Polskie Radio
Section05
muzyka filmowa

Andrzej Markowski. Kompozytor o szerokich horyzontach

- Wszystko, co jest muzyką, nie jest mi obce. Ja tym żyję. Nawet w najskromniejszej piosence czy balladzie, jeżeli jest żywa, prawdziwa, odnajduję swoje życie, swoją prawdę - mówił w audycji Polskiego Radia Andrzej Markowski. Wybitny dyrygent, kompozytor, twórca muzyki filmowej, uczestnik Powstania Warszawskiego i więzień obozu jenieckiego w Murnau zmarł 36 lat temu.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski MUZYKA Andrzej Markowski Wratislavia Cantans Warszawska Jesień muzyka filmowa dyrygent kompozytor

"Skaczę z jednej strony na drugą". Tomasz Gąssowski o muzyce i filmie

- Pisanie muzyki jest bardzo osobistą rzeczą, zamkniętą w studiu. Natomiast tworzenie filmu jest czymś zupełnie odwrotnym. I jak zmęczę się tym życiem, to chętnie się schowam w studiu i napiszę muzykę. I jak zmęczę się samotnością, to chętnie wychodzę na świat - opowiadał w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Gąssowski. Muzyk i kompozytor weźmie udział w rozpoczynającym się festiwalu Nano Film Festival.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke muzyka filmowa film polski kompozytor Tomasz Gąssowski

NOSPR w Katowicach. "To miejsce łączy sacrum i profanum"

Są takie miejsca, które choć młode, to szybko stają się symbolami i każdy chce tu być. Jednym z nich jest słynna katowicka Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, a dokładniej - jej siedziba. - NOSPR chyba ma to do siebie, że jest organizmem, który cały czas potrafi przeobrazić się w zależności od sytuacji i powstać na nowo jak feniks - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor Ewa Bogusz-Moore.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Katowice NOSPR Krzesimir Dębski Ewa Bogusz-Moore giełda papierów wartościowych muzyka filmowa Zofia Zembrzuska Fundacja GPW Piotr Krygiel Katarzyna Laskowska Janusz Wawrowski Piotr Tarcholik Agnieszka Niewdana Anna Domańska Julian Gembalski