Polskie Radio
Section05
Błażej Prośniewski

Polskie Radio 24 Działać wspólnie i się uczyć. Jak założyć przedsiębiorstwo społeczne?

- Klasyczna spółdzielnia socjalna osób indywidualnych polega na wspólnotowości. Wszyscy członkowie są pracownikami i jednocześnie zarządzają spółdzielnią, co stanowi duże wyzwanie - mówiła w Polskim Radiu 24 Beata Juraszek-Kopacz z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Gościem był również prezes zarządu Spółdzielni Socjalnej "Kto Rano Wstaje" Wojciech Jóźwiak. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio POLSKA GOSPODARKA przedsiębiorstwo społeczeństwo społeczeństwo obywatelskie

Polskie Radio 24 Poważny problem z kakao. Drożeje wiele produktów, a ma być jeszcze gorzej

Mimo ostatniego tąpnięcia, ceny kakao będą wciąż rosnąć, a to przełoży się na podwyżki innych artykułów - kwestię podwyżek wyjaśnił w Polskim Radiu 24 Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności. Czy na czekoladę będą mogli pozwolić sobie tylko najzamożniejsi?
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afryka GOSPODARKA kakao handel Polskie Radio 24 Andrzej Gantner

POLSKIE RADIO 24 Coraz więcej przypadków odry. Lekarze apelują o szczepienia

- Upowszechnienie szczepień pozwalało sądzić, że choroby takie jak odra przestaną być powszechne, jednak ruchy antyszczepionkowe spowodowały, że coraz więcej dzieci jest nieszczepionych, co powoduje ich zachorowania, a w konsekwencji także przekazywanie infekcji dalej - mówiła w Polskim Radiu 24 internistka i hematolog dr Karolina Pyziak-Kowalska. Przypomniała, że odra może dopaść także dorosłych, a szczepienie daje dużą szansę na uniknięcie zachorowania. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 szczepienia zdrowie społeczeństwo Odra choroby POLSKA

POLSKIE RADIO 24 Upały już w maju? "Pogoda coraz bardziej niebezpieczna"

– Zmiana klimatu jest widoczna gołym okiem, wiosna rozpoczęła się miesiąc wcześniej, bo już w lutym, a z prognoz wynika, że także lato będzie ekstremalnie ciepłe – powiedział w Polskim Radiu 24 rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski. – Zmieniający się klimat powoduje, że pogoda tu i teraz jest coraz bardziej niebezpieczna – zaznaczył i przypomniał o alertach Instytutu. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IMGW Grzegorz Walijewski pogoda prognoza pogody społeczeństwo klimat

PR24 Marszałkowski: bardzo potrzebujemy elektrowni jądrowej

Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w USA stwierdził, że jest możliwe opóźnienie budowy elektrowni jądrowej w Polsce do 2035 roku. W Polskim Radiu 24 redaktor naczelny portalu polon.pl Mariusz Marszałkowski stwierdził, że jeśli elektrownia nie powstanie na czas, "będziemy mieli gigantyczną lukę wytwórczą energii". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mariusz Marszałkowski POLSKA GOSPODARKA energetyka energia atomowa elektrownia atomowa

"Koncentrujemy się na najbardziej wykluczonych". Wsparcie Caritasu dla Ukrainy

- Mamy do czynienia z dramatyczną sytuacją, to przede wszystkim wschód kraju, gdzie kilka milionów ludzi właściwie żyje na linii frontu. Mamy także do czynienia z kilkoma milionami ludzi "wewnętrznie przesiedlonymi" na zachodzie Ukrainy - mówił w Polskim Radiu 24 Ireneusz Krause, wicedyrektor Caritas Polska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Caritas Polska Caritas wojna na Ukrainie

PR24 Noworoczne postanowienia. Jak skutecznie wprowadzić je w życie?

Przełom roku to często czas podejmowania decyzji o zmianach w życiu, od tych drobnych począwszy, na wielkich planach skończywszy. Jak sprawić by nasze noworoczne postanowienia miały szansę na realizację, jak je sformułować, o czym pamiętać? W Polskim Radiu 24 rozmowa z dr Beatą Rajbą, psychologiem z Uniwersytetu Dolnośląski we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Nowy Rok sylwester społeczeństwo

PR24 Rok 2023 w gospodarce. Dr Kozioł: wysoka inflacja i inwestycje w infrastrukturę

- Rok 2023 i kolejne dwa lata to czas, kiedy będziemy wszyscy globalnie wychodzić ze strategii wspierania popytu i rozwoju gospodarczego interwencjami publicznymi, z interwencji rządu w warunkach pandemicznych. To będzie powrót do ściślej polityki budżetowej, ograniczania wydatków - mówił w Polskim Radiu 24 dr Waldemar Kozioł (Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT GOSPODARKA

PR24 Sylwestrowe fajerwerki mogą być koszmarem. Behawiorysta: reakcje lękowe utrwalają się u zwierząt

- My doskonale wiemy, że będą fajerwerki, huki i błyski, natomiast zwierzęta nie potrafią przewidzieć tego, co się stanie, psy, koty, ptaki reagują instynktownie i bardzo gwałtownie, a u większości z nich te reakcje się utrwalają i prowadzą do tego, że reagują one lękiem lub niepokojem na wszystko, co się dzieje później - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Kłosiński, behawiorysta zwierzęcy (COAPE).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Nowy Rok sylwester zwierzęta społeczeństwo

PR24 "To będzie transformacja naszej rzeczywistości". Kotowska-Gawrylczyk o sztucznej inteligencji

- Część zawodów zniknie z rynku i to będą głównie zawody, które jest dosyć łatwo jest zoptymalizować i zautomatyzować, powtarzalne procesy. jednak sztuczna inteligencja wygeneruje również bardzo wiele nowych miejsc pracy - mówiła w Polskim Radiu 24 Magda Kotowska-Gawrylczyk, menedżer ds. analityki danych NatWest Polska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska POLSKA nowe technologie sztuczna inteligencja