Polskie Radio
Section05
netflix

Szósty sezon "The Crown". Ostatnie dni i śmierć "królowej ludzkich serc"

Pierwsze odcinki finałowej odsłony serialu "The Crown" odtwarzają wydarzenia poprzedzające śmierć księżnej Diany, wypadek, w którym zginęła, a także reakcję brytyjskiego dworu królewskiego na tę tragedię. Twórcy produkcji jak zwykle swobodnie mieszają fakty z fikcją, ale tym razem pojawia się dodatkowa okoliczność: tę samą historię opowiedziano już 17 lat wcześniej w obsypanej nagrodami "Królowej" w reżyserii Stephena Frearsa. I ta powtórka nie jest przypadkiem.
Zobacz więcej na temat:  Diana Spencer t Elżbieta II t Karol III t Tony Blair t The Crown t Wielka Brytania t Paryż t śmierć t dziennikarstwo t dziennikarze t książę Filip t serial t HISTORIA t

"Znachor" wzrusza na ekranie. A jak było naprawdę?

Nowa ekranizacja "Znachora" od platformy Netflix w reżyserii Michała Gazdy zbiera pozytywne recenzje. Wcześniejszy film Jerzego Hoffmana ma status kultowego. Dzieje powieściowo-filmowego znachora Kosiby romantyzują znachorski proceder, tymczasem - jak wskazuje historyk prof. Ewelina Szpak - w dwudziestoleciu międzywojennym, gdy "Znachora" pisał Tadeusz Dołęga-Mostowicz, problem znachorów był ogromny i alarmujący.  
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA t Tadeusz Dołęga-Mostowicz t FILM t II Rzeczpospolita t II RP t medycyna t

Trzy twarze profesora Rafała Wilczura, czyli o ekranizacjach "Znachora"

To od początku miał być film. Tadeusz Dołęga-Mostowicz napisał "Znachora" jako scenariusz, ale ten został odrzucony. Wtedy przerobił tekst na powieść i... zainteresowanie nagle powróciło. W ekspresowym tempie powstała książkowo-filmowa trylogia o losach profesora Rafała Wilczura. Dziełem tym Mostowicz po raz kolejny potwierdził swój status supergwiazdy przedwojennej literatury.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Dołęga-Mostowicz t ekranizacja t HISTORIA t historia Polski t literatura t film polski t kino t książki t KSIĄŻKA t

Polski Indiana Jones, czyli pięć ekranowych wcieleń Pana Samochodzika

Świat przygodowej prozy Zbigniewa Nienackiego już od niemal 60 lat przyciąga filmowców. W dniu premiery kolejnej adaptacji "Pana Samochodzika i templariuszy" zachęcamy do przyjrzenia się ekranowym realizacjom powieści o historyku sztuki, który szukał przygód.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Nienacki t historia PRL t historia Polski t HISTORIA t kino t film polski t literatura t młodzież t dzieci t KSIĄŻKA t książki t książki dla dzieci t

Iga Świątek u fryzjera. "Królowo, pokaż im, kto tu rządzi"

Iga Świątek jest jedną z bohaterek serialu "Break Point", którego drugi sezon można oglądać na platformie Netflix. W jednym z odcinków pokazano wymianę zdań między liderką WTA i jej psycholożką, Darią Abramowicz. Fani w sieci toczą gorliwą dyskusję - "trochę zamknęła jej usta".
Zobacz więcej na temat:  SPORT t Tenis t Iga Świątek t WTA t ATP t Aryna Sabalenka t Ons Jabeur t Maria Sakkari t Carlos Alcaraz t Anett Kontaveit t

Czy Kleopatra była czarnoskóra? Netflix, kazirodztwo i turbolechici

Dziś na platformie Netflix premiera serialu "Królowa Kleopatra". Już od kilku tygodni serial wzbudza kontrowersje z uwagi na obsadzenie w tytułowej roli czarnoskórej aktorki. To, że Kleopatra miała ten kolor skóry jest mało prawdopodobne, ale niewykluczone. U źródeł całej historii są kontrowersyjne zwyczaje matrymonialne w rodzinie monarchini, propaganda Rzymu i… współczesny ruch głoszący pseudohistoryczną wizję dziejów.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA t Kleopatra t starożytność t Egipt t

Pan Samochodzik wraca w produkcji Netflixa. Jego nowe auto budzi kontrowersje

Netflix realizuje adaptację powieści "Pan Samochodzik i Templariusze". Książka doczekała się już ekranowego przekładu w 1971 roku, w rolę tytułową wcielił się Stanisław Mikulski, czyli sam Hans Kloss. Teraz Panem Samochodzikiem będzie Mateusz Janicki, zmienia się też wehikuł, którym porusza się bohater powieści. Platforma ujawniła, jak będzie wyglądać pojazd i jest to dość odważna wizja, daleka oryginału.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA t KULTURA t FILM t samochód t społeczeństwo t

tylko u nas Jerzy Skolimowski nie wierzy, że jego film otrzyma Oscara. Reżyser wskazał faworytów

Jerzy Skolimowski nie wierzy, że jego film "IO" zdobędzie Oscara. Reżyser powiedział Polskiemu Radiu, że nominacja do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej jest dla niego wielkim wyróżnieniem. Jednak - jego zdaniem - Oscar dla filmu międzynarodowego zostanie przyznany niemieckiemu obrazowi "Na Zachodzie bez zmian".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT t Oscary t kino t Jerzy Skolimowski t