Polskie Radio
Section05

Dorota Gacek

Anna Arno o Konstantym A. Jeleńskim: jak mało kto potrafił żyć

- Wybierał życie dla innych, z innymi. Był wielbiony przez wielu wybitnych ludzi, a większość wielbi go za sztukę życia. Był bardzo obecny, kiedy był obecny i ludzie czuli przy nim, że są ważni - mówiła w audycji "Wybieram Dwójkę" autorka pierwszej biografii Konstantego Jeleńskiego, krytyka literackiego, eseisty, współpracownika paryskiej "Kultury", promotora literatury polskiej w Europie.
Zobacz więcej na temat:  Konstanty Jeleński Dwójka

Brigitte Gautier: żeby znów uczcić Herberta, trzeba mówić z innej perspektywy

- Herbert obdarowuje nas swoją poezją, swoimi tekstami, a jednocześnie ma ten dar literacki, którym został obdarowany przez bogów i przez Hermesa, jak znamy jego literaturę. W Polsce jest też wiele zbiorów jego listów i one pokazują też, że miał on również dar przyjaźni - mówiła w Dwójce znakomita tłumaczka i znawczyni literatury polskiej, współredaktorka książki "Zbigniew Herbert i poetyka daru".
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Herbert poezja Dwójka KULTURA Brigitte Gautier

Prof. Olszewska: historia zrobiła Kadenowi krzywdę. Na szczęście to się zmienia

- Przez wiele lat Juliusz Kaden-Bandrowski był sytuowany na marginesie. Wszyscy wiedzieli, że był taki pisarz, ale tak naprawdę na temat jego twórczości tylko pojedyncze teksty. Nareszcie jest on przywracany polskiej literaturze i można wypisać go z formuły niedoszłego następcy Stefana Żeromskiego - mówiła prof. Maria Olszewska z Instytutu Literatury UW.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska 1920 Juliusz Kaden-Bandrowski Dwójka