Polskie Radio
Section05
radio dla rodziców

"Butenko dla małych i dużych". Siedem dekad kariery artysty

– Te rysunki po trzech, czterech, pięciu dekadach wciąż bawią, to jest miara najwyższa i w przypadku prac pokazywanych w muzeum, niezwykle cenna – podkreślił Paweł Płoski, dyrektor Muzeum Karykatury – W jakimś stopniu możemy uznać Butenkę za jednego z klasyków polskiego powojennego humoru w ogóle. Po więcej o wystawie "Butenko dla małych i dużych" w Muzeum Karykatury odsyłamy do poniższego artykułu.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa kultura dla dzieci radio dla rodziców radio dla dzieci KULTURA

Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej Rabka Festival!

To jedyny w Polsce festiwal literacki odbywający się w uzdrowisku przeznaczonym specjalnie dla dzieci. Przyjeżdżają tu na wypoczynek osoby z całej Polski, a więc jest to wspaniała okazja do wzajemnego poznania się i nawiązania przyjaźni. Wakacje w Rabce to dla wielu rodzin z dziećmi jedyna w roku szansa, by mając dla siebie czas, razem robić ciekawe rzeczy, także czytać i poznawać różne dziedziny sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa literatura dziecięca radio dla dzieci radio dla rodziców Martyna Chuderska Rabka Zdrój patronatPRD

O czym dzieci powiedziałyby nam, gdybyśmy chcieli słuchać? Kampania "Usłyszeć dzieci" Agaty Kornhauser-Dudy 

"Usłyszeć dzieci" to akcja, która powstała z inicjatywy Agaty Kornhauser-Dudy. Bezpośrednią inspiracją Pierwszej Damy była pandemia i czas, w którym po dwóch latach izolacji powoli zaczęliśmy wychodzić z bezpośrednich restrykcji. Choć dziś o pandemii nie ma już mowy, jej skutki pozostają z nami do dziś. - Ona uderzyła w najczulsze miejsce natury człowieka, w jego społeczne relacje. Nikt z nas nie mógł spodziewać się bezpośrednich konsekwencji, bo za naszego życia nigdy nie zadziało się coś takiego, żeby człowiek miesiącami musiał siedzieć w domu, ale to nie jest jedyna przyczyna - podkreślił prof. Mariusz Jędrzejko. 
Zobacz więcej na temat:  rodzicielstwo psychologia dziecięca kampania społeczna Agata Kornhauser-Duda prezydent dzieci Usłyszeć dzieci Usłyszeć dzieci - w Polskim Radiu radio dla rodziców

Polskie Radio Dzieciom na Festiwalu "Dwa Teatry". Za nami 4 dni pełne twórczych spotkań!

Zakończył się XXII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Wzorem poprzednich lat, Polskie Radio Dzieciom przygotowało wiele twórczych spotkań, które zaowocowały wspaniałymi nagraniami z udziałem dzieci. Były m.in. warsztaty radiowe "Włącz wyobraźnię", "Daj Fredrze słowo", prezentacje konkursowych słuchowisk dla dzieci i młodzieży i audycje plenerowe. Nagrane próby pracy z mikrofonem zostaną udźwiękowione i wyemitowane na antenie stacji. Zapraszamy do lektury i wysłuchania fragmentów nagrań zrealizowanych z dziećmi w Zamościu. 
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry 2023 słuchowisko dla dzieci radio dla dzieci radio dla rodziców Daria Druzgała Dwa Teatry Teatr Polskiego Radia Zamość

Rozmowa z Miłką Raulin. Polska Himalaistka o rodzicielstwie i pasji

Na swoim koncie ma wiele górskich szczytów, w 2018 roku która zdobyła Koronę Ziemi jako najmłodsza z Polek. Jest mamą siedemnastoletniego już syna, z którym zaczęła chodzić po górach, gdy miał lat siedem i uczyła się być dla niego dobrym przewodnikiem. – Trzeba pamiętać, że góry muszą być dla dzieci przyjemnością, to nie mogą być nasze ambicje w zdobywaniu jakiegoś szczytu, istotnym czynnikiem jest m.in. pogoda – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Miłka. 
Zobacz więcej na temat:  Miłka Raulin Himalaje wspinaczka sporty ekstremalne Strefa Rodzica radio dla rodziców

Trwa nabór do projektu "Zakorzenione – liderki dla środowiska" dla kobiet działających na obszarach wiejskich

Na wsiach wiele jest aktywnych, twórczych i wyjątkowych pod wieloma względami kobiet, o których wciąż niewiele się mówi. Fundacja Roll-na powstała z potrzeby mówienia o aktywności kobiet mieszkających na wsi, które bezinteresownie działają na rzecz innych osób, aktywizują społeczności i organizują całe życie społeczne wsi. Celem fundacji jest walka ze stereotypami, wspieranie kobiecych organizacji oraz edukacja. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców kobieta rozwój osobisty wieś

Dzieciństwo rodziców. Jak dojrzeć mając już własne dzieci?

Jak zapewnić własnym dzieciom to, czego sami nie otrzymaliśmy w dzieciństwie i czego nam brakowało, jednocześnie nie rozdrapując własnych ran i nie szukając winnych, ale zapewniając sobie i dziecku spokój i poczucie bezpieczeństwa? W książce „Dzieciństwo rodziców. Jak nie tylko dorosnąć, lecz także dojrzeć” nie ma gotowych recept, ale jest wiele okazji do zatrzymania się i refleksji.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców rodzicielstwo

Jak dbać o podmiotowość dziecka w cyfrowym świecie? 

