspólnie z redakcją Polskiego Radia Katowice, zaprosiła Katarzyna Borowiecka. Choć festiwal był motywem przewodnim audycji, nie zabrakło jak zawsze tematów lokalnych oraz informacji o tym, czym żyją Polska i świat.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Borowiecka Katowice Tauron Nowa Muzyka Zbigniew Rokita

Życie na polsko-białoruskim pograniczu. Jak ukazują je reporterzy i dokumentaliści?

Czy reportażysta może w ogóle opisywać świat inaczej niż z perspektywy człowieka, z pozycji jednostkowego nieszczęścia wobec kryzysu migracyjnego, który dotyka wszystkich: pomagających, pilnujących porządku, mieszkańców Podlasia, a przede wszystkim imigrantów, czyli ludzi w drodze? O tym w kolejnym wydaniu audycji "Klub Trójki. Audiodokument". Punktem wyjścia do rozmowy był reportaż Bartosza Panka pt. "W jednym lesie".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Bartosz Panek Lidia Duda kryzys na granicy

To, co odebrano z dnia na dzień – reportaż Bartosza Panka z granicy polsko-białoruskiej

Życie we wschodniej Polsce, przy granicy z Białorusią w ostatnich latach bardzo się zmieniło. Ciche i niemal zapomniane tereny zamieniły się w obszar będący niemal w stanie wojny. Liczne próby nielegalnego przekraczania granicy i napięta sytuacja w strefie przygranicznej mocno odbijają się na codziennym życiu tamtejszych mieszkańców. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Bartosz Panek granica Białoruś wojna hybrydowa konflikty międzynarodowe pr poleca

"Antysystemowiec", czyli rolnik niechętny Unii Europejskiej. Reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego

Główny bohater reportażu "Antysystemowiec" Adama Bogoryja-Zakrzewskiego to Tomasz Klupczyński, właściciel 70 ha ziemi we wsi Ochodza k. Wągrowca w Wielkopolsce. Jest przeciwnikiem integracji z Unią i wszelkim formom komunizacji gospodarki. Nigdy nie korzystał z unijnych dotacji na inwestycje, np. na zakup maszyn rolniczych. Pobiera jedynie dopłaty do tzw. obszarówki, czyli do hektara. Uważa Unię Europejską za kolejny sposób narzucania woli przez instytucje centralne, z czym nie może się pogodzić.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Adam Bogoryja-Zakrzewski rolnictwo rolnicy Unia Europejska pr poleca

"Klub Trójki. Audiodokument": stereotypy męskości i trudne emocje. Premiera reportażu "Dalej trzymamy się razem"

21-letni Michał zniknął bez śladu rok temu. Na moście nad Wisłą znaleziono jego plecak, jednak jego ciała nie odnaleziono. Można przypuszczać, co się stało, ale pewności nie ma. Jego przyjaciele, Mikołaj i Tomek, muszą sobie dać z tym radę, muszą poradzić sobie ze stratą. Reportaż Hanny Dołęgowskiej "Dalej trzymamy się razem" stał się pretekstem do rozmowy o emocjach mężczyzn i umiejętności ich wyrażania oraz dzielenia się nimi.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Hanna Dołęgowska reportaż zaginieni społeczeństwo pr poleca mężczyzna emocje psychika psychologia psychoterapia Klub Trójki

"Wojowniczki. 9 krótkich monologów o codzienności" - historie kobiet napisane przez życie

Wojowniczki, bohaterki reportażu Małgorzaty Żerwe, dzielą różnica wieku, status społeczny i życiowe problemy. Łączy je walka o jakość życia. Dokument, który zbiera ich historie, powstał z myślą o wystawie "Śpiew nadmiaru" w Gdańskiej Galerii Miejskiej. To tam, do 26 maja, można wysłuchać reportażu "Wojowniczki. 9 krótkich monologów o codzienności", który zaprezentowaliśmy w kolejnej odsłonie "Klubu Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Klub Trójki reportaż kobieta KULTURA Małgorzata Żerwe

Psycholożka w "Klubie Trójki": Autyzm to nie inność. Autyzm to cecha mniejszościowa

Autyzm jest zaburzeniem rozwoju o charakterze neurologicznym, a jego spektrum cech i objawów jest bardzo szerokie. Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. W "Klubie Trójki. Audiodokumencie" wysłuchaliśmy reportażu pt. "Przyjaciel A." autorstwa Katarzyny Michalak (Polskie Radio Lublin) oraz porozmawialiśmy z jego autorką. Gościnią wydania była także psycholożka i terapeutka Małgorzata Jonczy-Adamska.  
Zobacz więcej na temat:  spektrum autyzmu zdrowie tolerancja akceptacja reportaż Klub Trójki Katarzyna Michalak Trójka Lublin Małgorzata Jończy-Adamska dzieci