Polskie Radio
Section05
Eurowizja

Eurowizja 2024. Szczegółowe wyniki - głosowanie publiczności i komisji jurorskich

Jak głosowało polskie jury na Eurowizji 2024? Na kogo postawili polscy widzowie? W finale Eurowizji 2024 wygrała Szwajcaria. Stało się tak po zliczeniu głosów jurorów i widzów ze wszystkich krajów, które brały udział w konkursie. U jurorów z dużą przewagą wygrał Nemo ze Szwajcarii - niemal w każdej krajowej komisji jurorskiej (w sumie 365 punktów; na drugim miejscu Francja z 218 punktami). Jednak tylko w głosowaniu publiczności wygrałaby Chorwacja, a tuż za nią znalazł się Izrael. Z kolei polska piosenka ("The Tower" Luny) okazała się 12. na 15 krajów w pierwszym półfinale Eurowizji 2024. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Eurowizja koncert TVP koncerty Polskie Radio Szwajcaria Chorwacja Izrael EBU

Finał Eurowizji. Zamieszki przed halą, była Greta Thunberg

Szwedzka policja starła się propalestyńskimi demonstrantami przed Malmö Arena, gdzie odbywał się finał Eurowizji. Wśród ponad stu osób biorących udział w proteście była obecna aktywistka Greta Thunberg. Świadkowie mówią o większej niż zwykle brutalności policji, która wciągała protestujących do pojazdów policyjnych i używała gazu łzawiącego. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Eurowizja Szwecja Europa Greta Thunberg protest

Eurowizja 2024. Szwajcaria wygrała konkurs. Finałowy koncert Eurowizji [ZOBACZ WIDEO]

Sporo emocji towarzyszyło 68. Konkursowi Piosenki Eurowizji. W finałowym koncercie zaprezentowano 25 piosenek, choć kilka godzin przed koncertem była mowa o rywalizacji 26 utworów. Stało się tak po zdyskwalifikowaniu holenderskiego wokalisty Joosta Kleina. Ostatecznie najwięcej głosów (po zsumowaniu punktów od jurorów i widzów) uzyskała Szwajcaria. Za nią znalazły się Chorwacja i Ukraina. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Eurowizja Eurowizja 2024 EBU Szwecja konkurs TVP koncert Polskie Radio koncerty Joost Klein

Skandal tuż przed finałem. Holandia wykluczona z Eurowizji

Joost Klein nie zaśpiewa "Europapa" w finale Eurowizji 2024. Europejska Unia Nadawców przekazała to wokaliście na kilka godzin przed koncertem wieńczącym 68. Konkurs Piosenki Eurowizji w szwedzkim Malmo. Reprezentant Holandii miał dopuścić się przemocowych zachowań wobec jednej z pracownic obsługi konkursu. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Szwecja Holandia Izrael Belgia Eurowizja Eurowizja 2024 MUZYKA konkurs EBU koncert TVP koncerty Polskie Radio Joost Klein

Eurowizja 2024. Kto zaśpiewa w finale? Komentarze i protesty

26 państw miało rywalizować o wygraną 68. Konkursu Piosenki Eurowizji. Do rozgrywki przed dwoma półfinałami ustawiło się w sumie 37 krajów, ale 9 z nich odpadło po półfinałowych koncertach we wtorek i czwartek. Tuż przed finałem zdyskwalifikowano reprezentanta Holandii. W rozgrywce nie ma już także Polski, która nie zajęła miejsca w pierwszej dziesiątce (z 15 kandydatów) w pierwszym półfinale Eurowizji 2024. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Eurowizja Eurowizja 2024 EBU TVP Polskie Radio MUZYKA koncerty konkurs Belgia Izrael ABBA Szwecja Irlandia Chorwacja

Eurowizja 2024 w Malmö pełna emocji. Drugi półfinał - wyniki [WIDEO]

Z drugiego półfinału Eurowizji 2024 przeszły reprezentacje (podane w kolejności losowej): Łotwy, Austrii, Holandii, Norwegii, Izraela, Grecji , Estonii, Szwajcarii, Gruzji i Armenii. Reprezentacje tych krajów zobaczymy jeszcze w sobotnim finale. Odpadły z dalszej walki: Malta, Albania, Czechy, Dania, San Marino i Belgia. Szczegółowe wyniki głosów widzów z pierwszego i drugiego półfinału poznamy dopiero po sobotnim finale Eurowizji 2024.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Eurowizja Eurowizja 2024 Szwecja koncert MUZYKA EBU TVP Polskie Radio konkurs

Eurowizja 2024. Drugi półfinał pełen emocji. Kolejne kraje walczą w Eurowizji

Taneczna propozycja Austrii, elektroniczne kompozycje Danii czy Hiszpanii lub ludowe dźwięki Armenii? A może rockowa propozycja z San Marino albo ballada z Francji? Kto zwycięży w drugim półfinale Eurowizji 2024? To będzie wiadomo w czwartkowy wieczór. O awans do sobotniego finału Eurowizji 2024 ubiega się szesnastu wokalistów; przejdzie tylko dziesięcioro. Uczestnicy drugiego półfinału, podobnie jak pierwszego, który odbył się we wtorek, poznają szczegółowe wyniki dopiero po finale. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Eurowizja Eurowizja 2024 Szwecja EBU TVP Polskie Radio konkurs MUZYKA

Eurowizja nie dla Luny. Polska poza finałem. Luna dała z siebie wszystko. Komentarze po opadnięciu Polski z Eurowizji

Dopiero w noc z soboty na niedzielę poznamy szczegółowe wyniki głosowania widzów w półfinałach i finale Eurowizji 2024. Pięć lat temu tylko trzech głosów zabrakło zespołowi Tulia, by trafić do finału konkursu, a rok temu Blanka, która miała według prognoz nie przejść do finału - zajęła trzecią lokatę w półfinale. Poniżej pierwsze komentarze po pierwszym półfinale Eurowizji 2024. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Eurowizja Eurowizja 2024 EBU TVP Polskie Radio Szwecja Luna konkurs MUZYKA

Eurowizja 2024. Polska nie przeszła do finału konkursu

Serbia, Portugalia, Słowenia, Ukraina, Litwa, Finlandia, Cypr, Chorwacja, Irlandia oraz Luksemburg - te kraje zakwalifikowały się do finału 68. Konkursu Piosenki Eurowizji. (Przedstawiona kolejność jest losowa; szczegółowe wyniki poznamy po sobotnim finale). Z pierwszego półfinału nie przeszły - poza Polską - także Islandia, Mołdawia, Azerbejdżan i Australia.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Eurowizja Eurowizja 2024 Szwecja Luna EBU TVP Polskie Radio konkurs MUZYKA

Eurowizja 2024. Szanse Polski w konkursie. Jak zaprezentuje się Luna?

Biała i czarna wieża, które nabierają kolorów i krążą po scenie. Luna w czerwonym kombinezonie, pod którym jest w białej, balowej sukni, by wreszcie pojawić się w biało-czerwonym stroju. Tancerze jako szachowe figury; poza białą i czarną - również postać w czerwonym stroju. W finałowych momentach wystrzały pirotechniki i pokaz ledowych świateł. Tak zapowiada się występ polskiej reprezentantki na Eurowizji 2024. Polska ekipa liczy, że Luna znajdzie się w finale, a tam uzyska miejsce w pierwszej dziesiątce. To plan minimum dla Polski na 68. Konkursie Piosenki Eurowizji.  
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Eurowizja Eurowizja 2024 Szwecja MUZYKA EBU TVP Polskie Radio Luna