Polskie Radio
Section05
Paweł Strzelecki

Konkurs “W duchu Strzeleckiego” w 150. rocznicę śmierci wybitnego Polaka

Mamy nadzieję, że wiele osób zechce wziąć udział w konkursie poświęconym wybitnemu Polakowi i w sensie symbolicznym wyruszy szlakami, które Paweł Edmund Strzelecki przed wiekami przemierzał - mówił Polskiemu Radiu dla Zagranicy dr Marek Leszek Krześniak, prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej, przewodniczący jury konkursu “W duchu Strzeleckiego”.
Zobacz więcej na temat:  Australia Paweł Strzelecki Polonia Polacy za granicą

Góra Kościuszki zwieńczeniem podróży dookoła świata

Legenda mówi, że gdyby nie zawód miłośny, to tej podróży i wielu odkryć by nie było. Paweł Edmund Strzelecki jest pierwszym Polakiem, który swoimi podróżami okrążył cały świat, będąc na wszystkich kontynentach, z wyjątkiem Antarktydy. W ich trakcie dokonywał licznych badań i odkryć. Zwieńczeniem jego działań zdaje się być zdobycie i nazwanie najwyższego szczytu Australii kontynentalnej Górą Kościuszki. Zdarzenie to miało miejsce 12 marca 1840 roku.
Zobacz więcej na temat:  Australia Tadeusz Kościuszko podróże odkrywcy przyroda geologia geografia Paweł Strzelecki

Cudzoziemcy na polskim rynku pracy  

Z miesiąca na miesiąc polski rynek pracy z rynku pracodawcy stał się rynkiem pracownika.  Z wszelkich analiz wynika, że pracodawcy już mają problemy z pozyskaniem pracowników, a problem ten będzie narastał. O tym, czy cudzoziemscy pracownicy staną się niezbędnym ratunkiem dla polskiego rynku pracy mówił w Polskim Radiu 24 dr Paweł Strzelecki z Instytutu Statystyki i Demografii SGH.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Strzelecki praca zatrudnienie