Polskie Radio
Section05
pogoda

Trudne warunki na Podkarpaciu. Szef MON: w akcji przeciwpowodziowej uczestniczą żołnierze

Żołnierze z 16. Batalionu Saperów biorą udział w akcji przeciwpowodziowej. "W nocy w miejscowości Krzywcza w powiecie przemyskim żołnierze udrażniali przepust w okolicy rzeki San" - napisał na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Mariusz Błaszczak służby i bezpieczeństwo podkarpackie regiony pogoda burza powódź

Nawałnice nad Podkarpaciem. "Żywioł potrzebował 20 minut, aby zniszczyć dobytek naszego życia"

Poprzewracane drzewa, zniszczone domy, płoty, budynki gospodarcze. Tak wygląda krajobraz w Trzcinicy (gmina Jasło), gdzie w sobotę wieczorem przeszła nawałnica. Ze słów mieszkańców wynika, że żywioł potrzebował 20 minut, aby zniszczyć dobytek ich życia. - To była straszna noc. Wszędzie woda była potężna - mówiła jedna z mieszkanek Trzcinicy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony podkarpackie pogoda deszcz burza

"Dziękuję służbom za działanie". Premier odwiedził dotknięte powodzią Podkarpacie

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę na Podkarpaciu odwiedza tereny dotknięte powodzią. Był m.in. w Manasterzu i w Hadlach Szklarskich w powiecie przeworskim. Po nocnych ulewach najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach: rzeszowskim, łańcuckim, przeworskim i w przemyskim. Ewakuowano około 400 osób. Woda zalała drogi, domy, budynki gospodarcze, szkoły, strażnice OSP i studnie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo służby i bezpieczeństwo straż pożarna premier Mateusz Morawiecki podkarpackie regiony zjawiska atmosferyczne pogoda burze

Sztab kryzysowy na Podkarpaciu. Ulewy, zalane drogi, domy odcięte od świata

Na Podkarpaciu zalane są drogi i posesje, wiele domów zostało odciętych od świata. Ludzie czekają na ewakuację na wyższych piętrach budynków. Partery w wielu domach są pod wodą. Fala powodziowa zbliża się do Rzeszowa. W sobotę w nocy w Rzeszowie zebrał się sztab kryzysowy z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.
Zobacz więcej na temat:  prognoza pogody burze wiatr deszcz rcb IMGW pogoda POLSKA

ALERTY POGODOWE Burze z gradem, intensywne opady deszczu i silny wiatr. Ostrzeżenia RCB i IMGW

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alerty pogodowe dla południowej i północno-zachodniej Polski. Ostrzega przed burzami z gradem, intensywnymi opadami deszczu i przed silnym wiatrem. Z kolei Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed burzami dla większości kraju - nie obowiązują one tylko w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim oraz we wschodniej części województw mazowieckiego i lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  prognoza pogody burze wiatr deszcz rcb IMGW pogoda POLSKA

Ulewne deszcze, burze i trąby powietrzne. Pogoda coraz bardziej kapryśna?

Maj był jednym z najzimniejszych miesięcy od 1991 roku. Nocne przymrozki występowały nie tylko w okolicach "zimnych ogrodników". Z kolei czerwiec to prawdziwy rollercoaster - duchota, ulewne deszcze, burze z gradem, a nawet trąby powietrzne - wszystko zmienia się z godziny na godzinę. Czy powinniśmy przyzwyczaić się do takiej pogody w naszym kraju? 
Zobacz więcej na temat:  pogoda deszcz burze społeczeństwo klimat środowisko