Polskie Radio
Section05
sierpień 1980 obchody

"Dzięki Solidarności Polska wyszła zza żelaznej kurtyny"

Tymi słowami prezydent Andrzej Duda zwrócił się do wielotysięcznego tłumu podczas przemówienia inaugurującego koncert "My naród" na terenie stoczni w Gdańsku. Koncert i poprzedzający go festyn rodzinny pod hasłem "Solidarność pokoleń" zorganizowano z okazji 35. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski sierpień 1980 obchody sierpień 80 Solidarność Stocznia Gdańska

Stocznia Gdańska ze Znakiem Dziedzictwa Europejskiego

Na historycznej bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej odsłonięto w sobotę tablicę Znak Dziedzictwa Europejskiego. To ustanowione przez UE wyróżnienie przyznawane miejscom i ideom istotnym dla historii i kultury europejskiej. - Dziękuję tym, którzy 35 lat temu tworzyli tu Solidarność - mówiła minister kultury.
Zobacz więcej na temat:  Gdańsk HISTORIA historia Polski sierpień 1980 obchody sierpień 80 Solidarność Stocznia Gdańska

"Solidarność pokoleń" w rocznicę Sierpnia '80

Andrzej Duda weźmie udział w koncercie "My naród", który odbędzie się w ramach festynu "Solidarność Pokoleń". Jest on zorganizowany z okazji 35. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych oraz powstania Niezależnego Związku Zawodowego "Solidarność". Organizatorzy spodziewają się nawet 20 tysięcy członków Solidarności.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski sierpień 1980 obchody sierpień 80 Solidarność Stocznia Gdańska

„Sierpień wolności” w Krakowie. Wyjątkowy koncert

Piosenki Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego, Bułata Okudżawy i innych bardów popularnych w czasach Solidarności zabrzmią na koncercie „Sierpień wolności”, który odbędzie się w niedzielę w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie. Wieczór ma upamiętniać 35. rocznicą Porozumień Sierpniowych. Zakończy zarazem letni cykl koncertów w NCK.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Kraków małopolskie sierpień 1980 obchody