Mówiąc o dzieciach i nowych technologiach, najczęściej myślimy o limitach korzystania z internetu, zagrożeniach cyfrowych czy wieku, od jakiego dziecko może korzystać ze smartfona. Problem widzimy więc jako zjawisko, którym trzeba zarządzać odgórnie i zapominamy przy tym, że ostatecznie mamy do czynienia z człowiekiem. I choć wciąż jeszcze małym i kształtującym się, posiadającym już prawa, wolną wolę, własne emocje i autonomiczne przemyślenia. I to on będzie niósł konsekwencje naszych decyzji. 
Zobacz więcej na temat:  smartfony internet dane osobowe bezpieczeństwo w sieci Strefa Rodzica dziecko dzieci radio dla rodziców Marcin Perfuński

Czym lustro różni się od zwierciadła?

Lustro to jeden z najstarszych wynalazków cywilizacji. Odbija to, co znajduje się naprzeciwko i służy do tego, żeby się w nim przeglądać. Zwierciadłami były najpierw szlifowane kamienie, później polerowany metal, a z czasem pojawiły się lustra szklane. Czym różni się lustro od zwierciadła, jakie mogą być rodzaje luster i na czym polega zasada lustra, powiemy w "Popołudnku" Polskiego Radia Dzieciom posłuchać można w załączonej audycji. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  lustro Popołudnik w PR Dzieciom DAB+ radio dla dzieci radio dla rodziców

Czy cisza jest potrzebna? Jak trenować cieszę w czasach hałasu?

Czasy, w których przyszło nam żyć to czasy pełne bodźców. Dzieci i młodzież nadużywają rożnego rodzaju elektroniki, a to z kolei powoduje problemy z koncentracją. Wiele osób jest zabieganych i przemęczonych, jednak wcale nie musi tak być. Rozwiązaniem okazuje się trening ciszy, który pomaga odpuścić, przestać gnać i nauczyć się balansować swoje życie w taki sposób, by być z niego zadowolonym. 
Zobacz więcej na temat:  Joanna Ficińska Strefa Rodzica radio dla rodziców psychologia dziecięca rozwój dziecka

Młodzież kontra historia. Wyniki raportu "Edukacja dla pamięci"

Raport "Edukacja dla pamięci" zorganizowany przez IPN Kongres Pamięci Narodowej został przeprowadzony na próbie 6 tysięcy osób z różnorodnych środowisk - małych i dużych miast, wsi oraz różnych rodzin. Jest to pełny obraz młodzieży licealnej, której wiedza historyczna jest w większości bardzo niska, choć zdarzają się wyjątki. 
Zobacz więcej na temat:  Agata Puścikowska Strefa Rodzica edukacja historia Polski radio dla rodziców DAB+

Polscy czwartoklasiści w światowej czołówce z czytania

Polscy uczniowie klas czwartych są jednymi z najlepszych na świecie w biegłości czytania. W ubiegłym tygodniu opublikowano wyniki Międzynarodowego Badania Postępów Biegłości w Czytaniu – PIRLS 2021, a uczniowie z Polski znaleźli się wśród krajów z najlepszymi wynikami. Polski raport z badania został przygotowany przez krajowy zespół badania PIRLS w IBE. Badanie dotyczy czwartoklasistów i jest przeprowadzane raz na pięć lat.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców zdolności szkoła Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Jak wygląda życie osoby niewidomej? Muzeum do zwiedzenia w ciemności

Gdańska Galeria Zmysłów miejsce, które nie do końca da się zobaczyć, ale można je przeżyć innymi zmysłami, dotknąć, powąchać, zdobyć nowe umiejętności i nauczyć postrzegać świat na nowo. Znajduje się w samym centrum Gdańska przy Okopowej 7, na pierwszym piętrze. Na zwiedzających czekają dwie główne atrakcje: wycieczka w ciemność i galeria sztuki z cyklem Dotknij sztuki. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica niewidomi radio dla rodziców zmysły

Różnorodność – dlaczego tak trudno ją zaakceptować?

Nie jest tajemnicą, że wszyscy się różnimy. Ta różnorodność wymaga zrozumienia i empatii obu stron, a niekiedy także dystansu i chronienia siebie. Różnice są tym widoczniejsze, gdy wynikają z jakichś zaburzeń. Wtedy o wzajemną akceptację jest jeszcze trudniej, ale nawet wówczas można się w różnorodnościach odnaleźć i polubić. O tym w swojej najnowszej książce pisze Agnieszka Stążka-Gawrysiak, autorka książek o samoregulacji.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców psychologia dziecięca psychologia DAB+

Jak otworzyć rynek pracy na osoby z niepełnosprawnościami?

Przewidywana luka zatrudnienia w Polsce do 2025 roku to 1,5 miliona. Już teraz około 1 milion osób z niepełnosprawnościami w wieku produkcyjnym znajduje się poza rynkiem pracy. Partnerstwo i napędzanie zmian na rynku pracy osób z niepełnosprawnościami to priorytet Fundacji Aktywizacja. Celem jest ilościowy i jakościowy wzrost zatrudnienia. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica niepełnosprawność praca niepełnosprawni radio dla rodziców Marcin Perfuński DAB+