Polskie Radio
Section05
społeczeństwo

Teatr jako narzędzie zmiany świadomości

- Byłoby przesadą stwierdzenie, że polski teatr jest dziś sceną konfliktu politycznego. Takie szerokie kategorie jak "polski teatr" zafałszowują obraz tego, co się dzieje na scenach. W polskim teatrze działa dziś jednak dość prężna grupa artystów, którzy swoje zadanie postrzega w kategoriach politycznych, a nie tylko artystycznych – powiedział w programie Gorący Temat teatrolog Jacek Kopciński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. 27 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru.
Zobacz więcej na temat:  TEATR społeczeństwo spektakl

#BrudnoTu. Pomóżmy w wiosennym sprzątaniu lasów i parków

Elektrośmieci, odpady komunalne i budowlane. Polacy coraz częściej porzucają swoje śmieci w lasach, na plażach lub innych opuszczonych miejscach. Jednak dzięki akcji #BrudnoTu każdy obywatel ma szansę to zmienić. O szczegółach projektu, a także o zagrożeniach płynących z zaśmiecania środowiska mówił w Polskim Radiu 24 Adam Kiedrowski z Fundacji Banku Ochrony Środowiska.
Zobacz więcej na temat:  pory roku pogoda społeczeństwo obywatelskie społeczeństwo ekologia

"Najgorsza rodzina zastępcza jest lepsza od placówki"

Jak kochać adoptowane dzieci, by w przyszłości dać społeczeństwu wartościowych, zdrowych emocjonalnie ludzi? O tym w audycji Społeczeństwo Obywatelskie: Reaktywacja rozmawiali Maria Berlińska, psycholog, matka biologicznych i adoptowanych dzieci oraz Krzysztof Kaczmarczyk, długoletni dziennikarz Polskiego Radia, który podjął się roli ojczyma dla swoich dwóch pasierbic.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo obywatelskie społeczeństwo adopcja rodzina zastępcza rodzina dzieci dzieciństwo Krzysztof Kaczmarczyk

Polki zarabiają mniej niż Polacy. "Temat tabu"

Gdyby różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn przeliczyć na czas, okazałoby się, że kobiety pracują 2 miesiące w roku lub godzinę i 20 minut dziennie za darmo. Z danych Eurostatu wynika bowiem, że w całej Unii Europejskiej kobiety zarabiają o blisko 17 proc. mniej od mężczyzn wykonujących tę samą pracę na podobnym stanowisku. O rynku pracy kobiet i rozwiązaniach, które mogłyby poprawić ich sytuację, rozmawiały w Debacie Poranka dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek (Konfederacja Lewiatan), Izabela Przybysz (Instytut Spraw Publicznych) i Anna Wolańska (NSZZ Solidarność).
Zobacz więcej na temat:  kobieta dzień kobiet równouprawnienie społeczeństwo