Polskie Radio
Section05
zamówienia publiczne

Rządowe wsparcie na drogi samorządowe w zachodniej Małopolsce. Resort ogłosił wysokość dofinansowania.

Samorządy w zachodniej Małopolsce otrzymają wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Blisko 9 milionów złotych  otrzymają powiaty wadowicki, oświęcimski, chrzanowski, myślenicki i suski w województwie małopolskim. Gminy znajdujące się w tych powiatach dostaną ponad 13,6 miliona złotych. O szczegółach poinformowało ministerstwo infrastruktury.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA drogi ministerstwo infrastruktury infrastruktura inwestycji infrastrukturalne UE zamówienia publiczne transport samorząd

Jakie było bezrobocie w styczniu? GUS przedstawił nowe dane

Stopa bezrobocia w styczniu 2023 roku wyniosła 5,5 proc. wobec 5,2 proc. miesiąc wcześniej - informuje GUS. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wynosiła 857,6 tys., wobec 812,3 tys. osób miesiąc wcześniej. W styczniu według Eurostatu Polska razem z Niemcami jest na drugim miejscu po Czechach, pod względem bezrobocia w UE.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezrobocie zatrudnienie eksport przemysł zamówienia publiczne

Konsultacje dotyczące zamówień publicznych. Przedsiębiorcy mogą zgłaszać uwagi do grudnia

Do 16 grudnia przedsiębiorcy mogą zgłaszać uwagi i opinie dotyczące zamówień publicznych. Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało specjalną ankietę w tej sprawie. Ankieta ma związek z uchwaloną przez rząd w styczniu tego roku Polityką Zakupową Państwa, czyli nowym podejściem do zamówień publicznych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zamówienia publiczne firma msp konsultacje społeczne Ministerstwo Rozwoju

Transparentność zamówień publicznych w Gdańsku pod znakiem zapytania. Radni PiS domagają się audytu w biurze Dulkiewicz

Radni PiS w Gdańsku zarzucają "sieć nieformalnych powiązań" pracownikom biura prezydent miasta z agencją Personal PR. Ich zdaniem miasto udostępnia informacje poufne, które ułatwiają wygranie organizowanych przetargów jednej agencji public relations. Domagają się przeprowadzenia audytu w urzędzie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Gdańsk Aleksandra Dulkiewicz media społecznościowe zamówienia publiczne pomorskie

Waloryzacja w zamówieniach publicznych. Olga Semeniuk o poprawce dot. fakultatywności

– We wrześniu będziemy składali poprawkę dotyczącą fakultatywności wyboru instrumentów związanych z waloryzacją zamówień publicznych. Chodzi o to, aby zamawiający i wykonawcy mogli między sobą pertraktować i się dogadywać – powiedziała na antenie Programu 3 Polskiego Radia wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk.
Zobacz więcej na temat:  Trójka POLSKA GOSPODARKA Ministerstwo Rozwoju Olga Semeniuk zamówienia publiczne Bartłomiej Graczak

UOKiK tropi zmowy przetargowe w zamówieniach publicznych. Dwie sprawy zakończyły się karami

Urząd Ochrony Konkurencji i Konkurentów wydał dwie decyzje dotyczące zmów przetargowych, w których nałożył kary w łącznej wysokości ok. 330 tys. zł. Urząd poinformował, że przedsiębiorcy próbowali wpłynąć na wynik zamówień publicznych na utrzymanie zieleni w woj. lubuskim oraz przewozu osób w woj. śląskim organizowanych przez samorządy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA UOKiK zmowa cenowa przetarg zamówienia publiczne firma przedsiębiorca

Zmiany dotyczące zamówień publicznych. Certyfikacja ma ułatwić udział w przetargach małym firmom

- Certyfikacja ma skrócić czas postępowań dotyczących zamówień publicznych, ułatwić firmom MŚP udział w nich oraz zapewnić "standaryzację wymagań" dla wykonawców - powiedział wiceminister rozwoju, pracy i technologii Marek Niedużak. Jego zdaniem korzyści z tych zmian powinni odczuć zamawiający i wykonawcy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zamówienia publiczne msp firma Ministerstwo Rozwoju

UE chce bronić firmy przed nieuczciwą konkurencją spoza Wspólnoty. Dotyczy to także wrogich przejęć

Komisja Europejska zaproponowała dziś przepisy, które mają chronić unijne firmy przed przejmowaniem przez zagraniczne przedsiębiorstwa otrzymujące dotacje rządowe. Chronione mają być też zamówienia publiczne przed udziałem w nich nieunijnych spółek, np. chińskich, dotowanych przez państwo.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Komisja Europejska inwestycje zamówienia publiczne Chiny konkurencyjność korupcja Europa ŚWIAT

Decydować będzie nie tylko niska cena. Od stycznia 2021 r. ważne zmiany w zamówieniach publicznych

W nowym prawie o zamówieniach publicznych zamawiający, zamiast przywiązywać uwagę tylko do najniższej ceny, będą w większym stopniu uwzględniać jakość towarów i usług, czy też ich znaczenie dla środowiska, gospodarki i społeczeństwa - zwracają uwagę eksperci z Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.
Zobacz więcej na temat:  zamówienia publiczne GOSPODARKA przetargi firma efektywność Ministerstwo Rozwoju

Decyduje cena, jakość na drugim planie. Prezes UZP o zamówieniach publicznych

Jak wynika z przedstawionych przez prezesa UZP danych, w 2019 roku aż w 88 proc. postępowań przetargowych o wartościach poniżej progów unijnych zamawiający wybierali ofertę, kierując się kryterium najniższej ceny. W przypadku, gdy wartość zamówienia przekraczała te progi - cena była najważniejsza dla 72 proc. zamawiających.
Zobacz więcej na temat:  zamówienia publiczne pieniądze Sejm płatności przetarg przetargi