Polskie Radio
Section05
muzyka tradycyjna

Festiwal Piosenki i Tańca w ramach „Manewrów Artystycznych Wojska Polskiego”

Od 11 sierpnia trwa Festiwal Piosenki i Tańca w ramach „Manewrów Artystycznych Wojska Polskiego”. Festiwal, o formule konkursowej, ma na celu upowszechnianie i promocję twórczości artystycznej prowadzonej w klubach wojskowych z obszaru tańca i wokalu oraz ocenę poziomu działalności kulturalnej prowadzonej w wojsku w tych dyscyplinach artystycznych. O festiwalu opowiadali w Polskim Radiu 24 ppłk Tomasz Cholewiński z Dowództwa Garnizonu Warszawa i uczestniczka festiwalu Aleksandra Mazur.
Zobacz więcej na temat:  wojsko muzyka tradycyjna

"Osty" Sutari. To synonim kobiecości

Sutari tworzą trzy artystki z pogranicza muzyki i teatru: Basia Songin, Kasia Kapela i Zosia Zembrzuska. Zespół zadebiutował w 2012 roku na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja", a w maju 2017 roku ukazał się ich drugi krążek "Osty". - Te same teksty śpiewały kobiety 100 lat temu. To właśnie one w te osty obrosły - mówi w Czwórce Basia Songin.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Maciej Szajkowski folk KULTURA MUZYKA muzyka tradycyjna etno płyta CD

Kazimierz. "Zachować starą muzykę dla potomnych"

– Festiwal ma być miejscem, gdzie muzyka żyje. Jeżeli nawet już nie słychać jej na weselach, to tam może ona zabrzmieć – mówiła Maria Baliszewska, dziennikarka Dwójki oraz jurorka konkursu 51. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Dolny muzyka tradycyjna muzyka ludowa KULTURA kultura ludowa MUZYKA Jacek Jackowski Maria Baliszewska Anna Szewczuk Magdalena Tejchma