Polskie Radio
Section05
huragany

USA: Hilary zagraża Kalifornii. Władze wydały pierwsze takie ostrzeżenie w historii

Władze Kalifornii ogłosiły w piątek ostrzeżenie przed tropikalną burzą, a także najwyższy stopień zagrożenia powodziowego. Taka sytuacja wydarzyła się po raz pierwszy w historii i ma związek z nadciągającym huraganem Hilary, który może być pierwszym takim cyklonem, który nawiedzi ten amerykański stan od 1939 roku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Ameryka Północna Kalifornia powódź

Zmiany klimatyczne powodują gigantyczne straty. Podliczono kwoty z ostatnich 40 lat. Chodzi o miliardy złotych

W Polsce w ciągu ostatnich 40 lat straty poniesione w wyniku zmian klimatycznych oszacowano na 16 mld euro, czyli ok. 70 mld zł - wynika z raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń. Jak podano, w samym 2021 r. łączna wartość wypłaconych szkód z tytułu katastrof naturalnych wyniosła 994 mln zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ekologia środowisko naturalne kataklizmy powódź

"Ruszajcie w drogę". Miliony mieszkańców Florydy objętych nakazem ewakuacji z powodu huraganu

Zbliżający się do Florydy huragan Ian, zagrażający wielu mieszkańcom stanu, zmusił ich we wtorek do opuszczenia swoich domów. Ponad 2,5 miliona osób objęto nakazem ewakuacji lub ostrzeżeniem przed żywiołem. - Czas na ewakuację jest teraz. Ruszajcie w drogę - alarmował miejscowy dyrektor ds. zarządzania kryzysowego. Szacowana wysokość szkód spowodowanych przez huragan może przekroczyć 60 mld dolarów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA pogoda

Przejazd przed tornado [WIDEO]

Powiedzieć, że to trudne warunki do jazdy, to jak nie powiedzieć nic. W czasie tak niecodziennych i niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych należy jak najszybciej szukać schronienia lub oddalić się od źródła zagrożenia. Nie wszyscy mają jednak na to szansę [WIDEO].
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 tornado wiatr Stany Zjednoczone USA ŚWIAT

Eunice, Antonina, Cyryl i Ksawery – skąd biorą się nazwy orkanów?

Nad Polską przeszedł właśnie orkan Eunice, pozostawiając za sobą ogromne szkody. Przedtem mieliśmy do czynienia m.in. z Cyrylem i Ksawerym, a do naszej kraju nadciągają właśnie Antonina i Bibi. Kto decyduje o tym, jakie imię otrzyma dany układ baryczny? O tym w audycji "Pora na Trójkę" opowiedział Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan imigw pogoda Orkan Ksawery wiatr STYL ŻYCIA