Polskie Radio
Section05
rynek pracy

Anna Krajewska: zdecydowałam się na powrót do kraju w trakcie pandemii Covid -19

Wróciłam po prawie osiemnastu latach z USA. Mieszkałam w czterech miejscach: Maryland, Washington, Colorado i w Nowym Jorku. Zdecydowałam się na powrót w trakcie drugiej fali pandemii Covid -19. Dla mnie była to decyzja finansowa i logistyczna – wspomina Anna Krajewska.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa USA Nowy Jork Polonia Polonia w USA Bieszczady COVID-19 koronawirus rynek pracy wynagrodzenia praca zdalna Małgorzata Frydrych

Szukanie pracy niczym na portalu randkowym? Nowa propozycja Unii Europejskiej

Komisja Europejska chce wypełnić luki na rynku pracy, w czym stawia na osoby spoza terenu Unii. Bruksela przedstawiła w tej sprawie konkretną propozycję oraz zachęciła do współpracy na tym polu państwa członkowskie. Rozwiązaniem ma być specjalny portal, który sposobem działania przypomina portale randkowe.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz Beata Płomecka praca rynek pracy Unia Europejska Komisja Europejska

Eksperci: poprawia się stan polskiej gospodarki, bo rosną inwestycje i konsumpcja

Nasza gospodarka wychodzi z dołka, wpierają ją rosnące inwestycje, w tym zagraniczne i samorządowe, a hamuje nie najlepsza sytuacja w strefie euro. Jeżeli tam nie będzie zdecydowanej recesji, to trend naszego wzrostu powinien być wyraźnie widoczny już w czwartym kwartale tego roku - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych PKO BP i Marcin Klucznik, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rynek pracy zatrudnienie wynagrodzenia pracodawcy inflacja deficyt budżetowy PMI

Przedsiębiorcy utrzymują status quo w kwestii zatrudnienia. "Problemy braku rąk do pracy mogą nasilić się wiosną"

Przedsiębiorcy starają się utrzymać status quo zatrudnienia, jednak - w ocenie Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, problemy braku rąk do pracy mogą nasilić się na wiosnę przyszłego roku, kiedy ruszy pełną parą budownictwo pobudzone nadzwyczajnym popytem na mieszkania.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA praca firma bezrobocie zatrudnienie rynek pracy działalność gospodarcza

Eksperci: zawsze różnie liczono dług i zawsze były rozbieżności, nic teraz nie ukryto

Mamy różne metody liczenia długu i zawsze były rozbieżności w jego liczeniu. Nie ma więc powodów do twierdzenia, że teraz coś szczególnie jest poukrywane, choć prawdą jest i to, że od czasu pandemii te rozbieżności wzrosły. Uznano, że były wówczas nadzwyczajne potrzeby. Na pewno konieczna jest konsolidacja finansów publicznych, żeby nie dochodziło do nieefektywnego wydawania pieniędzy, co jest bardziej możliwe przy mniejszej kontroli, a z taką mamy do czynienia w rozmaitych funduszach - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Mariusz Adamiak, dyrektor biura Strategii Rynkowych PKO BP i Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja zatrudnienie rynek pracy deficyt budżetowy Ministerstwo Finansów BGK finanse publiczne

XXXI Targi Pracy i Praktyk dla Informatyków i Elektroników - szansa na staż i praktyki

Targi Pracy i Praktyk dla Informatyków i Elektroników to doskonałe miejsce by znaleźć staż, praktyki, a może i pracę, a przede wszystkim poznać ludzi z branży.  Studentom gwarantuje to płynne wejście na rynek pracy. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Weronika Puszkar Politechnika Warszawska targi praca edukacja NAUKA branża it automatyka elektronika informatyka rynek pracy rynek pracy it studenci

Rynek pracy. Jakie kierunki studiów są najbardziej przyszłościowe?

Rok akademicki co prawda się zaczął, ale my w Czwórce mówimy o zawodach przyszłości. Sprawdzamy, jakie kierunki studiów są najbardziej przyszłościowe. - Nieustająco w rankingach prowadzi branża IT, a więc programiści, testerzy i specjaliści - mówi w Czwórce Martyna Grunt-Mejer, Team Leader w Antal IT Services. - Coraz większym powodzeniem cieszy się także cyber security.  
Zobacz więcej na temat:  studia edukacja rynek pracy Czwórka Mateusz Kulik zawody przyszłości

Rozwój kwalifikacji i kompetencji osób dorosłych. Trwa nabór wniosków

Trwa nabór wniosków w ramach konkursu "Rozwój kwalifikacji i kompetencji osób dorosłych", którego celem jest wsparcie rozwoju oferty uczelni w zakresie uczenia się dorosłych. - Chodzi o to, żeby uczelnie rozszerzyły swoją ofertę o krótki formy wsparcia, m.in. warsztaty, szkolenia, kursy - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Anna Marciniak z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. 
Zobacz więcej na temat:  szkoła raport fundusze unijne rynek pracy społeczeństwo Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Błażej Prośniewski

Eksperci: niskie ceny paliw na stacjach są dowodem umiejętności menedżerskich Grupy Orlen

Cena za 1 litr benzyny na poziomie 6 PLN, to efekt fuzji z Lotosem PKN Orlen, który może kupować więcej ropy taniej i z dużym wyprzedzeniem, a to dla konsumentów same dobre wiadomości - tłumaczyli goście audycji "Rządy Pieniądza": profesor Zbigniew Krysiak z SGH i Instytutu Myśli Schumana oraz Andrzej Stefaniak, także z SGH i firmy AceMarketU-TV, w PR24.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ceny paliw bezrobocie rynek pracy

35 proc. firm transportowych, logistycznych i motoryzacyjnych chce zatrudniać nowych pracowników [RAPORT]

35 proc. firm z sektora transportu, logistyki i motoryzacji chce zatrudniać od października do końca grudnia br. nowych pracowników, a 17 proc. planuje zmniejszenie liczby etatów - wskazano w raporcie „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia".
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców radio kierowców online Polskie Radio Kierowców transport logistyka kierowcy samochody motoryzacja rynek pracy

Eksperci: emerytury stażowe są ważne, ale potrzebna jest kampania informacyjna o ich skutkach dla każdego uprawnionego

Z emerytur stażowych na pewno ucieszą się ci, którzy długo pracują, ale powinni też mieć świadomość, że ich świadczenia będą niższe o ok. 40 procent,  a może i więcej. Trzeba też opamiętać, że może odejść z rynku pracy ok. 160 tys. osób, niemal od razu więc konieczne jest informowanie również o tym, że mają wybór czy odejść czy pracować dłużej bo ludzie ci, są potrzebni - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Piotr Palutkiewicz, wiceprezes Warsaw Enterprise Institute oraz prof. Konrad Raczkowski, dyrektor Centrum Gospodarki Światowej UKSW.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rynek pracy bezrobocie ZUS emerytura emerytura pomostowa