Polskie Radio
Section05
Patrycja Zisch

Świąteczny rozkład jazdy, czyli wszystkie folkowe audycje w jednym miejscu

W imieniu całej redakcji Radiowego Centrum Kultury Ludowej życzymy Państwu Świąt obfitujących w międzyludzki pokój, ciepło i światło. Niech bliskość i dobro towarzyszą Państwu przez cały, nie tylko świąteczny, czas! A poniżej zgromadziliśmy propozycje, które fanom kultury tradycyjnej mogą umilić tegoroczne Boże Narodzenie. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie Wigilia Magdalena Tejchma Piotr Dorosz Kuba Borysiak Patrycja Zisch Piotr Kędziorek Aleksandra Tykarska

Żywa tradycja na święcie folku w Lublinie. Ruszają Mikołajki Folkowe

8 grudnia Międzynarodową konferencją pt. „Żywa tradycja – dziedzictwo zbiorowej tożsamości” rozpoczął się tegoroczny – 32. już! – Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe". Od dziś wydarzenie rusza pełną parą – czekają nas koncerty, wystawy, warsztaty! Co jeszcze? O tym w piątkowych „Źródłach”.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Piotr Kędziorek Lublin Patrycja Zisch

Śląsk otwiera szafę!

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu otwiera przed zwiedzającymi przepastną, barwną śląską szafę. Pełno w niej kiełbas i jelenioków, ciasnoch i kań. O wyjątkowym stroju ludowym, który inspiruje nie tylko tradycyjne uroczystości, ale i współczesnych młodych projektantów opowiadała nam Anna Grabińska-Szczęśniak – kuratorka wystawy „Skarby śląskiej szafy”.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa tradycja taniec Patrycja Zisch stroje narodowe

Warszawa (i nie tylko) Singera. 19. Festiwal Kultury Żydowskiej przed nami!

Koncerty, przedstawienia, pokazy. Zarówno wielkie, jak i kameralne spotkania z żydowską kulturą, sztuką, tradycją w interpretacji polskich i międzynarodowych artystów z izraelską gwiazdą Yasmin Levy w finale! Dziewiętnasta edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera odbędzie się w Warszawie w dniach 27 sierpnia – 4 września, w wielu miejscach stolicy.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa Roch Siciński Patrycja Zisch Żydzi getto warszawskie

Matki Boskiej Zielnej na Śląsku

„W sierpniu każdy kwiat woła – zanieś mnie do kościoła”. Dziś w kościele katolickim obchodzone jest święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, którego polska ludowa nazwa to Matki Boskiej Zielnej. W dzisiejszej audycji opowiedzieliśmy m.in. o prefiguracji Matki Boskiej Zielnej, ale przenieśliśmy się także na pewną podszczecińską wieś, by poznać związane z nią podania.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor folk tradycja muzyka ludowa wieś Patrycja Zisch śląskie Szczecin

Czas w góry! Folkowe atrakcje Kielecczyzny i Beskidów

U podnóża południowego stoku Pasma Łysogórskiego, w Kakoninie (woj. świętokrzyskie) stoi niezwykła, choć niepozorna drewniana chałupka. Co w sobie kryje? W „Kiermaszu pod kogutkiem” Sprawdzi to Patrycja Zisch! W audycji z gór Świętokrzyskich przeniesiemy się w Beskidy, by tam doświadczyć barwnego folkloru 59. Tygodnia Kultury Beskidzkiej!
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor folk tradycja muzyka ludowa wieś Patrycja Zisch Kielecczyzna beskidy